Krvaveče dlesni ob uporabi Parodontax
Lepo pozdravljeni!
Danes mi je zobar dal zobno pasto Paradontax Fluorid. Prišla sem zaradi bolečin v zgornji 8-ici (občutek zategovanja in bolečine ob obračanju glave). Rekel, da je vneto, da teče tekočina (gnoj?) in naj si nekaj dni 3-4x ščetkam tisto področje s to zobno pasto.
Že ko sem si prvič ščetkala (uporabljam mehko ščetko znamke Curaplex), so mi dlesni zakrvavele, ne močno, po ščetkanju mi nekaj časa tam utripa. Pasta je slana, je morda to vzrok zakrvavenja? Prej mi dlesni niso krvavele tudi ob uporabi druge ščetke z grobimi ščetinami.
Po izplakovanju sem uporabila Gengigel za umiritev bolečine in je pomagalo. Je to okej ali naj po uporabi zobne paste Paradontax ustne votline ne izpiram z ničemer drugim? Na pasti piše, da preprečuje nabiranje bakterij v žepkih, torej gre dejansko za zdravilo oz. antiseptik?
Hvala za hiter odgovor.
Spoštovani,
odgovor je nehote ostal v nabiralniku in vam ga posredujem.
Krvavitve ob osmici ne povzroča slana zobna pasta temveč vnetje. To je posledica zastajanja zobnih oblog na robu med zobom in dlesnijo. Osmice so težko dosegljive za ščetkanje, posebno takrat, ko niso v celoti izraščene ali nimajo pravilnega položaja v zobnem loku. Ko tudi z zdravljenjem ne moremo vzpostaviti pogojev, ki bi omogočili ustrezno mehansko čiščenje, se raje odločamo za njihovo odstranitev; saj pride sicer lahko do propada obzobnih tkiv tudi ob sedmici.
Verjetno bo tudi vaš zobozdravnik, ko bodo akutne težave izzvenele in ko bo opravil rentgensko analizo, razmislil, ali bi zdravljenje osmice prineslo zaželjene rezultate. Sicer je smiselna ekstrakcija zoba.
Kot sem že večkrat napisala, je učinek zobnih past, tudi Parodontaxa, predvsem kozmetičen. Omogočajo lažje drsenje ščetke in s tem učinkovitejšo odstranitev oblog. Njihov antiseptični učinek je, marketingu navkljub, zanemarljiv.
Nekatere ustne vode imajo močno protibakterijsko delovanje, vendar tovrstne ustne vode uporabljamo v krajši časovnih intervalih, predvsem takrat, ko je mehansko čiščenje z zobno ščetko in zobno nitko oz. medzobno krtačko omejeno ali onemogočeno (npr. zaradi fizične hendikepiranosti, po kirurških posegih v ustni votlini,..).
Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije
Najlepša hvala za odgovor!
Danes je 8-ica že šla ven, ravno mi popušča inekcija in mi vse zateguje, čutim močan pritisk v glavi, najbrž je to običajna reakcija?
Moj zobozdravnik je starega kova in on bi tudi vneti zob izruval, predno bi počakal, da se vnetje umiri. Rekel je, naj nadaljujem s ščetkanjem zob s Paradontaxom, vendar nežno.
Je okej, če izpiram ustno votlino s Curaseptom? Tudi, če rana še krvavi (slina je krvava, drugače ne lije).
Ponovno pozdravljjeni,
ekstrakcija je manjši kirurški poseg, tako da je bolečina po tem, ko lokalni anestetik popusti, pričakovana.
Po ekstrakciji je priporočljivo, da se zobe čimbolj normalno ščetka, rano pa je potrebno prvi dan po ekstrakciji pustiti pri miru, saj se s spiranjem lahko odplavi krvni strdek. Prav stabilni krvni strdek pa je pogoj za to, da se rana normalno celi.
Lep pozdrav, am
Mitja pozdravljeni,
seveda lahko umijete zobe večkrat dnevno. Je pa dokazano, da s ščetkanjem zob dvakrat dnevno, vsakokrat po dve minuti, lahko dovolj učinkovito odstranite bakterijske zobne obloge do te mere, da preprečite razvoj kariesa in/oz parodontalne bolezni. Večkrat ni potrebno. Bolj pomembno je, da so vse ploskve zob očiščene sistematično in natančno, pri čemer ne smete izpustiti medzobnih prostorov.
Kot sem že večkrat napisala, je učinek zobnih past predvsem kozmetičen. To velja tudi za Parodontax. Marketingu in specifičnemu okusu te paste navljub je njegov protibakterijski učinek primerljiv z vsemi ostalimi zobnimi pastami in je torej zanemarljiv. Čistita ščetka in nitka in ne zobne paste. Zobne paste omogočajo lažje drsenje ščetke in s tem nekoliko učinkovitejšo odstranitev oblog. Iz vidika zdravja ustne votline njihova uporaba niti ni nujna, bi pa jih pogrešali zaradi kozmetičnega učinka.
Če je vnetje dlesni pri vas napredovalo do te mere, da imate bolečine, še tako temeljita ustna higiena ne bo preprečila napredovanja vnetja. Potrebujete zdravljenje, zato ne odlašajte z obiskom zobozdravnika, ki vas bo po potrebi napotil k specialistu parodontologu.
Lep pozdrav, AM
Spoštovani,
moram se vam oglasiti v zvezi z zobno pasto Parodontax (Novo – modra tuba). To pasto smo, malo tudi zaradi reklame, kupili v petek, sicer običajno v družini uporabljamo drugo pasto. Moram napisati, pa čeprav boste zadevo zmoderirali tako, da je ne boste objavili, da nekaj tako nagravžnega še nisem imel v ustih. Žena je celo bruhala. Tega izumitelja želim vprašati ali si je on s tako nesnago sploh kdaj umil zobe. Kar se mene tiče te zobne paste ne priporočam nikomur pa naj ima še takšen zdravilni učinek.
S spoštovanjem,
J. Repenšek
[email protected]
Spoštovani,
ne vem, zakaj se vam je zdelo, da vašega mnenja ne bi objavila. Delo moderatorjev MedOverNet-a ni sponzorirano od farmacevtskega ali kakršnegakoli drugega podjetja, je prostovoljno in brezplačno.
Če si preberete odgovore, ki sem jih podala v temi Krvaveče dlesni ob uporabi Parodontaxa, se boste prepričali, da sem večkrat povdarila, da je protibaktertijski učinek omenjene zobne paste, ki ga reklamirajo, primerljiv z ostalimi zobnimi pastami in je torej praktično ničen. Čistita zobna ščetka in nitka oz. medzobne krtačke. Za vzdrževanje zdravlja zob in obzobnih tkiv uporaba zobne paste niti ni potrebna. Uporabljamo jo predvsem zaradi kozmetičnega učinka. Nekaterim okus Parodontaxa ustreza, drugim ne. Odločitev je vaša.
Lep pozdrav, AM
Jaz sem pa hotla samo nekaj v zvezi s pasto Parodontax napisat. (Bom najbrž mal poznej napisala tud svoje vprašanje, ker mam fuuul probleme z dlesnimi, čeprav sploh ni nobenga razloga za to!). Ampak men se zdi, da mi Parodontax vsaj mal pomaga. Ne vem mogoče je slučajno ampak zdej kšn mesec nisem uporabljala te zobne paste (ampak kr eno bl otroško) in mi je fuuuul kri začela tečt iz dlesni in bolele so me in vsako jutro sem mela posušeno kri v ustih in ful ogaben okus. Potem sem pa spet Parodontax začela uporabljat in je čez 2 dni blo že mal boljš. Ne vem mogoče tud slučajno. :/
V zvezi z okusom je pa res, da je na začetku fuuuul čudn okus, tko kr vse slano sladko grenko naenkrat… ampak pol po neki dneh (sej je na škatlci od paste narisan po kolkem času se navadiš na okus) pa ful v redu okus rata, kr tko da bi najrajš kr pojedu mal paste 😛 Ampak ne vem kaj je s to ta novo (modro) pasto. Zakaj gor piše, da ni primerna za otroke do 12. leta starosti? Kaj pa je loh not tazga groznga? Jaz si pol mislm, da je mogoče kej nevarnega notr. :/
No sam to sm hotla napisat, ker sem to opazla (je pa res, da sm bla tud prehlajena dvakrat zapovrstjo v tistem času k so se mi dlesni tok poslabšale, tko da mogoče tud zato).
Vsem lepe pozdrave! 🙂
Pozdravljeni,
vnetje dleseni povzročajo bakterije, ki se zadržujejo na zobnih oblogah. Protibakterisjki učinek zobne paste Parodontax je primerljiv z ostalimi zobnimi pastami in je zanemarljiv. Zobne obloge učinkovito odstranjuje zobna ščetka, v medzobnih prostorih pa zobna nitka oziroma medzobne ščetke. Učinek zobnih past je predvsem kozmetičen.
Lep pozdrav, Ana Mikuž
Imam protezo že 13 let,imel sem probleme z paradentozo, skelenjem posameznih zob, krvavenjem dlesni itd… Septembra 2015 sem od prijatelja dobil informacijo o TERAPEVTSKI ULTRAZVOČNI NAPRAVI za USTNO VOTLINO (TUNUV) za osebno uporabo. Naročil sem si jo, in pričel z uporabo v 12 urnih ciklusih, kot je priporočeno.. Po dnevu uporabe je izginil slab zadah, ki je stalni spremljevalec bolane ustne votline, po tednu je skelenje nosilnih zob zg. in sp. proteze prenehalo, tudi vse krvavavitve, ki so se mi pojavljale so prenehale. TUNUV mi je v kombinaciji z zobno kremo, ki ustvarja mikromehurčke, ki so manjši od bakterij in le ti v bakterijah implodirajo in jih s tem UBIJEJO zaustavil paradentozo, dlesni mi dobivajo zdravo barvo, zobne obloge izginjajo….. Strošek nabave imam že zdavnaj povrnjen (2 obiska zobnega higienika!) Za več info, me lahko kontaktiraš na: [email protected]