Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Listerija – skrbi

Listerija – skrbi

Ajej, niste ubili samo vseh bakterij in spor, ampak ste z zamrzovanjem, kuhanjem in peko denaturirala tudi vse, kar je bilo užitnega v mesu. Če je tudi partner jedel to “meso”, vas ima očitno zelo rad.

Lahko pa vsaj ob tako pripravljenem obroku pozabite na vse, kar je (bilo) živega / morebitno škodljivega v hrani…

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Upam, da imate prav, namreč notri so bili še vedno nekoliko rožnati. Kakorkoli, upam da imate vi in partner prav in tudi, da tudi rožnato pomeni dovolj toplotno obdelano.  

Se opravičujem, slik ni uspešno naložilo. No, odtajanje je sicer meso spremenilo le iz ledenega v normalno surovo stanje, pa vendar upam, da je 15 min kuhe in malo peke zadostovalo. Hvala!

Moja poanta pri zamrzovanju je bila, da tudi nizka temperatura uničuje mikrobe – torej: zamrzovanje + kuhanje + peka = trojna zaščita :-).

Še en lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

nekje pred 10.,11. dnevi sem po nesreči zaužila slabo toplotno obdelano (kasneje sem na krožniku opazila še krvavo) meso, Hrvaškega porekla. Medtem ko sem jedla tega nisem opazila, a takoj ko sem opazila, sem prenehala jesti. Lahko bi rekli, da je bilo tega cca. polovica kotleta (domnevam, da je bil krvav pri kosti). Vsekakor se je na žaru pekel nekaj časa in na prvi pogled zgledal OK, drugače ga ne bi vzela. Že od tistega dne me je groza in strah, ker sem to pojedla… Ker sem se čez nekaj dni slabo počutila, sem se obrnila na zdravstvene delavce, kjer me je eden od njih prav grdo “ozmerjal”, da še niso imeli primera, ko bi nosečnica zaužila surovo meso, da ja vem, da lahko “pohabim” otroka. Seveda sem planila v jok, saj se že tako sama “žrem” zaradi te situacije, ker drugače upoštevam vsako najmanjše priporočilo glede prehranjevanja v nosečnosti. Ginekologinja me je kasneje napotila na testiranje za listerijo, zaradi slabega počutja. Rezultatov še nimam. Glede na to, da je inkubacijska doba 11 do 70 dni, me je pomirilo edino to, da se bom vmes še nekajkrat samoplačniško testirala. Glede toksoplazmoze pa je rekla, da lahko počakam na redno testiranje. Sem v 26. tednu nosečnosti in res komaj čakam, da se otroček rodi, ker slabo prenašam, kadar se zgodi kaj takega po nesreči. A mislite, da je glede na opisano tveganje za okužbo veliko?

Lepo se vam zahvaljujem in vas pozdravljam.

Lepo pozdravljeni,

mene pa zanima ena stvar, in sicer, ce bi se nosecnica hipoteticno gledano okuzila z listerijo, koliko casa ima za ukrepanje, preden bi to lahko skodilo plodu? Je tako kot pri toksoplazmozi, da je to nekaj casa (ne vem, en mesec) ali drugace? Predvsem me zanima, bi v tem primeru govorili o dnevih ali tednih?

Hvala.

Draga “na trnih” nosečnica,

ne vem, kako komentirati izjave zdravstvenih delavcev, ki nosečnicam “tvezijo”, kakšna katastrofa se je zgodila, če so pojedle kaj surovega. V vašem primeru je šlo za meso iz nadzorovane reje in prodaje (Hrvaška pač ni Culukafrija, tam veljajo enaka pravila varne hrane in prav tako stroga inšpekcija kot v Slo in ostali EU). Zato se najprej pomirite. Pogosto testiranje na vse živo bo koristilo vaši psihi, še bolj pa tistim, kjer boste test opravili (še zlasti, če bo samoplačniški).

Torej, lepo se pomirite in čim bolj zdravo preživljajte naslednjih vsaj 12 tednov – pod zdravo pa pač ne mislim na super omejitvene diete, pač pa na gibanje na svežem zraku, sproščanje, dovolj spanja – in na izogibanje vsemu tistemu, kar vas in vašega mladička ogroža precej bolj kot surovo meso. Sem prištevam ne le prehlajene, bruhajoče-driskajoče vire okužb, ampak tudi prenapete “prehranske svetovalce”.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Odgovor “nevedni”:

pri bakterijskih okužbah gre večinoma za inkubacijsko dobo nekaj dni – in mora najprej zboleti nosečnica (ki resda nima vedno težjega poteka okužbe), preden je plod ogrožen ali celo bolan.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepa hvala za takšno pomiritev…

Se poskušam čim bolj sprostiti, pozabiti na dogodek in se fokusirati na prihajajočega zdravega otročka. 🙂

Hvala za odgovor.

Predvsem me je zanimalo zato, ker sem tudi jaz imela podoben neljubi dogodek kot nosecnica “na trnih” in sem se tudi odlocila za samoplacnisko testiranje na listerijo, me pa skrbi, ker so mi priporocali sele 4 tedne po zauzitju, potem pa se caka na rezultate 14 dni…Tako da grem na testiranje sele 3.6. Mene je pa ze dvakrat vmes nekaj crvicilo in bilo slabo, mogoce tudi zaradi psihe. In me je predvsem zanimalo, ce bi po kaksnem slucaju bila pozitivna (kar vseeno upam, da ne bom), ce bi lahko po toliksnem casu se resila otrocicka.

Res mi ni jasno, zakaj bi čakali tako dolgo na testiranje – listerija je bakterija in če napade, bo najprej (in to v urah ali dneh) zbolela nosečnica in šele nato plod.

Če pa gre za testiranje v smislu določanja ravni protiteles, vam tudi ne bo povedalo dosti – če bodo IgG protitelesa pozitivna, bo to dokaz, da ste enkrat (morda pred leti ali pa pred mesecem) bili v stiku ali celo zboleli zaradi te bakterije. Dvomim pa v pozitivnost IgM protiteles – ob takšni okužbi malce črvičenja, kakšna driska nikakor nista znak, ampak visoka vročina, bolečine v mišicah…

Kar mirno torej – predvsem pa čim manj samoplačniških testiranj. Ta so “v uporabi” zlasti takrat, ko jih stroka ne priporoča – in zato ZZZS ne odobri kritja stroškov 🙂

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ne, rekli so da gre za DNA testiranja. Hm.. No, hvala za pojasnilo. Se bom raje pomirila, bo bolj koristilo.

Za PCR metodo dokazovanja listerije v hrani sem brala in slišala, da pa testirajo s tem testom nosečnice, pa (še) ne. Res vsak dan izvem nekaj novega.

Se bom pa vseeno pozanimala, ali to drži – pri tistih, ki se na to bolj spoznajo kot jaz kot neonatologinja.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.

Sem “sveža” nosečka. Zanosila s pomočjo IVF, pa se mi zdi da zato se bolj kompliciram, kot bi drugace.

Neumno vprasanje, pa me vseeno skrbi; o tem pa razmisljam ze skoraj dva dni.

Vceraj sem jedla brokoli. Brokoli je iz tascinega domacega vrta, ki je bil opran in potem zamrznjen. Sama sem ga potem vceraj dala v mrzlo vodo in ga kuhala do vretja – nevem pa koliko casa je vrel; mislim da par minut; sigurno manj kot 5 minut.
Ni bil cisto surov, bil je pa se hrustljav. Pojedla ga nisem veliko.

Glede na to, da ga nisem dolgo vrela; je moznost da sem se okuzila s katero od bakterij (npr. listerio)?

 

Hvala za odgovor.

lp

Spoštovani!

Mene pa zanima sledeče… Sladoled jem samo iz trgovine, ker pravijo, da je le ta varen. Brala sem o tem, da je lahko “nevaren”, če se prične taliti. Sicer mi ni čisto jasno zakaj, dokler ni na sobni temperaturi… Saj so ohlajeni pasterizirani mlečni izdelki prav tako varni, tudi če niso zamrznjeni?

No, v glavnem… Danes ob 16. uri sem iz trgovine prinesla sladoled k mami in ga dala direktno v zamrzovalnik. Jedla sem ga pa sedaj, ob 21:15. Torej je bil v zamrzovalniku dobrih 5h. Mama ima zamrzovalnik nastavljen na minimalno, ne vem kaj to pomeni v temperaturnih številkah… Celo se sprašujem, ali dobro dela, glede na videno. Ko sem ga jedla, je bil zelo mehek, skoraj tekoč. “Strašijo”, da lahko od staljenega sladoleda dobiš salmonelo ali listerijo… Ocenjujete to situacijo kot ogrožajočo? Mislite, da je kljub nizki temperaturi lahko prišlo do razvoja mikroorganizmov, ker se je talil?

Hvala.

Za Berto968:

zelenjava, ki je bila (vsaj predvidevam že pred zamrzovanjem) oprana, pravilno globoko zamrznjena in potem še termično obdelana (ni nujno, da živilo zaradi kuhanja razpade in postane neužitno po okusu in grižljaju), niti slučajno ne sodi med tvegana za prenos bakterij, virusov ali parazitov. Tudi če izvira iz taščinega vrta :-).

Uživajte nosečnost, živite čim bolj zdravo in brez panike!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Še Sladoled450:

Če je bilo živilo (sladoled) pravilno zamrznjeno, v njem ni mikroorganizmov – ki bi se lahko v primeru daljše odtaljenosti (ne nekaj ur, ampak nekaj dni in na sobni temperaturi) v njem namnožili. Torej je prvi pogoj, da so bakterije (bolj pogosto sicer mlečnokislinske, ki so varne, probiotične, redkeje zlati stafilokok, še najredkeje pa salmonela) prisotne v živilu že pred zamrzovanjem. Kar je tako pri industrijskih kot pri pravilno doma pripravljenih sladoledih izjemno redko.

Hitro pa lahko vanj zanesemo kakšno bakterijo (ni sicer nujno, da nevarno), če ga že omehčanega napademo z žlico, ki jo (polizano) znova in znova namakamo v banjico, to kar ostane, pa vrnemo v zmrzovalnik za naslednjič. Zato je vedno bolje kupovati porcijske lončke ali pa si s čisto lopatko v skodelico naložiti le toliko, kot želimo pojesti. Kar je tudi omejitev, kadar si ne želimo pretiravati s kalorijami :-).

Bi pa vseeno mami za rojstnodnevno darilo kupila nov zamrzovalnik – tudi če je bil na “minimum”, se sladoled v 5 urah ne bi smel “utekočiniti”. In je bolj kot za sladoled nevaren za hrambo mesa in mesnih izdelkov.

Srečno!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lep pozdrav, jaz imam tudi vprasanje o sladoledu…tudi jaz ga jem izkljucno iz trgovine. Danes sem kupila sladoled in ga takoj odprla. Opazila sem, da je na zunanji strani cokolade nekaj drobnih kristalckov. Moz je rekel, da je to od kondenza. Notri je bil na prvi pogled normalen, mogoce ni bil tako kremast kot ponavadi, kot da bi bil bolj zamrznjen… Ampak vseeno ni imel drasticno spremenjene strukture, da bi bili vmes prav ledeni koscki… Ceprav zdaj kar naprej razmisljam, ali je bila ta tekstura vredu ali spremenjena… Nekateri zeloo strasijo s sladoledom. Menite, da je bil varen za uzivanje? Tudi oblika je bila OK, tako da bi rekla, da ni bil ne vem koliko stopljen kdaj vmes… Sklepam, da bi se to videlo tudi na cokoladnem prelivu. Prav tako se mi zdi, da si v trgovini ne bi dopustili, da bi se jim sladoled odtalil, sploh pa za daljsi cas?

Zelo malo sladoledov, ki jih tudi sama kupujem v trgovini (ali pa pri BoFrostu :-)), nima nobenih “kristalčkov” vode – kondenza, pa so zato povsem neoporečni. Verjetno to res pomeni, da se pod pokrovom (med prelaganjem iz enega zmrzovalnika v drugega) plast malo odtali, a to ni nič nevarnega – kot že zapisano, tudi dlje časa (ure, kakšen dan) odtaljen sladoled NI nevaren, ni pa prijeten za sladkanje. Enako velja v primeru, ko bi se sladoled zmehčal, pa bi bil potem ponovno zamrznjen (no, za nobenega trgovca ne bi dala roko v ogenj, da bi vse takšne izdelke takoj izločil, pa čeprav imajo jasna navodila; človeški faktor pač).

Vseeno kar zaupajte trgovcu – in vašemu možu. Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni. Noseča sem 30+4. Danes sem bila na nekem pikniku. Spila sem precej veliko vode iz neke pipe v vinski kleti. Izgledala je čisto OK, tudi okisa ni imela posebenega… Ko sem je spila cca. 0,5 l, mi je prijateljica rekla, naj si grem natoči raje drugam, ker da imajo to povezano z nekim zalogovnikom (najbrž deževnico). Sedaj sem močno zasrkbljena, ali se lahko s čim okužik, kar bi oškodovalo plod. V mislih imam predvsem kakšno listerijo… Hvala za odgovor.

New Report

Close