kontrola
Zanima me glede kontrole,mož dela v Italiji in hodi samo čez vikende domov.Se pravi zjutraj moram mlajšega sina peljat v vrtec starejšo v šolo in potem dejavnosti…Sama za vse,kaj če pride kontrola in me ni doma?
Noseča sem 12 tednov počutim se grozno slabost, krvavim po malem ampak če pa otroke moram sfurat okol nimam ne tašče in ne mame.Kok jim naj dopovem da nimam pomoči.
Res je težko, ko nimaš tašče, ki bi ti lahko pomagala ampak ker je tako, in če še malo krvaviš bi si jest priskrbela eno pomoč – soseda, varuška.
Ne vem no moje mnenje, upam da ti kej uspe : )
Jaz sem tudi že od začetka na bolniški, pa sem prve 3 mesece kar preležala – slabosti in prej 2 ss, in se nisem nič kaj upala okoli. ( vidim in vem pa da je pri tebi situacija drugačna )
Kar se pa kontrol tiče pa baje ne pridejo kar sami od sebe – jest sem tako slišala. ( nekdo te prijavi – delodajalec če kaj sumi vate, nevoščljivi sosed.. )
POzdravček
S.27t.
Po zakonu ti ne pripada bolniška, če ti ne morejo dati ustreznega dela, temveč je delodajalec tisti, ki ti mora izplačevati plačo- ti si pa lahko doma.
Je nedeolgo nazaj Pušenjak o tem pisal.
In zato ni več možnosti, da ti na odločbi piše, da lahko hodiš na sprehode, ker če lahko hodiš,greš lahko v službo. In nosečnost mora biti toliko rizična, da moraš ležati, če ti dajo bolniško.
Preverjajo te prvih trideset delovnih dni s strani delodajalca, po tem te preverejajo s strani ZZZS. Na kar delodajalec nima vpliva.
Ja, ampak, a sploh lahko dobiš bolniško zaradi narave dela? Kolikor sem jaz prebrala v knjižici, ki sem jo dobila pri gin. ti mora delodajalec omogočit primerno delovno mesto, če ga pa ni, pa ti mora omogočit, da si doma za isto plačilo, kot, če bi delal.
Suzy29. Mam tud jaz take probleme in res se mi zdi sporno to, da moraš potem biti doma 24 ur, brez sprehodov. Saj to še dodatno vpliva na potek nosečnosti (v negativnem smislu, seveda).
Kaj pa se zgodi, če te ni doma, ko pride kontrola, pa tudi mene zanima.
Oj!
Sama sem zaradi gin. vzrokov v nosečnosti (bolniška zaradi narave dela NE obstaja!) na bolniški malo več kot tri mesece. Sprva mi je komisija izhode odobrila (na odločbi: izhodi od doma so utemeljeni zaradi narave zdravljenja), kasneje pa mirovanje (izhodi samo do zdravnika oz. na predpisane terapije). Kontrole zaenkrat še nisem imela, ampak ne upam it nikamor, čeprav bi glede na svoje zmožnosti najbrž da zdržala ene dve urici sprehoda na dan (kaj več pa tako ne). Prebrskala sem že vse živo po internetu, šla celo brat tiste zakone na podlagi katerih izdajajo odločbe (vse je na netu), a nisem nikjer naletele na sankcije, v primeru da odločbe ne spoštuješ (če si npr. zunaj ko pride kontrola). Vse kar mi je uspelo na netu dobiti so nepreverjene informacije po forumih (da je najmanj kar je lahko, da ti prekinejo bolniško; odpoved; vračanje bolniške; da pride kontrola trikrat v istem dnevu nazaj in da če te niti v tretje ni…??).
Nekje sem prebrala, da če tvoj zdravnik napiše v kartoteko, da priporoča sprehode, da je potem vse ok. Meni je gin. rekla, da grem lahko na kakšen sprehod, vendar pa da naj bo v tem času kdo doma, da lahko pove, da sem samo na sprehodu in da drugače mirujem (??! koga pa naj pustim doma, če živiva sama z možem? Naj pustim listek, da sem samo na sprehodu, da mi bo še kdo vdrl??).
V glavnem, mislim, da je mirovanje še najmanj česar se nam je potrebno bat. Komisija je vedno bolj stroga – pravijo dotični zdravniki s katerimi imam stik (mislim da so se šele lani začeli spravljat na nosečke) in kar po spisku prekinjajo (ne odobrijo za naprej) bolniške staleže. Npr. včasih se je kar po spisku pisalo rizične nosečnosti in ko je lani ena izmed nosečk na bolniški prispela do 6. meseca, ji več niso odobrili bolniške, saj v 6. mesecu ni več možno, da je nosečnost rizična, ker pri teh mesecih greš lahko samo še rodit). Lahko ti pošljejo tudi sklep za nazaj če npr. gin. nima prej časa da bi te pregledal in ti dal potrdilo za naprej in se kartoteko odda prepozno – npr. dobiš odločbo 15. januarja, da moraš na delo s 1.1. ko se ti je iztekla prejšnja odločba. Zdej pa JUHU, če nimaš dopusta, oz. ti ga v službi nočejo pisat! Meni podaljšujejo samo po en mesec, čeprav na gin. potrdilu piše: priporočam počitek do poroda (poleg medicinskih indikacij). Zato sem poleg ostalega in tega da doživljam ta zapor med štirimi stenami vsak mesec še zadnje pol meseca popolnoma napsihirana in se sprašujem, kaj naj storim, če mi odločbe ne bodo podaljšali, ker delat taka ne morem it. Za nameček me pa še gin. na pregledu krega, zakaj se tako redim (ja če pa nikamor ne smem!) Še dve leti nazaj je bilo vse simpl, zj pa takole. Kam gre naše zdravstvo?
Mislim da je tole kar močno tabu tema in da marsikdo sploh ne upa govoriti o tem, kar je po moje kar malo žalostno, ker bi si družno lahko pomagali. Ampak najbrž živim v napačnem političnem režimu.
Ojoj,
sem prebrala tvoj komentar. Očitno si pač ti v takšni službi, kjer “tenko piskate”. No, mi ne in sem z delodajalce in svojim nadrejenim že od vsega začetka v odličnih odnosih. Tudi nosečnic se nič ne bojijo in jih podpirajo. Sicer pa jaz nimam straha pred kontrolo, ker sem vedno in samo doma. Zaradi krvavitve v 17t in nizko ležeče posteljice imam tako ali tako samo pičivanje na spisku, kar jaz pridno upoštevam. Otrok pa še nimam in nimam problemov…
OJ!
Glej, zaradi stresnega in napornega dela oni ne odgovarjajo, ker v primeru da ni s tvojo nosečnostjo nič ˝medicinsko˝ narobe, ti po zakonu bolniška ne pripada. V tem primeru bi se nosečnica morala po domače povedano ˝boriti˝ z delodajalcem, da ji zagotovi ustrezno delovno mesto, v nasprotnem primeru pa bi ji moral delodajalec dajati plačilo za nič dela. Glej, jaz te razumem in vem, da nosečnice enostavno nismo v stanju za kakršnekoli ˝borbe˝, vendar pa naj bi bil to edini pravi način, da se izogneš stresnemu in napornemu delu. Ta zakon je po mojem mnenju napisal ali predlagal (ali oboje) moški :), ker samo moški nimajo pojma, v kakšnem stanju si ko si noseč (in koliko stresa lahko šele povzroči ˝borba˝) in kakšne posledice ima to za naše kariere (redko katero še čaka isto delovno mesto, ki ga je ˝zapustila˝ ko so nastopile težave v nosečnosti ali pa ko je šla na porodniško; marsikatera potem ostane brez zaposlitve) že brez tega, da se ˝borimo˝ za t.i. posebne privilegije na delovnem mestu zaradi nosečnosti oz. bolj po ˝njihovo˝ – da se ˝borimo˝ za plačilo brez dela – in nas potem lahko ožigosajo za še večje delomrzneže, kot nekatere delodajalec že tako ali tako zaradi same nosečnosti oz. zato ker obstaja varianta, da bomo ženske nekoč ko bomo zaposlene pri njih, zanosile.
Enostavno – za njih (delodajalce in državo) smo vse nosečnice strošek (izguba), kar nam dajejo jasno vedeti, potem se pa sprašujejo, zakaj ni večje rodnosti. Ne vem, kam vse to pelje glede na to, da so še nekatere redke ribe med drstenjem zaščitene, me pa …? Ko je enkrat prepozno, tudi tožbe najbrž ne pomagajo, ker preden se vse to reši, lahko izgubo (otroka) stalno podoživljaš – in komu to v končni fazi pomaga? Zase so lepo vse skupaj pretuhtali, kaj misliš?
lp
Sankcija za delavca/delavko, ki ne upošteva navodil zdravnika v času, ko je na bolniški, je predvidena v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR, 111. člen):
“Delodajalec lahko delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če delavec v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe ne spoštuje navodil pristojnega zdravnika oz. pristojne zdravniške komisije ali če v tem času opravlja pridobitno delo ali brez odobritve pristojnega zdravnika oz. pristojne zdravniške komisije odpotuje iz kraja svojega bivanja.”
Izredna odpoved je odpoved brez odpovednega roka.
Sankcije po drugih predpisih niso tako ekspicitno napisane za točno tak primer, vendar to še ne pomeni, da niso določene – gre bolj za določbe v smislu povrnitve denarnih prejemkov, ki bi jih delavka prejela neupravičeno (ker pač ni upoštevala navodil zdravnikov v zvezi z bolniško) – glej poglavje o odškodninski odgovornosti (ZDR), če gre za sredstva s strani delodajalca, in pa v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdr. zavarovanju – povrnitev neupravičeno prejetih sredstev, če gre prejemek s strani sredstev (iz žepa) ZZZS.
Se pa strinjam – zakonodaja je vedno bolj naravnana proti delavcem in vedno več je pasti, v katere se lahko ujamejo… S tem se približujemo tako opevani in visoko razviti zahodni Evropi…