Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija lipidološka ambulanta

lipidološka ambulanta

Pozdravljeni,

 

Termin v ambulanti imam sredino naslednjega leta. Kaj lahko naredim sam v tem času oz. kje je kaj več informacij kaj me čaka tam?

Status: 50let, družinska hiperholesterolemija, Lp(a) 830, pred statini Apo B 1.05.

Jemljem statine, holesterol sedaj nizek (SKUP 3.1/HDL 1.4/LDL 1.6, trig. 0.5)

Hvala za odg.

Spoštovani

Predlagam, da preberete vse glede družinske hiperholesterolemijo na povezavi : https://zasrce.si/clanek/druzinska-hiperholesterolemija/

LP

Pozdravljeni,

Hvala za odg.

Prosim še za mnenje glede trenutne situacije zdravil. Sedaj na 40mg Sorvaste, četrti mesec.

Vrednosti kri pred in sedaj na zdravilih:

AST 0.45——–0.55

ALT 0.37——–0.58

APO(B)1.05——-0.66

Hb1Ac  5.8——–5.8

HOL: 3.5

HDL:1.4

LDL:1.6

TRIG:0.55

Recimo da sem strikten s prehrano, dodajanjem vlaknin, telovadbo…

Po kakem času bi se soft plaki recimo stabilizirali in bi lahko bil na nižji dozi zdravil? Z mojim Lpa verjetno doživljensko ostajam na zdravilih… Sedanje stanje s

Ali bi se lahko doza zdravil znižala/zamenjala/kombinirala…kako se moj osebni zdravnik odloči kaj in kako?

Bo na tem področju šele lipidološka aktivna?

Kje postavljate mejo Apo(b), ki je še ok? Za nas z visokim Lpa verjetno čim nižje…?

PCSK9…kje bomo s tem v letu 2024, statini še zmeraj zlato pravilo, cena, kombiniranje statini + majhne doze PCK9, možnost samoplačniško, prednosti…karkoli na temo PCSK9? Hvala.

Hvala za čas in trud,

 

 

 

 

Spoštovani

Veliko vprašanj, zelo kratek odgovor. 🙂

Vse navedene vrednosti so znotraj referenčnih in želenih meja. Torej, zdravila opravljajo svojo funkcijo, predvsem Sorvasta tako, da ni razloga za spremembo odmerkov. Sprašujete za mejo Apo(b). Ta meja je enaka za vse tako, da ni nekih dodatnih zahtev, pomembno je, da je znotraj navedenih referenčnih vrednosti. Sprašujete za leto 2024 kako naprej. Zaenkrat jemljite statine tako kot je navedeno, za ev. dodatno zdravljenje, se bodo odločili v lipidološki ambulanti po pregledu vseh dosedanjih izvidov. Zdravniki jih lahko predpišejo ljudem skupaj s statini in drugimi zdravili za zniževanje holesterola.

Statini pomagajo znižati holesterol lipoproteinov nizke gostote (LDL), znan tudi kot “slab” holesterol, v krvi. Potegnejo holesterol iz oblog in stabilizirajo obloge. Stabilizacija je vidna (MR) že po 6 mesecih jemanja statinov. Torej statini niso samo za zmanjševanje holesterola temveč tudi za stabilizacijo mehkih plakov (oblog).

LP

New Report

Close