Komu preživnina
Bivša mi je za hči po sodni odločbi nakazovala 150€ preživnine. Sedaj je tamala stara 18 let in bi rada nakazovala njej direkto na njen TR. Se lahko sklicujem na odločbo sodišča, da mora nakazovati meni, ali ne.
Sam mislim, da bi moral skrbnik dobivati denar, saj je on dolžan preživljati otrok, pa naj bo polnoleten ali ne.
Kaj ni tako, da smo starši dolžni preživljati otroke po 18. letu le, če še hodijo v šolo, in sicer samo do 26. leta? Po 26. se morajo preživljati sami, tudi če še študirajo.
Oziroma ne, da MORAJO, ampak starši jih nismo več DOLŽNI preživljati. Seveda pa jih preživljamo običajno dokler ne grejo na svoje…
To da se jih živi do 26 leta, če pridno študirajo ni sporno. Sporno se mi zdi nakazovanje direkto otroku po dopolnjenem 18 letu. Sam menim, da je to le inštrument zajebavanja bivših. A naj zdej jaz svojemu otroku rečem, naj mi plača hrano, ogrevanje, telefon itd. s tem denarjem??? Po moje bi bilo edino pravilno, da se nakazuje skrbniku al karkoli že sem in da jaz potem usmerjam denar, ne pa da smrklja dobi 150€ žepnine, jaz pa dodam še 300€ za njeno preživljanje.
Preživnina po 18 letu je resnična zakonska luknja…. Poskus kako reševati podj**** med starši, vendar to daje otrokom preveč “svobode”.
A otrok neločenih staršev, ki živi doma in se šola, lahko zahteva preživnino od staršev? Ne, mora se prilagodit družini in delovat v okviru “standardov” vzgoje staršev (pa ne zdej razglabljat ali so ti standardi dobri ali slabi) in njihovim gmotnim možnostim. Še posebej, če starši uporabljajo količino sredstev za vzdrževanje kot varnostni ventil, da se otrok na zapija, drogira, zabušava….
Zanima me kako pa je s plačevanjem preživnine, če se polnoletni otrok mlajši od 26 let odseli od starša k partnerju (ali njegovi familiji) ? Ali so starši še vedno dolžni plačevati preživnino, če se otrok redno šola?
No, edina razlika po 18. letu je, da mora postopke zaradi neplačevanja sprožiti otrok, drugače pa dogovor s sodišča seveda še vedno velja!
Meni se tudi ne zdi prav, da denar dobi otrok – če ga seveda ne porabi za osnovne izdatke. Kakšno predstavo o njih pa imajo, si pa lahko mislimo glede na precej razširjeno mnenje ljudi, da je 300 evrov na mesec čez in čez dovolj za vzdrževanja otroka! Ravno na ločitvah neki moški pravi, da hrane ne šteje kot strošek za otroka, tudi elektrike, vode, ogrevanja ne 🙂 Kje bi potem lahko od otroka pričakovali zrelost, da se mu to zdi strošek?
Glede otroka, ki se preseli k partnerju, je pa odvisno tudi od tega partnerja (če dela in služi, seveda po zakonu vzdržuje zakonca oziroma zunajzak. partnerja).
Jah vseeno izgleda kot da je zadeva zakonsko precej luknjičasta…
Pa pojdimo po vrsti, v odločbi jasno piše kam se plačuje preživnina. Recimo, da se le-ta (v nasprotju z mnogimi tu gor omenjenimi primeri) redno plačuje b.p. Ko je otrok star 18 let bi se le-ta lahko nakazovala kam drugam le če starša podpišeta nov sporazum (ki bi načeloma moral biti overjen vsaj pri notarju če ne že potrjen na sodišču?) drugače pa ne.
Torej, če starš, ki preživnino plačuje, le-to še naprej plačuje staršu pri katerem otrok živi je vse v redu. Če gre otrok v tožbo..kaj se bo zgodilo potem??? Npr. sodišče odloči, da naj jo starš nakazuje otroku, ali potem določi tudi koliko naj mu nakazuje drugi starš ali kakšen servis mu mora le-ta potem nuditi za svoj del obveznosti preživljanja?
Ali se otrok potem lahko odseli še od zadnjega starša na svoje in od obeh s tožbo izsodi preživnino? (mal hecen primer, ker si težko predstavljam, da otrok še poročenih staršev, ki se odseli na svoje od svojih staršev po sodni poti zahteva preživnino???)
Ja, seveda. In kam se bo odselil brez denarja?! Kako bo tožil? Pa kaj še. Nadka, pozabi na to. Ni mi jasno kako se sploh lahko spomniš kaj takega.
Je pa res to za otroka uničujoče. Moja hči je dedovala po mami pri 16. In se ji je čist sfrkljalo. Misli da je to celo zaslužila! Ker jo je žlahta nafopala z zakoni. Podobno kot berem tu.
Žal to ni moja pogruntavščina ampak realnost. Trem polnoletnim otrokom, ki se redno šolajo, živijo pa zase plačujem preživnino, na sodišču dogovorjeno in tam požegnano.
Vlogo za določitev preživnine oz. dogovor o preživnini vloži otrok sam , zaprosi za oprostitev sodnih taks, z izpiski iz bančnega računa dokaže svoje prihodke in to je to.
Nikoli ne govorim na pamet kot žal nekateri na tem forumu, ampak za tem kar napišem v vsakem trenutku tudi stojim.
Popolnoma drugače pa je “urejeno” za rejence po 18 letu…rejnina prihaja k rejniku..vse do 26 leta ali pa tudi do 58 leta starosti rejenca..v nekaterih primerih…kakor da rejniški otroci odraščajo in so poslovno sposobni kasneje…in so otroci še tudi po dopolnjenem 18 letu, saj skozi ukrep rejništva od rejnikov prejemajo “vzgojo in varstvo” – za kar je rejnik seveda plačan v skladu s sklenjeno odplačno pogodbo. Rejnik prejema tudi znesek v višini otroškega dodatka..
poznam pa primere,ko se rejenec preseli k partnerju (saj gre vendar za odrasle in polnoletne osebe), rejnik pobira denar in si ga z rejencem delita..
poznam tudi primere (v rejništvu pri babicah), ko se rejenci do 24leta (in še kasneje) prepisujejo iz ene v drugo šolo in v razne maturitetne tečaje…in so še kar rejenci…kdo bi iskal službo ali pa želel zaključiti šolanje…saj je tu država, ki jim nudi davkoplačevalski denar.
No, saj poznamo precej javen primer nekega “kandidata”, ki se je še pri tridesetih s ponosom deklariral za rejenca…tega si moji otroci pač ne bi mogli privoščiti!