Krema
Spoštovani,
kreme proti aknam vam ginekolog ne bo predpisal. Zato morate žal res k splošnemu zdravniku. lahko pa se pri ginekologu dogovorite, če slučajno potrebujete kontracepcijo, da vam predpiše takšne z antiandrogenim delovanjem in s tem izboljšate tudi kožo.
Z ginekologinjo se lahko pogovorim tudi o spolnih odnosih ali ginekologi za to niso?za kontracepcijsko svetovanje če poveš, je čakalna vrsta za pregled krajša od običajne?
Od hormonske kontracepcije, ne samo od tabletk torej, kaj bi bilo najboljše? So kondomi tudi ok?
Od tabletk katere najpogosteje predpišejo?
Spoštovani,
načeloma je ginekolog tudi za to, da se z njim pogovoriš o čemerkoli v zvezi s spolnimi odnosi, seveda ne v smislu psihoterapije, pač pa v smislu kratkih pojasnil, če kaj ni jasno. Glede čakalnih dob pri ginekologu načeloma ni težav. Še najdalj se čaka na preventivni pregled z brisom PAP, pri katerikoli kurativi (nujne in akutne reči) čakalnih dob skorajda ni. Če o vas ne vem popolnoma ničesar težko svetujem o kontracepciji. Načeloma pa so vsaj v prvih nekaj mesecih zveze kondomi primerna metoda, če se jo seveda uporablja dosledno in pravilno.
glede spolnih odnosov ni enega vzorca pogovora. Če vas kaj skrbi ali potrebujete konkreten nasvet, vprašajte in upajte na ustrezen odgovor ginekologa. Sicer pa so za tovrstno poglobljeno pogovarjanje bolj psihologi s specializacijo v seksualni terapiji (seksologi).
Vse oblike kontracepcije morajo biti predvsem varne, potem šele kaj več. Obstajajo pa različne tabletke, maternični vložki, spermicidne kreme, diafragme in kondomi. Dokončna in nepovratna oblika kontracepcije je sterilizacija (samo za info).
Slišala sem, da pri mladih puncah si vzamejo več časa in potrpljenja za pogovor o spolnosti, drži to? Kateri rahlogi so legitimni za nečeti pogovor o tem?
Slišala sem tudi da kot zanesljivo metodo svetujejo v glavnem tabletke, drugega niti ne?
Imam rahle pajkaste žilice, se to štejejo kot krčne žile, je problem to? Pitje kave je problem?
Katere tabletke predpisujejo za prvič najpogosteje ali je odvisno od zdravnika in vsakega primera posebej?
Spoštovani,
vaša vprašanja mi žal pripisujejo sposobnosti, ki jih nimam. Torej, odgovor na prvo vprašanje je v glavnem DA, ampak ne nujno in ne nujno vedno in ne nujno vedno pri vsakomur. Tudi na drugo vprašanje je odgovor v glavnem DA, ampak ne nujno in ne nujno vedno in ne nujno vedno pri vsakomur. Odgovor na tretje vprašanje o žilicah je žal vezan za pregled, kajti tudi če zadeva kvalitativno ustreza pajkastim drobnim podkožnim venskim pletežem ni vseeno ali so ti povsod ali npr. le nekje na manjšem področju. Kava ni problem, dokler ne dosega odmerkov v galonah (saj veste 1 USgalona = 3,8 L).
Glede vrste predpisanega kontracepcijskega sredstva tudi ni enovitega odgovora. Predlagam preprosto, da se prijavite k enemu od ginekologov v vaši okolici in počakate na prvi sestanek z njim. Žal smo vsi toliko zasedeni, da posebno izbiranje ni mogoče in žal tudi vsebine tega sestanka ne znam napovedati tako, kot ste zastavili svoja vprašanja.
Pajkaste žilice imam na enem majhnem predelu na nogah. Naj to omenim torej ali ni potrebno sploh? V moji družini pa imajo ljudje prave krčne žile, ja. Je to problem?
Materničnega vložka zakaj običajno ne svetujejo mlajšim, tako sem brala?
Za billingsovo metodo, zakaj pravijo, da ni zanesljiva in je ne priporočajo (v ciklu je plodnih cca. 6 dni)? Brala sem, da pravilno uporabljena je zanesljiva podobno kot tabletke.
ne, to ni problem, dokler se pomembno ne poveča. Mlajšim oziroma ženskam, ki še niso rodile, le redki priporočajo maternični vložek, čeprav prav zanje obstaja eden s hormonskim poljnjenjem (Jaydess), kateri drži 3 leta in ga večina zelo dobro prenaša. Nobena naravna metoda načrtovanja (ali kontracepcije) v povprečju in pri tipični redni uporabi ne dosega Pearlovega indeksa vsaj 3 (število nosečnosti na 100 let uporabe), kar šteje za varno metodo. Tipična KT ali maternični vložek dosegajo PI med 0,3 in 1.
Če imam krčne žile v družini naj to omenim? Potem sem tudi jaz nagnjena k krčnim žilam v starosti in je to odvisno med drugim tudi od mojega življenjskega sloga, ali se bodo razvile in ob kateri starosti?
Naravne metode, kolikor sem brala če vsak dan se spremlja je zanesljivo tudi pri nerednih menstruacijah, ker se sluz in spremembe spremlja. In plodni dnevi so samo cca. 6dni, kajne? Zakaj potem tega ne svetujejo kot izbiro med drugim? Tabletke so ob tipični rabi vem da nekje 90%/91% zanesljive, kajne?
Spoštovani,
tabletke so bistveno bolj kot 90% zanesljive. Če zanosi 1 od 300 žensk v 1 letu uporabe, to pomeni 1 zanositev na 1300 ciklusov, kar je 99,95% zanesljivo (tipična uporaba). Tekočo, estrogensko sluz samo pred ovulacijo, sicer pa ne ima le 30% spolno aktivnih žensk. Spolna aktivnost namreč pogosto sama po sebi in preko spremenjene vaginalne flore vpliva na kakovost cervikalne sluzi in s tem izgublja na uporabnosti sledenja.
Kot sem zapisal že nekajkrat, naravne metode kontracepcije zaradi Pearlovega indeksa nad 5 ne sodijo med zanesljive metode kontracepcije, seveda pa je na vsakomur, da izbere sam. Se seveda strinjam, da k učinkovitosti oziroma zanesljivosti naravnih metod KC prispeva tudi izkušenost in poznavanje lastnega telesa. Plodnih dni v menstruacijskem ciklusu je dejansko le max. 5. problem je pri ugotavljanju, katerih 5.
Če imam krčne žile v družini je to dejavnik tveganja?
Mislila sem, da pri tipični uporabi je zanesljivost nekje 90%, ker ženske pogosto kakšno tabletko pozabijo vzeti/jo prepozno vzamejo? 99,95% je popolna raba ne? Kondomi so 98% zanesljivi pri popolni rabi in 85 pri tipični ne? V vednost da vem. Naravne metode zakaj toliko odsvetujejo oz sploh ne svetujejo ginekologi? Koliko so pri tipični in popolni zanesljive?
Ponavljam, da se ginekologi ukvarjamo, oziroma svetujemo večinoma zanesljive metode (zanesljive metode so vedno zanesljivejše od nezanesljivih, tudi pri “tipični uporabi”). Z nezanesljivimi se sistematično ne ukvarjamo, če smo po čem direktno vprašani, pa seveda moramo imeti strategijo pojasnjevanja tudi za tovrstne metode, saj jih moramo poznati. O “tipični uporabi” in primerjavah s “popolno uporabo” že v osnovi nezanesljivih metod je nemogoče razpravljati. Nenazadnje je tudi “prekinjen odnos” bolj zanesljiv in boljši kot nič, oziroma občevanje “na polno”.
za ZDA sicer ne vem, ampak sam tudi zastopam mnenje, da je maternični vložek, zlasti novejši hormonski (Mirena, Kyleena, Jaydess) med najboljšimi opcijami, ki obstajajo. vnetje je sicer možno takoj po vstavitvi, če se ga ne vstavlja z vsemi previdnostnimi ukrepi asepse in antisepse, vendar je verjetnost za to res minimalna. Več vnetij in zapletov imajo oziroma so imeli nekdanji bakreni, zlasti, če so bili v uporabi dalj kot 8 let.
Vnetje misli v smislu da je zelo majhna možnost, daz aradi vnetja nastanejo komplikacije, neplodnost oz se zabrazgotini tkivo, itd. To je starejše mnenje kolikor sem zasledila da se zato ne priporoča mlajšim ampak samo ženskam ki so že rodile med drugim tudi. Je to mit starejših generacij ali resnica? V sloveniji je še vedno mnenje da ni primerno za mlade. Zaradi vložka je pa res to, da se poveča ranljivost za spo?
vse je odvisno od tega, kolikšno tveganje za karkoli je nekdo pripravljen sprejeti za neko pridobitev. Nobeno medicinsko sredstvo ni brez vsakršnega tveganja. ampak, sodobna tehnologija in znanje prinašata toliko prednosti in tako malo tveganja, da se zdi trditev oziroma strah pred vnetjem kot razlog za neplodnost dejansko kot mit. Zato se lahko sodoben farmacevtski, hormonski maternični vložek vstavi brez večjih tveganj tudi ženski, ki še ni rodila. Vložek tudi ne povečuje tveganja za SPO v primerjavi z uporabo KT ali katerekoli druge, nebarierne metode KC.
res je. ginekologi so res bolj za konkretne medicinske probleme in stanja. So pa neakteri zavzeti tudi na področju spolnosti in psihoterapije. Npr. zelo zaupanja vredna je ginekologinja Katarina Galič Jerman, ki ima za zainteresirane tudi svojo spletno stran:
http://ginekologija-galic-jerman.si/ginekologija/