križ in težave
V hrbtenici imam dvoje težav:
1. Bolečine v vratu-zatilju
-Ostra bolečina spodaj v vratu-zatilju se pojavi, ko z roko pritisnem na čelo. Po vajah je dovolj že pritisk na čelo z mezincem.
Ista bolečina se pojavi tudi med ležanjem v trenutku, ko iz sproščenega stanja vratu, dvignem glavo. V primeru če vrat, hrbtenico najprej stegnem, in šele potem dvignem vrat je bolečina bolj blaga ali pa je sploh ni.
Ista bolečina (včasih blažja, včasih močnejša) se pojavi tudi če samo napnem vratne mišice.
2. Bolečine v križu
– Ko se zjutraj zbudim, je hrbtenica okorna. Če se oblačim stoje, že ob rahlem prepogibanju čutim bolečino v križu zato moram pri oblačenju sesti. Bolj kot se sklonim, močnejša je bolečina. S hojo se hrbtenica kmalu razmiga, potem je bolje.
– ( Če se uležem na trebuh in sprostim predel križa, me v križu boli. Če se uležem na hrbet in imam stegnjene noge, je včasih tudi še malo čutit, s pokrčenjem nog pa več ne. )
– Če se z rokami obesim na drog in sprostim križ, me ta boli. Tisti predel takrat občutim tudi nekako nestabilno. To izvajam sicer zelo redko, počasi in pazljivo. Zgodilo se je že kot da bi ob tem na bolečem mestu slišal nek premik, takrat je bolečina v trenutku izginila.
3. Zakaj mislite da nastopi bolečina pri pritisku na čelo in pa boleč in nesiguren občutek v križu pri sprostitvi hrbtenice na obesi na drogu?
Pri obesi na drogu razmišljam da je mogoče napaka da se hrbtenico sprosti. Ker če dojenčka primeš za pazduhe in ga dvigneš, ta avtomatsko napne vse mišice, da ga je čutit ko se trese. Verjetno z nekim razlogom. Mišice sprosti šele ko ga odložiš.
Lep pozdrav
Pozdravljeni,
v predelu vratne hrbtenice lahko na podlagi simptomov, ki jih opisujete, predvidevam, da gre za težave, povezane s (pre)napetostjo mišic. Podobno se verjetno dogaja v ledvenem delu, zagotovo k simptomov pripomorejo tudi obrabne spremembe. Naj povem, da je raztezanje v obliki “visenja na drogu” primerno le do določene mere. Npr. za ljudi, težje od 80 kg tovrstno raztezanje ni primerno, saj ta vaja ni priporočljiva v kolikor je spodnji del težji od 30-35 kg. V tem primeru že sama vaja posledično povzroča prenapetost mišic in bolečinske občutke.
Stanje dojenčka, kot ga opisujete, nikakor ni možno primerjati z odraslim človekom. Dojenčki imajo do določene starosti razvito zgolj avtomatsko razvito reakcijo, ki bi jo lahko opisali kot strah pred neznanim, zato se zakrčijo, trsejo …ob vsakem neznanem položaju.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
težava sedenja pri računalniku ni težava sama po sebi. Posledica je lahko prisiljena drža, ki privede do zakrčenosti mišic, prezgodnjih obrabnih sprememb in podobno. Potrebno je redno vzdževati stanje mišic (telovadba), ob dolgotrajnem sedenju redno narediti premor, …
Sedenje na žogi je dejansko trenažer in ni priporočljivo več kot 2 uri dnevno.
Lep pozdrav,