Kožica pri jeziku
Pozdravljeni. Pri hčerki, ki je stara 6,5 m ima še vedno opazno, da ji kožica vleče jezik nazaj. Ko jezik potisne do ustnice, se vidi oblika “zgornjega dela srčka”. Sicer mi je vleko vedno lepo sedala z dojke in tudi po dudi.
Zanima me ali lahko pričakujemo, da se bo ta kožica še kako iztegnila?
Če bi ostala taka, me zanima ali to lahko moti govor?
Ali morebiti otežuje hranjenje po žlički z gosto hrano?
Sedaj sem prvič opazila, da se je med spanjem prevalila na trebuh.
Zanima me ali je dovolj varno spanje na trebuščku pri 6,5 m hčerki?
Prosim za vaše mnenje in nasvet. Lepo pozdravljeni!
Kratka podjezična vez (frenulum) je pogosta ovira pri dojenju – zato jo (še zlasti v primeru, ko se jezik srčasto oblikuje) večinoma prerežemo že v porodnišnici.
Kasneje jo lahko prekine pediater, stomatolog ali celo otorinolaringolog – slednji so zadnji v vrsti, saj so to specialisti, h katerim te otroke napotijo logopedi, če imajo zaradi prekratke vezi težavice pri govoru.
Pri gosti hrani tak frenulum praviloma ne dela težav.
(Najboljši naslov za oceno pomembnosti je seveda vaš pediater…)
Spanje na trebuhu je v starosti, ko se otrok že sam prevali, povsem varno, zato je kakšno podlaganje z ovirami, ki bi preprečile obrat na trebuh, nepotrebno.
Pozdrav,
Spoštovani, v zvezi s kratko podjezično kožico me zanima ali se tudi sama morebiti sčasoma ustrezno podaljša (da iztegnjen jezik ne izgleda v obliki srčka)?
In na kakšen način se le-ta prereže pri pediatru? Mislim predvsem glede morebitnega uspavanja ali anestezije (lokalna injekcija)? Spray oz. razpršilo ali kremica?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Večina podjezičnih vezi se prav zelo ne podaljša – seveda pa je treba stanje videti v živo…
Pediater omrtviči sluznico v ustih s sprayem ali gelom, ki ga nanese na vez nekaj minut pred posegom – ob katerem s posebnimi škarjicami enostavno prereže vez.
Če bo pediater menil, da je vez prekratka, a je sam ne bo želel prerezati, vi pa ste iz Ljubljane, se lahko za posvet in pregled oglasite tudi v naši ambulanti – po predhodnem dogovoru na tel. 01 5226247, dipl. med. sestra Mira Kočar (verjetno bo vseeno potrebna napotnica vašega pediatra :-)).
Pozdrav,
Spoštovani,
tudi pri naši sedaj že 21-mesečni hčerki opažamo prekratko podjezično vez. Ko da jezik ven, se vidi oblika srčka. Z jezikom seže nekje do spodje ustnice in pri tem ji sredino jezika močno vleče nazaj tista kožica na sredini. Ko je bila še majhna, sem na to opozorila pediatra, pa je rekel, da oni to ne režejo, dokler to ne moti govora… Ko smo bili pred časom na pregledu zaradi drugih težav pri orl specialistu, je ta opazil zelo kratko kožico. Predlagal nam je, naj ji damo to prerezat, da ji bo lažje oz. da bo imela lažje življenje. Sicer v tem trenutku ni nekaj, za kar bi lahko rekla, da jo tale kratka kožica ovira.
Jaz kot mama, bi rada dala prerezati tole kožico, da bi hčerka lahko normalno iztegnila jezik. Da bo kasneje lahko normalno lizala sladoled 🙂
Imam pa nekaj vprašanj. Prosim, če mi lahko pomagata odgovoriti nanje:
1. Ali otroci z prerezano tole kožico potem kako drugače občutijo pri premikanju jezika kot mi, ki smo od rojstva imeli normalno kožico?
2. Ali lahko pri prerezu ostanejo kakšne “posledice”, da bi kakšen del kožice morebiti kako visel dol z jezika?
2a. Je kasneje možno videti, da je bila ta kožica nekoč prerezana?
3. Ali je ta poseg kaj tvegan? ali je v bližini kaj, kar bi se lahko ob tem trajno poškodovalo?
4. Ali je kakšna razlika, če to prerežemo šele po 2. letu starosti v primerjavi s tistimi, ki to opravijo pri rojstvu?
5. Ali otrok po tem posegu dolgo krvavi oz. kako dolgo potem teče kri?
6. Kako dolgo ima potem otrok bolečine?
Hvala za vašo pomoč. Problem imam predvsem zaradi tega, ker otrokov oče ni naklonjen temu posegu. Če bo šlo kaj narobe, bo seveda okrivil mene. Še prej pa moram otrokovega očeta prepričati v smiselnost tega posega. Enako tudi babica ni naklonjena temu… Torej sem jaz kot mama pod velikim pritiskom. Po eni strani bi rada naredila ta poseg, da bi imel otrok čisto običajen jezik, po drugi strani bom pa v nemogoči situaciji, če bo otrok potem doma jokal… ker mi bodo očitali, da tega ne bi bilo treba.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav!
Kratki odgovori:
1. V podjezični vezi – frenulumu ni živcev, ki bi nadzirali gibanje (motoričnih) ali dajali podatke o čutenju (bolečina, okus, toplota…, senzoričnih) jezika, zato prerezanje v ničemer ne moti niti gibanja niti občutenja.
2. Ko se vez prereže, se ta zaceli neopazno, rez je gladek, ne zatrgan s kakšnim priveskom tkiva.
3. Poseg je kratek in nenevaren, edino realno tveganje je možnost okužbe (ob vstopu bakterij preko ranjenega mesta) ali krvavitev (ob prerezanju kakšne večje kapilare) – o tem piše v litearturi, v praksi pa nobenega od teh zapletov nisem srečala.
4. Razlika je lahko v debelini vezi in njeni čvrstosti. Predvsem pa v odzivu otroka, ki se pri 2 letih že zelo zaveda “nevarnosti” tet in stricev v belem, pri novorojenčku pa ta dejavnik panike odpade.
5. Večinoma je prerezanje (2-3 mm) brezkrven postopek, enako kot če bi se ugriznila v ustnico. V redkih primerih se res pocedi malo krvi.
6. Na vezi je sluznica, ki ima seveda tudi bolečinske končiče, a jih je bistveno manj kot npr. v ustnici. Med samim posegom sluznico anestezirajo s pršilom (ki ima sicer neprijeten okus…). Kasneje pa se lahko malo razboli, pomagajo hladne tekočine …. in lizanje mlečnega sladoleda.
Razumem vašo razdvojenost – zato bi “končno” odločitev prevalila na strokovnjake – torej pediatra / pediatrinjo. Ki bosta strokovno argumentirala potrebo po prerezanju, da ne bo izpadlo kot “vaša muha”.
Pozdrav,