Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Kričanje pred dojenjem

Kričanje pred dojenjem

Spoštovani,
imam 4 mesece starega sinka, ki pred dojenjem joče in joče, pravzaprav kriči. To histerično vpitje traja tudi do 30 ali 45 minut. Ne pomaga zibanje, sprehajanje, ljubkovanje… Skratka, otrok je ves rdeč in poten od kričanja. Med tem vpitjem odriva dojko in nisem še iznašla načina, da bi ga lahko podojila. Nakar omaga in ga na pol v spanju lahko podojim. To kričanje se ponavlja že kake tri tedne, predvsem zvečer, lahko pa tudi čez dan. Je polno dojen, čeprav imam občutek, da mi proti večeru že malce zmanjkuje mleka. Stekleničko zavrača. Pred večernim dojenjem imava vsakokrat isti obred. Ponoči ni nikakršnih problemov. V spanju izprazni obe dojki, približno vsake 4 ure.
Težo lepo pridobiva. S krči ali kolikami ni bilo nikakršnih problemov. Je malce prehlajen, vendar ima nosek čist.
Če imate kakršen koli nasvet, ali če morda poznate vzrok temu kričanju pred dojenjem, vam bom zelo hvaležna, ker se mi dete smili (malce se pa smilim tudi sama sebi :)).
Lep pozdrav,
Mateja

Pozdravljena!

Kot bi brala svoje pismo pred dvema mesecema…

Vztrajaj, jaz sem ga zibala in ko je napol zaspal, sem mu ponudila dojko…
Kasnjeje sem ugotovila, da mu je ugajalo, ce je imel glavico na vzglavniku (ga nisem drzala v narocju, le na kolenih)in sem mu z obema rokama drzala dojko prosti ustom, takrat je zagrabil…

Najbrz se to dogaja predvsem zvecer?
Radovednez je, ne bi se spal in tocno ve, kaj ga zdaj caka, zato se upira…
Jaz sem ga poskusala uspavati tudi z dudico, ki je zdaj noce vec…nato pa sem mu, napol v dremezu porinila dojko v usta in je zagrabil…

Vztrajaj in ne obupaj, mine….
ne zavraca tebe, ampak je to obdobje, ko ze skusa uveljavljati svojo voljo, pa ceprav je izmucen…ve, da dojka pomeni spanje….najbrz…

Ce ne bo slo drugace, pa lacnega polozi v posteljo, morda bo zaspal, ali pa vsaj ugotovil, da je bolje, da se prej nahrani…

Vsekakor pa ne obupaj…veliko potrpljenja…pozdravcek, Anci

Draga Mateja,
hvala za vaše vprašanje in opravičujem se vam za moj pozen odgovor. Vaš dojenček ima 4 mesece in zadnje tri tedne pred dojenjem zelo jokaa, ne pomaga prav nič (zibanje, sprehajanje, ljubkovanje). Ta pojav opažate zadnje tri tedne, najpogosteje zvečer. Razumem, da imate zato občutek, da vam proti večeru mleka primanjkuje. Opažate, da ponoči ni nobenih težav in se lepo doji. Deček je prehlajen, lepo pridobiva pri teži.

Verjamem, da vam je strašno težko, ko se vaš dojenček joka pri vaših prsih. Mamice, ki smo to izkusile, imamo lahko ob tem celo občutek, da nas dojenček ne mara, da nas zavrača. Pomembno je, da se zavedate, da dojenček zavrača dojenje in nikakor ne vas.

Matere proti večeru pogosto opažamo, da so dojenčki bolj nezadovoljni, dojijo se ihtavo, trgajo se stran ali so kakšne druge težave. Vzrok za to dogajanje zagotovo ni pomanjkanje mleka (če normalno in pogosto dojite preko dneva, zato mleka proti večeru ni nič manj) ampak utrujenost tako mamice kot dojenčka.

Kreganje med dojenjem?

Problem, ki ga opisujete je včasih tudi »značilen« za to starost. Kar ga najbolj definira je to, da se otrok ponoči doji lepo, podnevi pa se krega. Ponavadi gre v takem primeru za DOGAJANJE v okolici. Dojenčki so neverjetno radovedna bitja in prav v tem obdobju jih zunanji svet začne strašansko zanimati. Seveda pa pogled na mamino dojko omejuje vse skupaj, dojenje z glavo naokoli pa žal ne gre. V tem primeru je priporočljivo, da se dojita nekaj dni stran od možnih atrakcij (TV, močna svetloba, hrup iz radia, starejši otroci, zanimiva pisana zavesa), v zatemnjeni mirni sobi, z veliko zibanja, cartanja v naročju, skupnim plesom …

Možno je tudi, da so vzroki za težave prihajajoči zobki, vnetje ušeska, gljivice – soor, otrokov temperament (hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat), sesalna zmeda (dobiva zadnje dni čaj po steklenički?), mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant, stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti, itd…

Kako si pomagati?
1. Najprej zagotovite, da bo dojenje potekalo v mirnem, toplem,prijetnem okolju. Naredita si gnezdo.
2. Otroka podojite TAKOJ ko se zbudi, vse ostalo lahko počaka.
3. Pogosto dojenje, ne glejte na uro!
4. poskušajte različne položaje, pazite da je pristavljanje pravilno
5. Vroče? lahko vama je obema – materi in otroku ob telesnem stiku prevroče. V pregib komolca dajte razgrnjeno pleničko ali se dojita leže na boku, tako da je stiskanja (in lepljenja) manj.
6. Otrok je en sam čuteči organ (R. Steiner). Dojenček VAS čuti, kako vas skrbi, ali bo podoj v redu ali ne. Ne pozabite nase, veliko počivajte in se poskušajte pred dojenjem pomiriti. Poskrbite, da bo nekaj časa čas dojenja prav poseben čas bližine in pozornosti, namenjene izključno otroku.
7. Otroku ponudite dojke namesto dude – med dojenji
8. Izberite čas za podoj, ko otrok ni prehudo lačen ali preveč zaspan
9. Poskušajte z dojenjem, ko torik skoraj že spi ali preden se (ponavadi) zbudi
10. Poskusite dojiti v kadi, napolnjeni s toplo vodo, kjer sta oba sproščena v toplem okolju
Nekaterim otrokom lahko določeni položaji pri dojenju ne ustrezajo in zato lahko tudi odklanjajo. To je še posebej značilno za dojenček s povišanim mišičnim tonusom.

Drugi možni vzroki:
– vnetje ušeska
– gljivice, soor
– otrokov temperament: otrok hoče TAKOJ, mi ga gremo pa prej previjat
– zobenje (to velja za večje dojenčke)
– preveč stimulacije iz okolja (preglasna glasba, svetloba, hrup, starejši otroci)
– mati ima preveč mleka, dojke so trde in otrok ne more zagrabiti
– nepravilen položaj otroka pri materi
– nepravilen položaj na bradavici
– otrok ima dudo ali dobiva hrano po steklenički, t.i. “sesalna zmeda”, saj je sesanje dude ali stekleničke tehnično popolnoma drugačno kakor molzenje mleka iz dojk (otrok tako napačno sesa samo bradavico)
– če mleko z izcejalnim refleksom ne navre dovolj hitro, otrok pa hoče takoj
– otrok ima povišan mišični tonus in se krivi nazaj, ima težave s položajem
– travmatičen, medicinski porod z veliko intervencij in analegetikov
– ločitev matere od otroka po rojstvu
– porodne poškodbe (ključnice, izpahi kolkov ali ramen)
– mati preveč umiva prsi in uporablja močno milo ali deodorant ali spremeni deodorant in otrok ne prepozna materinega vonja
– stres in občutljivost matere, katerega otrok začuti
– drugi, neznani faktorji.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close