Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcijske tablete yaz

kontracepcijske tablete yaz

Pozdravljeni!

Lahko. Zaščita ne bo zmanjšana.

Matjaž

Pozdravljeni. Pred kratkim sem zacela jemati kontracwpcijske tablete yaz. Ker me je na res nezelen dan cakala menstruacija, sem jemala po prvem zavojcku kar drugi zavojcek brez belih tabletk. No krvavitev se je pojavila vseeno, kar mocna,trajala je cca 4 dni. Ko sem pojedla drugi zavojcek do konca, se mi je cca 3 roza tablete do konca pojavila krvavitev, rjavi izcedki. Trajalo je cca 8 dni, 2 dni od tega malo mocneje, vecinoma pa dokaj blago. Prevec za dnevni vlozek, premalo za normalni. Cel cas je bila krvavitev temno rjava, skoraj nic svetlo rdece kot je menstruacija. No zdaj jemljem zacetek tretjega zavojcka. Je bila tista temna krvavitev relevantna z menstruacijo ali? Hvala:)

Pozdravljeni!

Temno krvavitev lahko štejete kot odtegnitveno krvavitev oz. “menstruacijo”.

Matjaž

Hvala!

Pozdravljeni!
Pisem iz 2 tezav. Najprej – stara sem 19 let, tabletke Yaz jemljem ze 4 mesece redno, vsak dan ob 5:00 ko vstanem (2x sem pozabila jih vzet s sabo ko sem sla za vikend k fantu ampak sem vzela v manj kot 12 urah). Redna zveza, NIKOLI mu ne pride vame kljub jemanju tabletk.

Problem 1: na zacetku sem imela zelo neredne krvavitve sploh 1.mesec. Sedaj 4.mesec jemanja je bilo vse super, prvic nisem imela umesnih krvavitev in sem mislila da se je uredilo in bom imela takrat ko bodo 4 bele tabletke. No potem pa 1 teden/10dni pred belimi tabletkami- zopet krvavitev manjsa. Potem pa ne vec in sedaj sem 3.dan belih tabletk in se nimam menstruacije in me skrbi… Zjutraj ko sem sla lulat sem opazila da je v skoljko kapnilo par rjavih kapljic. Morda danes dobim menstruacijo. Boli me ze 3 dni, 2 dni nazaj sem imela zelo mocn pms. Omenila bi pa se da sem imela ta mesec maturo torej velikoo velikoo stresa, driske nisem imela – imam pa pred vsakih pisnim/ustnim crvicenje v trebuhu in posledicno me vedno prime na potrebo (ni driska, je pa bolj mehko in zdrizasto, samo 1x zjutraj pred izpitom). Upam, da danes dobim menstruacijo- kaj menite vi? Zasledila sem vas odgovor da krvavitve vcasih sploh ni, mi lahko vec pojasnite? Vem da se bom “naucila” scasoma in spoznala svojo novo “menstruacijo” vendar me sedaj skrbi kje je…

2.problem je pa da bi spremenila cas jemanje tabletk. Nikjer nisem zasledila kak pogovor o tem. Sedaj jemljem 4 mesece tocno ob 5h zjutraj. Lahko prestavim par ur kasneje? Ali na zvecer? Kako tocno more biti – lahko izberem cas naprimer med 9h in 12h uro? Kaksna more biti razlika med jemanjem da je optimalna. Ko je bila sola sem vstajala ob 5h in ni bilo problema. Sedaj bom 3 mesece doma in nebi vstajala ob 5h samo zato. Ter kako to storim? Kar zacnem jemati po novem casu? Ali zacnem sele z novim paketkom tablet?

Najlepsa hvala vam ze vnaprej, upam da ni prevec na dolgo napisano…ampak saj vec podatkov ne skodi😀😀 lep dan se naprej

Pozdravljeni!

Krvavitve, ki nastopijo med uporabo KT niso menstruacije, ampak jim rečemo odtegnitvene krvavitve. Do njih pride v premoru, ko se ne jemlje KT oz. se jemlje neaktivne tablete , v vašem primeru 4 bele, kot posledica upada koncentracije hormonov v telesu. V bistvu te krvavitve sploh niso potrebne. Namen menstruacije je namreč, da se odlušči “stara” maternična sluznica in da se pripravi “sveža” podlaga za oplojeno jajčece. Ker med uporabo KT nimate ovulacij, tudi ne more priti do oploditve, zato v bistvu ni potrebe, da se vsak mesece “zamenja posteljnina”. Nekatere ženske ob uporabi predvsem hormonskih materničnih vložkov nimajo menstruacije ali odtegnitvene krvavitve po več mesecev ali let. Sploh v Skandinavskih deželah mnoge ženske jemljejo KT nepretrgoma 3 mesece zapored, nato pa šele naredijo premor. So pa odtegnitvene krvavitve predvidene zato, ker ste ženske pač navajene, da imate vsak mesec menstruacijo. Hkrati je prisotnost mesečne krvavitve (prave ali umetne) nek znak, da ženska ni noseča, čeprav se to sploh ne moremo zanesti. Tako menstruacija kot odtegnitvena krvavitev lahko zamuja, pa ženska vseeno ni noseča. Odtegnitvene krvavitve so predvidene tudi zato, ker hormoni v KT večinoma ne uspejo dovolj dolgo stabilizirati maternično sluznico in potem prihaja do vmesnih, nepredvidenih krvavitve oz. madežev, kar tudi ni zaželeno.

Driske pri vsem skupaj nimajo vloge. Če boste čas jemanja prestavili iz 5. ure zjutraj na kasnejšo uro, potem bo najlažje, če vsak dan vzamete tableto eno uro kasneje, dokler ne pridete na recimo 9. uro.

Matjaž

Okej, najlepsa hvala!😀
Imam majhen temno rjav izcedek (tisti par kaplic zjutraj se povecuje) tako da verjetno je prisla odtegnitvena krvavitev. Bom po 1h povecevala. Hvala ter lep dan naprej😉

Pozdravljeni:) zopet jaz

Vceraj sem dobila (ocitno) odtegnitveno krvavavitev. 3 dnevni vlozki=morda 9 kapljic rjave. Danes sem mislila da bo vec in normalno…ampak namesto da bi se povecala se je koncala. Nimam vec. Torej me zanima sledece:
1-bo vedno tako? Ce bo naslednji mesec se manj potem je sploh ne bom imela. Jaz bi rada krvavitev v dokaz da nisem noseca, nocem vsak mesec test za nosecnost delat da bom 100% prepricana
2-v primeru da ne bom imela nobene krvavitve vec…bi rada zamenjala. Obstajajo kake druge tabletke pri katerih JE VEDNO odtegnitvena krvavitev? Moram imeti premor preden zamenjam?

Hvala ze vnaprej, lp 🙂

Krvavitve pač ni več, ker so jo preprečile pinki tablete. S tem ni nič narobe in se ne obremenjujte, ampak normalno jemljite KT naprej. Kako bo v bodoče seveda ne vem, ker ne znam napovedovati prihodnosti, ne še 😉 Zaenkrat iz enega dogodka ne delajte nekih zaključkov in planov, povsem možno je, da bo naslednja krvavitev nastopila ob pravem času (in pravi čas je tudi ob začetku jemanja aktivnih tablet iz novega zavojčka, ne nujno ob jemanju neaktivnih belih tablet iz prvega zavojčka). Krvavitve pa so pričakovano bolj šibke, kot menstruacije. Eventuelno bi lahko uporabili KT, ki imajo daljši premor, torej 7 dni namesto 4 dni – v principu lahko tako jemljete tudi Yaz.

Matjaž

Pozdravljeni.
KT Yaz jemljem ze več kod dve leti. Menstruacije že nisem dobila prejšnji mesec. Morala bi jo dobiti tudi danes pa je še vedno ni. Test sem naredila pa je bil negativen. Ali naj grem do ginekologa ali mogoče ni potrebe. Prej sem vedno imela redne menstruacije.
Lep pozdrav

Pozdravljeni!

Pač nimate odtegnitvene krvavitve, nosečnost izključena, super.

Matjaž

Zivjo!
Vceraj sem vzela belo tabletko (drugo od 4ih) in imela ze drugi dan bolecine zato jemljem se spasmex in nalgesin 550. Yaz jemljem zjutraj ob 8.uri. Vceraj (torej 26.dan) ob 5.zvecer pa sem dobila se zelo mocne bolecine v trebuhu in prebavne tezave (nalgesin ni pomagal), problem nastane ker sem imela mocno drisko cez cel dan. Zjutraj sem sla na veliko potrebo (bolj mehko), potem po 5.uri popoldne pa zaradi trebusnih bolecin se vsaj 3x mocna driska. Sedaj me zanima kako je z zascito? Vem da ce bi bila na roza tabletkah da bi mogla vzeti se 1 (kot ce bi jo pozabila) ampak nikjer ne pise kaj narediti ce se to zgodi pri belih tabletkah. Danes sem normalno vzela naslednjo tabletko. Naj jemljem normalno naprej? Kaj je z zascito – naj uporabim kondom? Po koliko casa imam spet zascito?

Lp 🙂

Živjo!

Pri belih tabletah je vseeno glede bruhanja in driske, ker ne vsebujejo aktivne učinkovine. Normalno nadaljujte s KT.

Matjaž

Ze 2 meseca jemljem kontracepcijske tablete Yaz, zanima me ce slucajno katera ve, kako je mogoce da sem dobila menstruacijo 3 dni pred zacetkom jemanja belih tabletk (tabletk brez ucinka) ? Tabletke jemljem redno vsak dan ob priblizno enakem casu.

To ni nič posebnega, včasih KT ne uspejo dovolj dolgo stabilizirati maternične sluznice in ta pač zakrvavi. Če se bo to ponavljalo iz meseca v mesec, se z ginekologom pogovorite o morebitni menjavi KT.

Matjaž

živjo!
jaz sem danes začela jemati KT vendar, zaradi nahoda jemljem tudi tablete proti nahodu in vitamin C, zanima me ali se zanesljivost tabletk s tem zmanjša?
hvala

Pozdravljeni, tablete Yaz jemljem od 1.11 lani in so ze tretje, katere sem probala (pred tem Yasminelle in Stediril). Imela sem neredno menstruacijo, katera se je sedaj po uporabi Yaz uredila. Sedaj jih jemljem le kot kontracepcijo se, vendar se mi pojavljajo tezave z spolovilom. Brala sem, da so vnetja pogost stranski ucinek in pred casom sem imela vse znake glivicnega vnetja. Od rdecice, izcedka in celo majhnih razjedic od srbenja. Po tabletah canesten se je umirilo za skoraj dva meseca sedaj pa se mi spet pojavljajo tezave. Vendar brez izcedka, spolovilo imam zgolj rdece in koza mi razpoka oz mala razjeda se mi naredi v obliki crte. Le ta me pece ob uriniranju. Pri spolnih odnosih nimam nobenih bolecin, razen ko se umijem po njemu pece pri razjedi (umivam se redno-2/3x na dan ter vedno tudi po spolnem odnosu) Zanima me naj poskusim s kaksno kremo, ki pomaga pri temu ali naj preneham s tablekami. Na posvet k ginekologu se odpravljam v kratkem. Naj pa se omenim da pred uporabo KT nisem nikoli imela takih tezav.

Pozdravljeni!

nina545:
zanesljivost KT ni zmanjšana.

Dona27:
v lekarni vam bodo svetovali kakšno kremo za nego kože oz. sluznice, sicer pa lahko uporabite tisto, kar vam pomaga, morda kaj s hialuronsko kislino ali ognjičem, lahko pa seveda znova uporabite Canesten.

Matjaž

Bom poskusila in hvala za odgovor

jaz sem kot ponavadi vzela kt vendar mi je bilo zaradi prehlada malo slabo in sem šla na stranišče, nisem imela močne driske, vendar ni bilo kot ponavadi, moram sedaj vzeti še eno tabletko?
hvala

New Report

Close