Kopičenje krame
Vprašala bi vas kako se imenuje motnja kopičenja stare krame,ki jo drugi odvrżejo.Moż że dlje časa vlači domov kramo pralne stroje.štedilnike.prikolico.razne deske,šraufe,blazine skratka vse kar najde na odpaduin kar drugi zavrżejo.Ko ga vprašam zakaj to počne pravi da bo rabil.Kaj bi pa rabil saj vse imava edino prostora počasi ne bo več od njegove navlake.Prišlo je że tako daleč,da odlaga na bratovo posestev ker nima več kam.Menim da je to neke vrste motnja ki izvira bog si ga vedi odkod.Kaj menite?
Pozdravljeni,
verjetno gre za kompulzivno kopičenje (hoarding disorder).
Pri tej motnji oseba vztrajno kopiči predmete, ne glede na njihovo (običajno zanemarivo) vrednost. To so lahko časopisi, stara oblačila, bela tehnika, karkoli je lahko predmet kopičenja. Oseba ima potrebo da zadržuje predmete v lasti in čuti stisko ob misli, da jih odvrže. Posledično prihaja do kopičenja stvari v bivalnih prostorih in na posesti kar praviloma onemogoča normalno življenje, ogroža zdravje in provzroča pomembne motnje v funkcioniranju (družinskem, socialnem, delovnem…) Običajno to pomeni, da je, zaradi nakopičenih stvari, uporaba prostorob onemogočena, da ni možno sprejeti obiske, ali skuhati kosilo. Včasih, od nakopičenih stvari, namen prostora ni več določljiv… Kopičenje se lahko širi, da dodatne prostore, garaže, podstrešja, dvorišča, vozila, lahko pa tudi na posest drugih ljudi (kot je pri vas primer: brat).
Pogosto so kompulzivni zbiratelji neodločne osebe, perfekcionisti, izogibajočega vedenje, ki načeloma prelagajo obveznosti in se s težavo organizirajo. Velikokrat imajo motnje pozornosti.
V to skupino motenj spadajo tudi zbiratelji živali, ki jih zbirajo, ne glede na prostorske, časovne in finančne zmožnosti.
Motnja se običajno začne že v mladosti, vendar se s starostjo težave stopnjujejo, nekoliko je bolj pogosta pri moških in ima močno genetsko podlago.
Pri diagnosticiranju motnje, je potrebno izključiti druge možne vzroke za nastale težave, kot so poškodbe glave, možganski tumorji, epilepsija, možganske kapi ali vnetne možganske bolezni. Motnja je tudi lahko samo del druge psihične motnje (demence, psihoze, depresije ali obsesivno kompulzivne motnje-kopičenje kot posledica obsesivnih misli).
Torej, težava, ni samo moteča za družino, je tudi potencialno posledica resnih telesnih bolezni. Zato priporočam posvet z osebnim zdravnikom, ki vam bo svetoval nadaljnje korake.
Lep pozdrav,