Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Laserska sterilizacija obzobnih žepkov

Laserska sterilizacija obzobnih žepkov

Pozdravljeni,

Stara sem 37 let in imam agresivno (dedno)obliko paradontalne bolezni. Pred leti sem bila tudi na stomatološki kliniki, kjer so mi kiruško očistili zobne korenine/vratove. Navodila paradontologa je bilo, da je zdravljenje pri njih končano in da naj stanje vzdržujem z rednim čiščenjem. Ustno higieno sedaj vzdržujem s ščetkanjem z zobno krtačko sonicare, nato si z medzobnimi krtčakami zvečer očistim še medzobne prostore in na koncu očistim še z zobno nitko.
Sedaj sem pa zasledila, da se da ”pozdraviti” zobne žepke s t.i.lasersko sterilizacijo obzobnih žepkov. Zanima me vaše mnenje o tej obliki zdravljenja paradontalne bolezni oziroma ali bi bil priporočljiv v mojem primeru ? Oziroma ali mi priporočate rajši kaj drugega?

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Pozdravljeni,

kot sem že večkrat povdarila, je parodontalna bolezen kronična. To pomeni, da z zdravljenjem skušamo ustaviti napredovanje bolezni, ne znamo pa je dokončno odpraviti – pozdraviti.

Zdravljenje parodontalne bolezni zajema tri faze.
Aktivno parodontalno zdravljenje zajema začetno zdravljenje – t.i. oralno-higinsko fazo, pri napredovalih oblikah parodontalne bolezni pa tudi kirurško zdravljenje. Ker pa so pacienti s parodontalno boleznijo rizični v smislu ponovne infekcije oziroma napredovanja parodontalne bolezni, je neobhodno potrebno, da se po aktivni parodontalni terapiji redno in doživljensko izvaja t.i. vzdrževalno zdravljenje. Povdarjam. Doživljensko, tudi pri pacientih, pri katerih niso prisotne trde zobne obloge – zobni kamen in ki dosledno vzdržujejo visok nivo ustne higiene.
Vzdrževalno zdravljenje je v domeni osebnih zobozdravnikov oziroma ustnih higinikov. Zajema pa spremljanje parodontalnega stanja, ultrazvočno odstranjevanje bakterijskega biofilma okrog vseh zob in zobnega kamna, tam, kjer je prisoten, ter luščenje in glajenje korenin na mestih, kjer so tudi po aktivnem parodontalnem zdravljenju ostali obzobni žepki. Na teh mestih se lahko dodatno poslužujemo laserskega zdravljenja, ki ima protimikrobni učinek. Vendar je bistveno večjega pomena, da se vzdrževalno zdravljenje izvaja redno, v 3-6 mesečnih intervalih.
Študije namreč kaže, da je bilo pri pacientih, ki so bili uspešno zdravljeni, a je bilo vzdrževalno zdravljenje izvajano redko, v 9-18 mesečnih intervalih, v kar 45% po petih letih parodontalno stanje podobno kot pred pričetkom parodontalnega zdravljenja.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close