Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Kronično Srčno popuscanje

Kronično Srčno popuscanje

Pozdravljeni

Stara sem 71 let, leta 2013 sem bila operirana na odprtem srcu in sicer menjali so obe srčni zaklopki, aortno in metralno.  Zdaj imam umetne.

5 let po operaciji je bilo moje stanje v mejah normale, imela sem manjso aritmijo, drugače počutje ok oz po pričakovanjih.

2017 so se začele težave. Aritmija je bila vse bolj pogosta, zatekanje gležnjev in meč, razbijanje srca…z vsakim letom so se težave stopnjevale. Seveda sem v tem času obiskala 5 X kardiologa , dva krat celo samoplacnisko, vsi so zatrjevali, da je vse ok oz po pričakovanjih.

Lansko leto mi je narastel srčni utrip na 90 in ni padel cel mesec.

To se zdaj večkrat zgodi.

Ali je povezano s srčnim popuščanjem  ?

Leta 2023 je bilo stanje zelo slabo. Bila sem zelo utrujena, brez energije, boleče noge, utrip povišan non stop, tudi pritisk. Na podlagi slikanja pljuč,  so ugotovili, da imam vodo v pljučih in pri srcu

Diagnoza ;  popuščanje srca

Dobila sem tablete Forxiga 10 mg

Drugače jemljem še :

Nolpaza 20 mg, amprill 1,25 mg, marivan  3mg, concor cor 10 mg, lanitop 1 mg, rustavo 5 mg

Zanima me vaše mnenje o tabletah Forxiga 10 mg ? Ali te tablete odvajajo vodo iz telesa ? So dovolj za to mojo težavo z nabiranjem vode v telesu ?

Ali se lahko jema ( po posvetu z kardologom ) več concor cor ja , glede na moje težave?

Zadnje čase opažam tudi nenormalno potenje v mirovanje ? Kar naenkrat se to zgodi, kot kakšen vročinski val.

Ali je lahko povezano s popuščanjem srca ?

Glede na zgoraj napisano, me zanima tudi, kakšno je vaše mnenje,  kako daleč je že srčno popuščanje in kaj lahko storim , da se mi srce na ustavi.

Hvala. Srečno 2024.

Mari

Spoštovana,

Glede na napisano je velika verjetnost, da res gre za srčno popuščanje. Namreč vsi navedeni simptomi so lahko znak srčnega popuščanja, ne pa nujno. Ne vem kakšne preiskave ste že opravili, npr, ultrazvok srca, kjer v večini primerov lahko potrdimo ali ovržemo sum na srčno popuščanje ter resnost stanja. Glede na težave, ki jih ima bolnik, ločimo več stopenj srčnega popuščanja.

Stopnja 1:Brez omejitev telesne dejavnosti. Običajna telesna aktivnost ne povzroča nepotrebne utrujenosti, palpitacij ali kratke sape.

Stopnja 2:Rahla omejitev telesne dejavnosti. Udobno pri počitku. Običajna telesna aktivnost povzroči utrujenost, palpitacije, težko dihanje ali bolečine v prsih.

Stopnja 3: Izrazita omejitev telesne dejavnosti. Udobno pri počitku. Manjša aktivnost od običajne povzroči utrujenost, palpitacije, težko dihanje ali bolečine v prsih.

Stopnja 4:Simptomi srčnega popuščanja v mirovanju. Vsaka telesna aktivnost povzroča dodatno nelagodje.

Seveda so to neka splošna opažanja, kajti vsak bolnik je zgodba zase.

Kaj lahko naredite? Predvsem jemanje predpisanih zdravil. Sprašujete za Concor glede povečanja odmerka. 10 mg je priporočljiv maksimalni dnevni odmerek in kakršno koli zvišanje mora biti zelo dobro pretehtano. Ostala zdravila, ki jih jemljete so zaenkrat prav tako ustrezna.

Veliko naredite zase glede prehrane. Priporočena hrana je neslana hrana z veliko vlaknin, vitaminov in mineralov, predvsem sadje in zelenjava. Neslana hrana je pomemebn zaradi tega ker sol zadržuje vodo in povzroča edeme oz. zadrževanje vode v telesu. Bolnik s srčnim popuščanjem naj ne bi jemal več kot 1,5 l tekočine dnevno.

Priporočam, da se zglasite na eni od ambulant za srčno popuščanje, npr. v UKC Ljubljana ipd. kjer se izključno ukvarjajo s to boleznijo in poznajo najboljše metode za omilitev in nadzora nad to sicer kronično boleznijo.

Srečno!

 

Pozdravljeni

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Prosila bi še za vaše mnenje glede tablet Forxiga 10 mg, ki sem jih dobila pred mesecem dni, ko so odkrili vodo v pljučih in pri srcu ? Ali odvajajo vodo iz telesa ? Nikjer ni namreč,  v navodilih,  zaslediti,  da so diuretiki ?

Kaj pa potenje v mirovanju ? Je lahko povezano s srčnim popuščanjem ?

Opravila sem uz srca, veckrat v teh 5 letih, ampak popuščanje srca,  diagnoza,  je bila dana po slikanju pljuč.

Hvala. Lep pozdrav.

Spoštovana

Potenje v mirovanju ni sicer tipičen znak srčnega popuščanja, je pa možen in sicer v primeru, ko telo (ledvice) ne odvajajo zadostne količine vode in se voda zadržuje v telesu,  telo pa sproži obrambeni mehanizem tako, da začne izločati vodo s potenjem. Seveda za potenje v mirovanju je še veliko drugih vzrokov.

Glede  zdravila Forxiga (10 mg), gre za zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni vendar tudi za zdravljenje v primeru kroničnega srčnega popuščanja. Forxiga deluje tako, da poveča količino glukoze (krvnega sladkorja), ki se izloči med uriniranjem. Deluje tudi tako, da zmanjša povečano aktivnost simpatičnega živčnega sistema, ki prispeva k napredovanju srčnega popuščanja. Forxiga torej ni klasičen diuretik vendar pospešuje izločanje vode iz telesa. Obstaja veliko različnih vrst diuretikov, vendar je najpogosteje uporabljen pri srčnem popuščanju furosemid (pod tržnima imenoma LasixEdemid).

LP

Odgovor na objavo uporabnika
Ozrenko, 04.01.2024 ob 07:52

Spoštovana

Potenje v mirovanju ni sicer tipičen znak srčnega popuščanja, je pa možen in sicer v primeru, ko telo (ledvice) ne odvajajo zadostne količine vode in se voda zadržuje v telesu,  telo pa sproži obrambeni mehanizem tako, da začne izločati vodo s potenjem. Seveda za potenje v mirovanju je še veliko drugih vzrokov.

Glede  zdravila Forxiga (10 mg), gre za zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni vendar tudi za zdravljenje v primeru kroničnega srčnega popuščanja. Forxiga deluje tako, da poveča količino glukoze (krvnega sladkorja), ki se izloči med uriniranjem. Deluje tudi tako, da zmanjša povečano aktivnost simpatičnega živčnega sistema, ki prispeva k napredovanju srčnega popuščanja. Forxiga torej ni klasičen diuretik vendar pospešuje izločanje vode iz telesa. Obstaja veliko različnih vrst diuretikov, vendar je najpogosteje uporabljen pri srčnem popuščanju furosemid (pod tržnima imenoma LasixEdemid).

LP

P.S.

Predlagal bi tudi krvno preiskavo za ugotavljanje koncentracije NT-proBNP, ki je marker (označevalec) srčnega popuščanja. Normalne vrednosti naj bi bile pod 200 ng/L, vendar glede na vašo starost meja se lahko dvigne tudi do 400 ng/L kot normalna vrednost. Če je vrednost več kot 900 ng/L potem verjetno res gre za srčno popuščanje, kajti vrednosti med 400 in 900 so nekakšno sivo območje, ki kaže na srčno popuščanje, ni pa zagotovo.

LP

Najlepša hvala.

Pozdravljeni

Spet se obračam na Vas, saj ste mi zadnjič zelo pomagali . Upam, da tokrat tudi odgovorite.

Bila sem pri zdravniku, ki mi je predpisal diuretike Lasix.

Jemljem jih že 4 dni , eno na dan. Opažam pa slabše počutje, čisto brez energije sem , slabše kot pred jemanju le teh. Moja stara mama jih je jedla in ne bom nikoli pozabila, ko je govorila, da je po njih čisto uničena. Ali lahko vplivajo na moje počutje?

Imajo tudi zelo veliko stranskih učinkov. Ali je obvezno jemanje teh diuretikov vsak dan ? Opažam da ne hodim večkrat na vodo zaradi njih. Isto kot vedno.

Hvala .

Lep pozdrav

Mari

 

 

 

Spoštovana

Žal vsa zdravila, prav vsa, imajo določene nezaželene stranske učinke. V večini primerov gre za blage učinke, ki sčasoma izginejo oz. se zmanjšajo. Ker jemljete zdravilo šele 4 dni, bi počakal še nekaj časa (mesec ali dva), da se telo navadi na novo zdravilo. V večini primerov glede stranskih učinkov gre za učinke dehidracije na telo in s tem v povezavi padec krvnega pritiska, zato tudi slabo počutje, ki se še dodatno lahko poslabša zaradi izgube določenih mineralov, predvsem kalija in magnezija. Jemanje diuretikov je potrebnmo vsak dan. Začetni odmerek je ponavadi 40 mg, ki se lahko poveča tudi do 200 mg/dan, seveda po posvetovanju z zdravnikom. Skratka, če se stranski učinki ne umirijo in če smatrate, da zdravilo ni učinkovito pri odvajanju vode, predlagam ponoven posvet pri zdravniku, po možnosti kar pri kardiologu.

LP

New Report

Close