Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Lactecon sirup

Lactecon sirup

Zanima me ali ima dolgotrajno jemanje Lactecon sirupa pri otrocih kakšne stranske učinke.

Spoštovani!

V primeru kroničnih težav z zaprtjem je potrebno otroku v prvi vrsti pomagati s spremembo same prehrane. Uživati mora čim več vlaknin (sadja, zelenjave, kosmičev, otrobov,…). Prav tako je otroka potrebno spodbujati tudi k pitju večjih količin tekočin, predvsem vode.

Jasno je, da spremembe v sami prehrani za dosego učinka zahtevajo svoj čas. Nemalokrat pa težav niti ne moremo odpraviti zgolj z uživanjem hrane bogate z balastnimi snovmi ali z drugimi splošnimi ukrepi. Zato je nemalokrat smiselna sočasna uporaba blagih osmoznih odvajal.

Kot že rečeno, se tovrstna odvajala zelo pogosto uporabljajo kot dolgoročno vzdrževalno zdravljenje in veljajo za varna in učinkovita, poleg tega ne »polenijo« črevesja in tako ne povzročajo »odvisnosti«. Osmozna odvajala, ki delujejo na principu mehčanja blata preko vezave vode, veljajo za najvarnejša, tudi pri dolgotrajni uporabi in nimajo izraženih pomembnejših stranskih učinkov.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Jaz imam tudi probleme s prebavo in sem šla k zdravniku v ponedeljek in mi je dala na recept Lactecon in sem ga uzela v ponedeljek zvečer 15ml ter v torek zjutraj 15ml in v torek zvečer 15ml. Saj mi je naročila naj ga jemljem dvakrat na dan po 10-15 ml. Potem pa me je začel boleti želodec in sem ga nehala jemati. Danes je sobota in me želodec še vedno boli, hodim na wc, jesti pa mi ne paše, saj me boli želodec. Zanima me, kdaj preneha Lactecon delovati? Saj je od torka (ko sem ga zadnjič vzela) do danes minilo že 4 dni… ?

Hvala za odgovor in LP.

Spoštovani!

Bolečine bodo prenehale v parih dneh.

Da bi se izognila onenjenim neželenim učinkom sirupa, bi ga morala uvajati bolj postopoma.
Navadno se prične z manjšim odmerkom – 10-15 ml 1-krat dnevno. Odmerek se nato lahko postopoma povečuje za 10-15 ml na tri dni do končnega želenega dnevnega odmerka.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni

Želela bi vprašati za mamo,ki je stara 80 let in čaka na koloskopijo.Dva tedna pred tem pregledom je dobila Lactecon sirup,ki ga naj bi jemala 2x na dan po 15ml,vendar ima sedaj vsak dan drisko,na stranišče mora tudi po 7-8x na dan.To jo seveda zelo izčrpava,tudi apetita nima pravega,skratka je slabotna.Mi lahko pojasnite kaj je vzrok za takšno reakcijo?
Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovani!

Driska je lahko simptom prevelikega odmerjanja oziroma preobčutljivosti na laktulozo. Po posvetu z zdravnikom zmanjšajte odmerek Lactecon sirupa, v kolikor driska še vedno ne bo izginila, je uporabo sirupa potrebno prekiniti.

Z laktulozo izzvana driska lahko povzroči neravnovesje elektrolitov, zato je treba to zdravilo previdno uporabljati predvsem pri bolnikih, nagnjenih k elektrolitskim motnjam (npr. bolnikih z okvaro ledvic ali jeter ali bolnikih, ki sočasno dobivajo diuretike).

Vsekakor se o nadaljevanju uporabe Lactecon sirupa posvetujte z zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni, nas 13mesecnik ima ze od uvajanja goste hrane probleme z zaprtjem. Po posvetovanju s pwdiatrom mu cca. 1mesec dajemo 2krat dnevno lectacon 2.5ml. Sedaj kaka veckrat dnevno po malo ampak vedno se napenja ceprav ima mehko blato in se mocno joka in krici. Ritko ima tudi rdeco. Kaj naj naredimo? Res je tezko gledati otroka kako se matra. Hvala za odgovor in lep dan

Spoštovana,Lactecon sirup je varno mehansko odvajalo,ki mehča blato.Zaradi pogostega mehkega odvajanja vam svetujem ,da poskusite zmanjšat vzdrževano doziranje na pol žličke dnevno,da se frekvenca odvajanja v dnevu nekoliko zmanjša.Sirup lahko povzroča napenjanje in manjše krče.Priporočam vam tudi kuro s probiotiki za otroke, ki uravnavajo črevesno floro,naj otrok vnaša čim več tekočine in ima uravnoteženo prehrano.Vneto kožo okoli anusa negujte z zaščitnimi kremami po vsakem odvajanju,lahko poskusite tudi namazati kožo okrog anusa z olivnim oljem,izogibajte pa se umivanja z mili v času vnetja. Če se stanje še vedno ne popravi, se posvetujte z zdravnikom.

Suzana Taseska, mag. farm.

Spoštovana,Lactecon sirup je varno mehansko odvajalo,ki mehča blato.Zaradi pogostega mehkega odvajanja vam svetujem ,da poskusite zmanjšat vzdrževano doziranje na pol žličke dnevno,da se frekvenca odvajanja v dnevu nekoliko zmanjša.Sirup lahko povzroča napenjanje in manjše krče.Priporočam vam tudi kuro s probiotiki za otroke, ki uravnavajo črevesno floro,naj otrok vnaša čim več tekočine in ima uravnoteženo prehrano.Vneto kožo okoli anusa negujte z zaščitnimi kremami po vsakem odvajanju,lahko poskusite tudi namazati kožo okrog anusa z olivnim oljem,izogibajte pa se umivanja z mili v času vnetja. Če se stanje še vedno ne popravi, se posvetujte z zdravnikom.

Suzana Taseska, mag. farm.

Pozdravljeni,moj novorojencek zdaj 2  meseca star ke dobil ms receptu lectecon zato ker ima pretrdo blato in tezko to odvaja in je zelooo bolece, zdaj jeze dva tedna ki uporablja ,ce mu zjutraj ne dajam pa celo dan ne kaka ker nemore, zanima me kaksni so dtranski ucinki ce predolgo uporablja?

hvala lp

Pozdravljeni

Moj 2,5 letni fantek ima že kake dva tedne probleme z odvajanjem Blata. Ker je pozitiven na laktozno in toleranco sem se pogovarjala z zdravnikom, kako naj mu pomagam. Predpisal mu je prav Lactecon, pri katerem piše da se v tem primeru odsvetuje. Ali mu ga sploh lahko dam?

New Report

Close