Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Kratek MV in možnost prezgodnjega poroda?

Kratek MV in možnost prezgodnjega poroda?

Spoštovani,

sicer sem še nosečka, v 30.tednu in 3.dnevu. Zadnji pregled sem imela v 28.tednu, kjer je ginekolog ocenil okvirno težo 1300g. Malo sem bila presenečena, ampak ginekolog ni nič posebnega komentiral, razen, da je malo previsoka teža za ta teden, sicer pa vse v redu in kontrola v 34.tednu. Na nuhalni svetlini je bilo rečeno, da plod zgleda večji za dober tedenX ampak PDP niso spreminjali. Večkrat sem ga prosila za meritev dolžine materničnega vratu, sicer nisem imela posebnih težav… pa meritve ni opravil. Ker sem pa potem vse bolj občutila otrdevanje trebuha stoje in med hojo, sem na meritev šla samoplačniško. Pri prvi ginekologinji šok – MV izmerjen 15mm (pod drugim kotom pa daljši, normalen) zato sem šla po drugo mnenje, tam so namerili dolžino 19-20mm, zaprt. Predpisana je bolniška, počivanje, sicer grem lahko na kratek sprehod, lahko kaj storim po stanovanju…

Zanima me, kakšne so vaše izkušnje z rojstvi v takšnem tednu? Seveda sem sedaj malo prestrašena in me skrbi, da bom prej rodila… rada bi zdržala še vsaj do 35 tedna. Koliko časa je nedonošenček v recimo 33 tednu v porodnišnici?

hvala lepa,

Pozdravljena,

otrdevanje trebuha v “vaših” tednih nosečnosti ni nič neobičajnega. Obenem se tudi maternični vrat ne “zapira nazaj”, temveč je bil verjetno ob 1. meritvi neporavilno ocenjen… Zato mi “šesti” čut prigovarja, da boste lepo rodili ob roku. Dotlej se pa lepo sprehajali…

Pri rojstvu v 32. tednu nosečnosti je teža med 1200 in 1500 g kar običajna, torej vaš “plod” ni prevelik. Verjetnost za slab izid je majhna, manj kot 5 %. Z vsakim dnem, tednom je tveganje za zaplete še manjše.

Pri 33- tedenskih je glavna težava, da še ne znajo uskladiti sesanja, požiranja ter dihanja – zato morajo biti hranjeni z mlekom po cevki v želodček. Le redki potrebujejo dodatek tekočlin in kalorij v žilo. Kar običajno pomeni kakšen teden ali dva bivanja na oddelku za intenzivno nego. In potem še nekaj dni pri mami na oddelku, velikokrat še v vodni – ogrevalni posteljici.

Če vas še kaj zanima, se pa spet bereva.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close