Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija koža dojenčka po obrazu

koža dojenčka po obrazu

Spoštovani,

naš skoraj 7.mesečni dojenček ima kak teden mozoljčke na ličkah in čelu. So kožne in rdeče barve, dnevno jih je vse več, drugje po telesu jih ni. Kolikor mi je znano bi se naj čiščenje kože že zaključilo, do pred kratkim jih ni bilo. Ali je mogoče, da gre za kako alergijo na gosto hrano, ali so posledica mazanja kože? Ker ima v tem časi zelo suha, rdeča lička mu mažem s karitejevim maslom. Je potreben obisk pediatra?

Hvala za vaš odgovor ter lep dan

Alergija, ki nastane zaradi vnosa možnega alergena v obliki hrane, živila, bi se pojavila po vsem telesu, saj se prenašajo protitelesa IGE oz. alergen s krvjo (po vsem telesu). Za atopijski dermatitis so značilna žarišča, v tej starosti morda že v komolčnih upogibniim mestih, za koleni, tudi še po vrtu, za ušesum, na licih. Torej tudi po vsem telesu.
Za kakšen izpuščaj točno gre po opisu ni mogoče pojasniti, lahko pa tudi gre za začetne znake ekcematoznega/atopijskega dermatitisa, kar se bo pokazalo v več dneh, tednih s slabšanjem in širjenjem. Zaenkrat nega, umivanje z vodo in mazanje z negovalnimi mazili na vlažno kožo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Tudi naša 4,5 mesečna dojenčica ima suho kožo po obraznem delu – predelu ličnic proti ušeskom, pojavljajo se rdeči mozoljčki, ki niso tako izraziti. Včasih izginejo in se ponovno pojavijo, predvsem ko smo doma. Naše stanovanje je zelo suho (manj kot 40% vlažnost), kar je v zimskem času še toliko bolj izrazito. Ko iščem vzrok za njeno stanje kože, se mi poleg suhega stanovanja pojavi še možnost moje prehrane in sonce. Dojenčica se izključno doji, moja prehrana pa je izbrana – zdrava in mlečni izdelki so prej izjema kot pravilo. Sonce mi je padlo na pamet ker se mi zdi, da so se mozoljčki začeli pojavljati takrat ko sem jo začela malo izpostavljati sončnim žarkom. Ne pretiravam, le toliko, da jo sonce malo ‘poboža’.

Kaj mislite, je možen vzrok kateri od treh navedenih glede na starost in da ima mozoljčke le na ličnem predelu?

Negovala sem že z bepanthenom, riboderminom in mandljevim oljem, vse bolj ali manj neuspešno.

Hvala vnaprej. Lep dan.

Suha koža, ekcematozne spremembe, lahko tudi atopijski dermatitis, se zelo poslabšajo v pogojih presuhega in pretoplega zraka, običajno jeseni, ko se začne kurilna sezona. Sonce le izjemoma povzroča takšne spremembe, še bolj izjemno pri dojenčku. Poskrbite za primerno vlažnost prostorov, kožo pa negujte s primernimi negovalnimi mazili (najbolje na vlažno kožo, pred spanjem).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, imam puncko staro 3,5meseca, rojena 23.1.2018.
25.4.sva imeli redno cepljenje in redni sistematski pregled, kjer je zelo lepo napredovala 6,42kg (porodna 3,1kg). Vse super, le ucke ima zelo vnete/gnojne, P je rekla, da gre za zozane solzevode in da najveckrat mine samo od sebe, ce ne pa je potrebno opraviti poseg, tobreks nam pa sploh ne pomaga. Po cepljenju je le malo vec spala in malo manj jedla, jo polno dojim. Sem pa ze od njenega 1m na dieti brez mleka, jajc in glutena, ker smo imeli neznosne krce, zeleno, sluzasto blato. Ni pa bila testirana, sama sem sla na dieto, ker je bilo drugace neznosno. Po dieti je bilo malo izboljsanje, ne pa bistveno, se vedno so bili dnevi, ko jo je krcilo, ceprav ze od 1m jem isto hrano. 14dni pred cepljenjem sem pocasi zacela uvajati gluten, vcasih jo je malo bolj crvicilo, sicer pa je bilo ok tako kot ponavadi, kaksen dan slabsi in nato boljsi. 5dni po cepljenju je dobila po lickih manjse izpuscajcke. Izpuscaji so, identicni, kot je bilo ciscenje koze, le manj intenzivni, taki mali mazoljcki, eni rdeci, eni v barvi koze, sedaj jih ima ze 1t in jih ima po celem obrazu. 1t po cepljenju je ratala tudi se bolj razdrazena kot je icer, spet jo je zacelo zelo krciti, manj spi in veliko joka. Blato je vecino casa rumeno, proti veceru pa vcasih se malo zelenkasto-rumeno, ampak tako je bilo tudi pred cepljenjem. Kaj bi lahko bili tile izpuscaji? V tistem casu, ko jih je dobila sem jo namazala s soncno kremo. Vendar sem prej sprobala na manjsem delu nogice, ce bi se kaj pojavilo in se ni. Pa tudi sedaj jo ze 1t ne mazem s kremico in so izpuscaji se vedno tu. Sedaj sem tudi spet nehala uzivati gluten, ze 3 dni ga ne jem in ni nic bolje, sem ga pa uzivala ze 14 dni prej tako da, vrjetno ni gluten. Redni sistematski pregled in 2pdmerek cepiva imamo 23.5., ali zadeva lahko pocaka do takrat, ali menite, da bi se ze kaj prej oglasila pri P? Menite, da bi jo morali pocasi testirati na alergije za prehrano, ali ima sploh smisel, ce so lahko lazno negativne do 6m?
Moj plan je bil, da bi sedaj po 3m zacela pocasi uvajati mleko in jajca, nekako so vsi rekli, da se bodo krci po 3m uredili. Ali menite, da lahko vseeno sprobam in 3 dni pojem koscek kruha z maslom, ali sedaj raje ne, ker ima izpuscajcke kljub dieti.
Lp in najlepsa hvala za odgovor.

Glede prehranske alergije sicer svetujemo poskus brez KML, nato brez jajc in kot tretji alergen pšenica. Gluten sam pa pri tem nima prav nobene povezave. Kajti glutenska enteropatija (celiakija) ni prenosljiva preko materinega mleka, če pa gre za alergijo je na pšenico in ne na beljakovino gluten. Je pa v zadnjih letih resda izjemno moderna ta dieta, kot pa ugotavljajo po svetu, povsem neprimerna. Se pa seveda po dieti ljudje dobro počutijo, ker na splošno bolj zdravo živijo in jedo.
Dojenčkove prehranske alergije, če sumimo na njih, so torej v 90% kravje mleko, okoli 5% jajce in kakšen % pšenica (ne sam gluten). Atopisjkega dermatitisa pa ne povzroča vedno prehranski alergen. Pogosto ne gre za nobenega od prehranskih alergenov. AD je pač en od obrazov alergijske bolezni (kot je tudi astma, npr., pa tudi pri astmi niso vsi alergični na pršico ali inhalatorne alergene).
VB primerih slabšanja AD svetujemo mazanje s kortikosteroidnimi kremami nekaj dni, da se stanje izboljša, se neha srbenje, s tem praskanje, okužbe kože, zadebeljena koža, skratka umirimo alergijsko vnetje. Potem pa nega in nega.
Če gre za zelo flroiden (svež, razširjen) AD, potem cepljenje odložimo. Če gre za dobro vodeno, umirjeno obliko, cepljenja izpeljmo brez težav.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, zopet vam pisem. P na pregledu je rekla, da ima lepo kozo in da naj ne skrbim prevec, je ne gledam pod lupo. Res so se izpuscajcki zmanjsali.
Danes 23.6.je puncka stara 5m in na zadnjem pregledu pri P ob 4m in drugi dozi cepljenja je P predlagala naj pocasi zacnem jesti ostalo hrano. Kot sem omenila sem samoiniciativno odstranila KM, jajca in gluten, zaradi hudih krcev, ki se vedni trajajo in zelenega ter sluzastega blata. Gluten vcasih pomalo pojem in ni nekih tezav. Sem nato zacela s kosom kruha z maslom na dan in jedla 4 dni, naslednje 4 dni pa po 4 zlice navadnega jogurta in puncka je dobila izpuscaje po obrazu, dosti hujse kot prejsnic. Zato sem prenehala uzivati KM za 4 dni in izpuscaji so se zmanjsali sem rekla, da probam se jajca. 2 dni sem pojedla po 3palacinke iz 2 jajc (mleko je bilo rizevo), nato en dan nisem nic jedla (vceraj) in zvecer sem v blatu opazila kri, kot pikice, lahko bi rekli da tudi nitke (dotografij zal ne nirem pripeti so prevelike,ce vam jih lahko posljem na mail? ). Danes je kri prisotna na vsaki plenicki, blato je dosti tekoce, ampak taksno je imela tudi dostikrat poprej. Ali lahko to kri pripisem ocitni izpostavljenosti mleku in jajcem. Bi morala takoj na pregled k P? Ali lahko pocakam par dni, da vidim ce bo izboljsanje in nato na rednem pregledu povem kaj se je zgodilo in koncno zaprosim za napotnico za alergologa, ker ocitno je puncka res alergicna? Odvaja 4 do 5x/dan, je polno dojena. Z gosto hrano sem mislila zaceti, ampak bi pocakala, da se ji crevesje malo umiri. Ko je ne crvici je dobrovolen otrok in tudi lepo napreduje ima 7,7kg porodna 3,1.
Hvala.

Kako uvajate gosto hrano? kaj deklica že dobiva?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni, goste hrane se ne uvajam, jo le dojim. Pikice/nitke krvi so tudi danes v vsaki drugi plenicki prisotne, je pa tega res malo, je potrebno zelo podrobno pregledati plenicko, da se opazi. Na zadnji plenicki sta bili npr.dve majhni. Ko sem sprva pogledala plenicko sem rekla, uh dobro ni nic, nato pa pod lucko in bolj natancno se vidi prisotnost.
Ali bi bil lahko kak virus? So pri virusih tudi kaksni drugi znaki?
Hvala, lp

Krvave nitke v blatu so pomembne, če ima otrok tudi druge znake. V zadnjem času se izolrano najdbi nitk (ki niso nujno krvave) ne daje več takega pomena. Zelo pomemben podatek je, kako otrok pridobiva na teži. Če dobro raste in se redi, lahko rečemo, da ima sicer nekaj težav, ki pa niso takega obsega, da bi motile pridobivanje/rast oz. motile vsrkavanje hranilnih snovi iz črevesja.
Seveda pa svetujem uvajanje goste hrane po navodilih stroke.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close