KRI IN KEMOTERAPIJA
Spoštovana ga. Irena
Še enkrat Vas lepo prosim za pomoč. Oglašam se Vam ponovno glede Willmsovega tumora. Nečak sedaj hodi na kemoterapije vsako tretjo sredo. Včeraj so ga poslali domov, ker ima slabo kri. Ponovno mora priti v petek. V krvi mu je “nekaj” padlo (ne vem kako se reče) na 700 mora pa imeti vsaj 1000. Transfuzije mu niso dali, ker mu baje to hitro raste. Zanima me kaj je to in kako lahko sam poskrbiš (s hrano, čaji…), za boljšo kri.Nečak je star 5 let.
hvala za pomoč
Alenka
Draga Alenka!
Kemoterapija se bori proti hitro se delečim celicam. Tako napade rakave celice. Žal pa pri tem ni preveč izbirčna in napade tudi hitro deleče se celice, ki telesu koristijo (v kostnem mozgu, v prebavilih itd.). Vse to ima stranske učinke. Le, če boste s slednjimi ustrezno seznanjeni, boste lahko kemoterapijo sprejeli kot nujno zlo na poti do ozdravitve. Pomembno je, da imajo svojci pozitiven odnos do kemoterapije. Otrok lahko opaža, da se po zdravilih slabo počuti, opaža, da starše po prejetih zdravilih skrbi (zaradi krvnih preiskav z rezultati kot v tem primeru) in kmalu lahko začne kemoterapijo zavračati. Ni sposoben dojeti, da je to nekaj, kar mu koristi.
V glasilu Okno, katerega vsebina je dosegljiva tudi na naših spletnih straneh, boste našli odgovore na vaša vprašanja. Avtorica Brigita Skela Savič je napisala o zdravljenju s citostatiki (torej kemoterapiji) pregleden članek v dveh delih. Lahko ju preberete tukaj:
V člankih najdete tudi nekaj nasvetov, kako stranske učinke omiliti. Na voljo je tudi knjižica Kemoterapija in vi, za katero poprosite na Onkološkem inštitutu.
Lepo vas pozdravljam!
Irena