krili z rokami
Pozdravljeni.
11 tednov star sin je že večkrat zakrilil z rokami, kot bi se zelo prestrašil in vedno sem ga zelo hitro in mimogrede umirila (prijela za rokice in jih malo stisnila skupaj). Vem, da to ni nič neobičajnega. A nocoj se nam je podobno zgodilo tako intenzivno, da otroka nisem umirila več kot pol ure. Slekla sem ga na previjalni mizi, naenkrat je razprl oči in razširil rokice, kot bi ga “prilepilo” ob mizo. Niti ni posebej krilil, enostavno je zgledalo, kot da bi ga nekaj tiščalo ob mizo, rokic ni mogel dvigniti, tudi dihati ni mogel prav. Vdihnil je, potem pa kot ne bi mogel izdihniti. Nato je začel jokati, jaz sem ga stinsila k sebi, a ga dolgo nisem mogla umiriti.
Presenetila me je predvsem intenzivnost dogodka. Otrok sicer še precej poliva, je pa izključno dojen in zelo lepo napreduje. Rojen s 4 kilogrami, zdaj jih ima že skoraj 6. Opisano nima veze s spanjem, čeprav se je res podobno že zgodilo tudi ob uspavanju (da je naenkrat zakrlilil z rokami in sam sebe ustrašil, kot so na tem forumu opisovale že druge mamice). Običajno se dogaja, ko leži na hrbtu, največkrat na previjalni mizi, včasih na dekici pod lokom z igračami. Vendar je bilo doslej vedno mimogrede, tudi se je hitro pomiril…
No, zdaj se mi že zdi, da pretiravam, ampak sem še čisto pod vtisom, kako zelo se je ustrašil. Dobesedno je bil priliman ob podlago. Morala sem ga zelo močno stisnit k sebi, saj so mu roke tudi v mojem naročju silile narazen. Ubogi revčki, kaj vse jih matra….
LpN
Draga prestrašena mama,
to kar opisujete, bi lahko zlahka pripisala normalni reakciji ob zatekanju želodčne vsebine v požiralnik, torej gastroezofagealnemu refluksu. Narava namreč skrbi, da kisla želodčna vsebina ne bi prišla v spodnja dihala – zato pride ob pojavu te vsebine v delu dihal nad glasilkami do naglega stisnjenja glasilk, otrok ne more vdihniti, široko odpre oči (kot da je prestrašen), kaže dihalne gibe (ugreza prsnico, medrebrne prostore), čeprav ne more zajeti zraka, lahko požira in napne mišice celotnega telesa. Praviloma dogodek mine po nekaj sekundah (ki se mami vlečejo v neskončnost), dojenček spet zadiha, včasih celo zakašlja. Ob dogodku nekateri nakazano pomodrijo, ni pa nujno.
Druga (slabša, a zelo redka možnost) bi bila pravi krči – v tem primeru bi bil fantek lahko po dogodku bolj zaspan, omotičen, a tudi to ni nujno. Lahko bi v času epizode bil prsteno bled, moder kot češplja, a tudi to ni nujno.
Če bi se torej opisane težave pojavljale bolj pogosto, če bi jih kot nekaj neobičajnega ocenil tudi vaš partner, mama ali kdo drug, ki ni tako “paničen” kot smo mame, pa bo treba k zdravniku – najprej k izbranemu pediatru, ki vas bo najverjetneje napotil k nevrologu na Pediatrično kliniko, kjer lahko (edini) na osnovi opravljenih preiskav res rečejo, da je vse 100% (ali vsaj 99%) OK.
Draga Petrca00,
“kriljenje z rokami” je najverjetneje del obrambnega refleksa dojenčka – tim. Moroja, ki se pojavi ob nagli spremembi lege, včasih tudi ob prebujanju, padanju v dremež, trebušnih krčkih ipd. In ta refleks bo v nekaj tednih izvenel.
Lep pozdrav,
Zdravo. Se pridružujem kar tej temi…
Moj sin je star 7 tednov in ima izredno nemiren spanec. Že v porodnišnici ni spal, če ni bil poleg mene, se pravi z menoj v postelji. Kadarkoli ga odložim začne močno kriliti z rokami in se predrami, zelo težko ga uspavam nazaj, le malokrat uspešno. Tako, da večinoma zaspi na moji roki, kar marsikdo kritizira vendar tako vsaj spimo. Bi me to kriljenje moralo skrbeti? Prebrala sem, da ga naj ovijem v odejo. Seveda sem ga ovila bolj narahlo ampak mu vseeno ni ugajalo. Kaj bi lahko še storila? Od marsikoga že slišim, da sem ga že razvadila, ker pač spi pri meni čeprav jaz sem nasprotnega mnenja.
Se pa dojiva ter občasno tudi dodajam, sploh kadar zavrne dojko, ko ga črviči v trebuščku. Zaradi pomanjkanja spanca je zelo razdražljiv ter tu so še seveda kolike. Da bi mu olajšala probleme s kolikam sem se odrekla mleku, dajem mu kapljice Coliprev in Antiflat, katere naj bi bile najbolj uspešne vendar mojemu sinčku žal ne pomagajo. Masiram ga tudi po trebuščku. Svetujete še kaj? Bi morala zamenjati AM? Že vnaprej hvala za pomoč in odgovore.
Draga janja.jm,
kriljenje v tej starosti (še zlasti, ko ga premikate, dvigate, polagate v posteljo, dregate ipd. ali ko pada v dremež) je še nekaj povsem normalnega (tim. Morojev refleks), izginjati začne po 3. mesecu. Prav tako so za starost običajni krčki – kjer poleg “odraščanja” pomaga tudi, če kot dodatek (ob dojenju) dajete kakšno AC namesto običajne formule. Pomaga tudi zavijanje v odejo (da se počutijo bolj varne) – a se jih zatem veliko zbuja, ker jim je prevroče.
Spanje skupaj z mamo? Kritizirajo mnogi, a ni nič napačnega, taka simbioza je bila praksa od prazgodovine, sodobna civilizacija je tista, ki je dojenčka “vrgla” v svojo postelji in po možnosti še v drugo sobo. Je pa seveda naporno – in včasih za druge člane družine moteče (očki se počutijo odrinjeni, še zlasti, ko v posteljo staršev prilezejo še ostali na novega družinskega člana ljubosumni “mladički”).
Srečno,