Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcijske tablete yaz

kontracepcijske tablete yaz

A to, ko ste napisali prvi mesec ali je to ze prvi dan jemanja ali po koncani M?

Oprostite, ne razumem vašega vprašanja oz. ne vem na kateri moj odgovor se vaše vprašanje nanaša.

Matjaž

Spoštovani!

Stara sem 26 let. Kontracepcijske tablete Yaz jemljem dve leti in pol (redno, ob isti uri). Prekinitvene krvavitve so prvi dve leti trajale približno 4 dni, bile so srednje močne. Zadnje 3 mesece so krvavitve zelo šibke. Trajajo dva dni ali pa samo en dan (krvavitev dobim zjutraj na dan ko zvecer vzamem zadnjo belo tableto, ko vzamem prvo roznato tableto pa po parih urah preneha), pojavlja pa se le rjavkast izcedek. Je to normalno?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Ana

Pozdravljeni!

Vse je v redu.

Matjaž

Lepo pozdravljeni!
Nameravam pričeti z jemanjem KT Yaz. Nikoli prej nisem še jemala nibenih KT, tole bo zame prvič in sem rahlo zmedena glede jemanja. Ko so mi jih predpisali, mi je bilo rečeno, naj jih začnem jemati prvi dan menstruacije, jih jemljem tri tedne, po tem naredim pavzo en teden ter nato začnem z novo škatlico. V priloženih navodilih za tabletke Yaz pa tega podatka ne zasledim. Ali prvi mesec jemanja sledim navodilom ginekologinje (torej vzamem prve tri vrste tabletk in zadnjo vrsto izpustim ter po enem tednu pavze začnem s svežo novo škatlico) ali dokončam celo prvo škatlico in za njo takoj začnem z novo?
Že v naprej hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Verjetno je ginekologinja pozabila, da se Yaz jemlje v shemi 24/4 in ne 21/7 (čeprav bi tudi s tem ne bi bilo nič narobe). Sledite torej navodilu v škatlici. Predlagam tudi, da ne začnete jemati KT s prvim dnem menstruacije, ampak recimo 3. dan (čeprav tega napotka v navodilih ne boste našli), saj se tako zmanjša možnost krvavih izcedkov v 1. mesecu uporabe.

Matjaž

Jaz sem pozabla vzeti 2 roza tabletki zapored, spolnih odnosov nisem imel, zanima me kako naprej

Kateri dve tableti po vrsti ste pozabili vzeti? Katere kt uporabljate? Ste prebrali navodila za uporabo?

Matjaz

Spoštovani,

Kontracepcijske tabletke Yaz jemljem drugi mesec. Sem nekje na sredini druge tablice. Opažam stranske učinke kot so spremembe razpoloženja, zmanjšan libido, utrujenost in zelo ne čista koža. Zadnji stranski učinek, mi ni najbolj logičen ker naj bi te tabletke izboljšale akne. Imam PCOS in me zanima ali naj čakam do konca tretjega zavojčka ali naj menjam že prej. Poleg tega na kaj priporočate, da bi menjala?

Pozdravljeni!

Res se nekako priporoča, da se z oceno ustreznosti kontracepcijske metode počaka 3 mesece, ampak to je zgolj priporočilo, ki se ga ni treba strogo držati. KT imajo lahko zelo različne stranske oz. neželene učinke, zato pa je toliko različnih vrst, da se lahko “kolobari” med njimi. Pogovorite se z ginekologom, naj vam on predlaga zamenjavo.

Matjaž

Hvala za odgovor. Glede na to, da imam pcos ali bi bil Nuvaring zame primeren? Vem da so Yaz tabletke primerne za pcos vendar, glede na to da mi ne odgovarjajo bi potem poizkusila z Nuvaring ampak samo pod pogojem, da pomaga pri pcos. Predvsem bi rada tabletke, ki ne bi povečale teže, pomagale pri aknah in ne bi povzročale spremembe razpoloženja.

Diagnoza PCOS je danes zelo “moderna” pri ginekologih in zgolj ultrazvočni pregled za takšno diagnozo ni dovolj. Sicer pa izberite hormonsko kontracepcijo, ki vam bo ustrezala, lahko tudi obroček. Kot rečeno pri vseh KT in tudi pri obročku lahko pride do povečanja teže, spremembe razpoloženja itd.

Matjaž

PCOS mi je potrdil endokrinolog in ne samo ginekolog.

Zdravo!
Kontracepcijske tablete sem zacela jemati 7. dan ciklusa (3 dni po menstruaciji). Zanima me kako je s zaščito in kdaj bodo tablete začele “delovati?”
Lp

Zdravo!

Po najmanj 7 dneh zaporedne uporabe KT. V tem času uporabljajte pregradno zaščito.

Matjaž

Pozdravljeni 🙂
Moje vprasanje bo malo dalje. Zanima me, ali je mozno da sem dobila stranske ucinke od KT yaz sele sedaj, po prib 2 letih jemanja?

Ko sem zacela jemati, brez stranskih ucinkov. Vse super, nobene spremembe. Koza veliko boljsa, menstruacije manj bolece (glavna razloga da jem KT).

Sedaj po skoraj 2 letih rednega jemanja se mi pa zdi da sem custveno zelo nestabilna in ratuje cedalje slabse. Mislite da je povezano s tabletkami? Vsaka stvar me spravi iz tira (ne glede kdaj v mesecu), za vsako stvar padem v jok. Glava me grozno boli kdaj od vsega tega, ze da so v istem prostoru ljudje in me bo nekaj zmotilo. Cedalje vec casa prezivim sama. Vcasih se ze zbudim in me bolijo prsi in vem da bo slab dan in da bom tecna. Nisem vec tok vesela, vse me spravi v slabo voljo in posledicno jok. Menstruacija je redna. Nimam nobenih stresnih prelomnic v zivljenju trenutno.

Mislite da so lahko krive KT? Naj jih zamenjam za druge? Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem. Lp 🙂

Pozdravljeni!

Moj odgovor pa bo kratek: da, možno je, da se stranski učinki pojavijo po dveh letih uporabi. Je pa res, da je to bolj redko, saj se ti učinki ponavadi pojavijo v prvih mesecih jemanja. Žal ni druge, kot da zamenjate KT (zagotovila, da bo kaj bolje ni) ali pa s KT prekinete.

Matjaž

Pozdravljeni, Yaz jemlhem 3. Mesec poskusno pred tem sem jemala Diane. Torej uporabila sem zadnjo 3. skatlico novih se nimam na zalogi. Iz zadnje skatlice sem vzela vse tablete do 23. Potem sem prenehala z jemanjem nisem vzela torej zadnje roza in 4 belih… v tem casu nisem dobila menstruacije pac pa po 6. Dneh res zelo blago krvavitev rjavkate barve zadostuje mini dnevni vlozek. Po 6 dneh prekinitve sem vzela novo tabletko iz novega ovoja torej st. 1 na ta dan(danes) sem imela tudi spolni odnos. Je tabletka zanesljiva zascita ali je bolje da grem po jutranjo tabletko?

Pozdravljeni!

Nujne kontracepcije ne potrebujete, le KT morate jemati naprej, brez spuščanja in zamud.

Matjaž

Pozdravljeni,
Danes sem prvič dobila KT. Malo me je strah začet jemat tabletke, ker sem dobila nekaj nasvetov glede tega in sicer da so škodljive za ščitnico. Prosila bi za nasvet glede KT yaz kr mi je zdravnica glih tote dala.
Prebrala sem tudi da so učinkovite glede izgube teže, pa me zanima če je to res?
Hvala vnaprej in lep pozdrav.

New Report

Close