Kronični paradontitis in operacija
Spoštovani!
Zanima me, če je predlagana reženjska operacija na vseh zgornjih enokoreninskih zobeh (1-4 desno ter 1, 2, 3 in 5 levo) glede na spodnje globine žepov smiselna ali bi se žepe dalo zmanjšati tudi zgolj s kiretažami, luščenjem in glajenjem korenin ter laserjem? Ali lahko operacija žepe in situacijo v vsakem primeru izboljša ali obstaja riziko, da tako obsežna operacija stanje tudi kakorkoli poslabša?
Levo zgoraj:
enka- žepi globine 4 2 4, 4 2 4
dvojka-3 2 3, 4 2 2
trojka – 2 2 3, 2 2 2
petica -3 2 4, 3 2 5
Na šestici ni predvidena operacija, zgolj luščenje in glajenje, kljub globinam žepov 4 2 4. 4 2 6 in recesijam od 2 do 3. Drugih zob levo zgoraj ni.
Desno zgoraj:
enka- 4 2 3, 4 2 3
dvojka- 4 2 4, 3 2 4
trojka- 4 2 3, 3 2 3
štirica- 2 2 4, 3 2 4
Na šestici podobno stanje kot na levi strani.
Na spodnjih zobeh je stanje nekoliko boljše. Povprečne globine žepov so 2-3 mm.
Zahvaljujem se Vam za vaše mmnenje.
Simona
Spoštovani,
prva in neobhodna faza parodontalnega zdravljenja je t.i. higienska faza, ki vključuje sonično odstranitev konkrementov in bakterijskega biofilma ob vseh zobeh in luščenje in glajenje korenin s povečanimi globinami sondiranja, če so prisotne. Globine sondiranja 2-3 mm predstavljajo žleb in ne žepa in so normalno, fiziološko stanje. Reženjsko operacijo izvajamo, če ob kontrolnem pregledu, 2-3 mesece po primarnem zdravljenju, ostajajo mesta s povečanimi globinami sondiranja (5 mm ali več), ki krvavijo pri sondiranju. Več si lahko preberete na naši spletni strani.
Glede na meritve, ki jih podajate, zato smatram, da operacije pri vas niso potrebne, nasprotno. Predlagan načrt zdravljenja predstavlja “overtreatment”, s katerim bi povzročili le večji odmik dlesni, kar seveda v sprednjem sektoju tudi iz estetskega vidika ni zaželjeno.
Pred posegom je vsekakor smiselno, da opravite pregled pri specialistu parodontologu in si pridobite drugo mnenje. Tudi zaradi šestic, ki bi, glede na navedeno, potrebovale parodontalno zdravljenje.
Lep pozdrav,
Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije
Spoštovani!
Zahvaljujem se vam za vaš strokovni odgovor, ki mi je zbistril misli.
Tudi sama precej dvomim in imam pomisleke glede operacije, zato sem se obrnila na vas. Resnično se zelo bojim, da bi mi takšen invaziven poseg lahko prej poslabšal kot pa izboljšal situacijo. Predlagana mi je bila sicer s strani zobozdravnika, ki je bil v kontaktu s paradontologom?! Stara sem 38 let in imam zgornje zobe precej naprej štrleče (kar verjetno še poslabšuje situacijo, poleg manjkajočih zob zgoraj na obeh straneh). Zaradi tega želim iti v ortodontsko obravnavo, vendar so mi pred ortodontsko obravnavo predlagali najprej operacijo na vseh teh zgornjih sekalcih. Ortodont pa seveda potrebuje “zeleno luč” paradontologa. Aparat bi po njegovem mnenju na nek način tudi doprinesel k izboljšanju “paradontalne situacije” v mojih ustih. Kiretaže in luščenje ter glajenje so mi že večkrat opravljali, vendar večinoma na zadnjih zobeh. Pri svojem higieniku sem že nekaj let na rednih obravnavah tako da zobozdravnika/higienika obiščem povprečno sedemkrat letno.
Zelo bom vesela, če lahko na te informacije podate še kakšno strokovno mnenje.
Lep pozdrav,
S.
Spoštovani,
glede na navedene podatke predvidevam, da je pri vas prisotna napredovala parodontalna bolezen, ki je povzročila izgubo zob stranskega sektorja ter izrast in pahljačasto razprtje zob sprednjega sektorja. Ortodontsko zdravljenje je vsekakor dobrodošlo in ugodno vpliva tudi na parodontalno stanje, predpogoj pa je, da je parodontalno vnetje pod kontrolo. Sicer lahko pride do obsežne izgube kosti; na kar vas je opozoril tudi specialist ortodont.
Upoštevaje meritve, ki ste jih navedli prejšnjič, sicer ocenjujem, da je parodontalno stanje stabilno in da kirurško zdravljenje ni potrebno. Le to pa se lahko oceni le na podlagi kliničnega pregleda. Svetujem, da opravite pregled pri specialistu parodontologu.
Lep pozdrav, AM