Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje KRONIČNO VNETJE ŠČITNICE

KRONIČNO VNETJE ŠČITNICE

Bila sem na UZ ščitnice in mi je bilo ugotovljeno kronično vnetje ščitnice z evtirozo. Rečeno mi je bilo da se v mojem primeru ščitnica ne zdravi ampak samo opazuje in da je ta vrsta dedna. Naknadno sem res ugotovila da je imela moja stara mama isto težave z ščitnico. Kaj zdaj? Ali lahko kako preprečim da se mi ščitnica ne bo spreminjala kajti če se mi bo bom morala na operacijo, ki ba naj bi bila nevarna zaradi glasilk. Zelo me je strah!!! Če bom že morala želim da me operira najboljši strokovnjak. Komu naj se obrnem? Hvala vsem za odgovore in za podporo ker sem čisto panična!

Spoštovani!

Kronično vnetje ščitnice (Hashimotov tiroiditis) je zelo pogosta avtoimunska bolezen ščitnice. Nastane zaradi motenega delovanja imunskega sistema, ki ščitnice ne prepoznava kot lastno tkivo, temveč kot tujek v telesu. Kadar je bolezen v evtirotični fazi ( fazi, ko ščitnica deluje normalno) je potrebno le občasno spremljanje delovanja žleze, ki ga najbolje ocenimo tako, da določimo raven TSH v krvi. Z leti se namreč lahko pojavi hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice). V tem primeru je potrebno dodajati ščitnične hormone v obliki tablet (Euthyrox, Eltroxin …). Rast ščitnice se pri Hashimotovem tiroiditisu pojavi redko. Še redkeje pa ja potrebna kirurška odstranitev ščitnice.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close