kriza!
Okove (fiksni aparat) imam cirka leto in pol, čaka me še pol leta muk. Malo obupujem že nad vsem skupaj. Stalno imam razjede na notranji strani lic, po novem občasno tudi na ustnicah. Poleg tega imam oguljen jezik – prav poznajo se mi udrtine tam, kjer je aparat tudi zadaj na zobeh. Zdaj je nastala majhna ranica in me jezik stalno peče. Seveda, kaj mu pa revežu drugega preostane.
Ne najdem in ne najdem položaja (zadnji mesec ali dva), v katerem bi normalno govorila. Zobje so se mi toliko premaknili, da sesljam, šumljam in vse po spisku. Kar srh me spreleti, če pomislim, da utegne tako ostati in bom sicer morda imela lepše zobovje, zato pa grozljivo motečo govorno napako!
Zdaj pa h konkretnemu vprašanju, čeprav bom vesela, če mi lahko kdo kaj spodbudnega napiše tudi glede gornjih problemov.
Na levi spodaj imam v dlesni osmico. Vsake toliko skuša izrasti, a ker je pod kostjo, ne more. Zdaj seveda počasi dobiva prostor. Vse to je bolj rahlo neprijetno kot boleče, le trenutno me rahlo boli tudi uho. Zanima me, ali je možno, da bo vendarle izrasla – stara sem namreč 39 let.
Kaj mi svetujete glede brušenja zob (to pride na vrsto kasneje)? Zaradi nepravilnega položaja zob je prišlo do njihove neenakomerne obrabe in to naj bi zobozdravnik popravil z brušenjem. Jaz kar ne bi, če gre zgolj za estetski videz in ne tudi za funkcionalnost.
Zobje so bili prej precej razmetani in tako je pri meni recimo spodnja enka, zdaj ko je poravnana v vrsti, nižja od ostalih zob. Bo to tako ostalo?
Koliko ljudi po vaši oceni na koncu ni zadovoljnih z rezultati ortodontskega zdravljenja?
Spoštovana!
Ali bo vaša osmica izrasla ali ne, je takole preko pisanja težko oceniti. O tem je najbolje, da se pogovorite s svojim ortodontom.
Glede brušenja tudi težko rečem kaj natančnega, moj odgovor je lahko le splošen. V večini primerov je ob koncu zdravljenja potrebno neko usklajevalno brušenje zob. To je minimalno brušenje, ki pa zagotovi funkcionalen stik zgornjih in spodnjih zob. Včasih pa je tudi zgolj estetske narave, kot na primer pri sprednjih zobeh, ko poravnamo grizne robove, ki so se zaradi večletne nepravilne postavitve zob neenakomerno obrabili. Kadar je ta obraba zelo obsežna, brušenje ne pride v poštev, ampak je potrebno tak zob dograditi. Vse to so postopki ob koncu ortodontskega zdravljenja, ki pripomorejo, da je rezultat res popoln in da sta na koncu zadovoljna tako pacient kot tudi ortodont.
Morda je ortodontska terapija na trenutke res naporna, vendar vedno prinese rezultate, ki so na koncu nagrada za vložen trud. In tega se vsi veselimo. Srečno!