Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija komentar izvida

komentar izvida

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za komentar izvida iz pediatrične klinike, kjer so mi kljub vprašanjem, kaj napisano točno pomeni, rekli le, da ‘je vse ok, pa da za 1x nič niso našli’.
Stara sem 28 let, prvič rodila, voda je odtekla ob 11ih, v porodno so me sprejeli šele ob 21ih, rodila sem potem ob 23.39 – sin je imel ogromen kefalhematom na desni strani, obseg glavice takoj ob porodu 35cm, naslednji dan pa 38cm, zaradi tega sva bila tudi napotena na dodatne preiskave na pediatrično kliniko-neonatalni oddelek, kjer je bil obseg glavice že 39 cm (starost 8 dni).

Izvid UZ glavice ob odpustu iz pediatrične klinike:
interhemisferična fisura leži centralno, pomikov sredinskih struktur ni, višja ehogenost periventrikularno desno in v bazalnih ganglijih desno. Oteklina podkožja.
dodano tudi: razmaknjene lobanjske kosti v področju temporoparietalnrga šiva za 2-3mm.
(V izvidu omenjeno tudi: Mišični tonus je generalizirano nekoliko nižji, predvsem v fleksorskih mišičnih skupinah trupa. Kitni refleksi so primerno izzivni in simetrični, neonatalna avtomatizma hoje in stoje slabše izzvana – sy hypotonicum.)

Izvid po kontrolnem UZ po enem tednu:
še nekoliko višja ehogenost, vendar manj izrazito, kot ob prejšnjem pregledu. Ventrikularni sistem je primerno širok in oblikovan. Pomikov sredinskih struktur ni videti.

Zanima me, če bi šlo za vodenoglavost, ali bi to že takrat odkrili (sin je bil ob sprejemu na oddelek star teden dni, ob kontroli 16 dni). Ali lahko zaradi poškodbe, ki povzroči kefalhematom, pride do poškodbe možganov na tistem delu? Kdaj bi se to lahko videlo? Kaj se testira s PKU in TSH testi?

Najlepša hvala za odgovor in pomoč.

Urša

Pozdravljeni, Urša,
a je imel otrok poleg kefalhematoma še kakšne druge težave po porodu? Koliko so bile ocene po Apgarjevi po porodu?
Lahko rečem, da se UZ izvid izboljšuje, vse je na svojem mestu, nekaj je še vidne višje ehogenosti (kar pomeni samo višje gostote). Vodenoglavost bi posumili in jo tudi diagnosticirali iz teh preiskav. Verjetno so vam zaradi sprememb v mišičnem tonusu svetovali tudi pregled in obravnavo v razvojni ambulanti, ki jo obiščite čimprej, da se takoj začne pravilna nevrofizioterapija.
PKU in TSH: PKU se testira na bolezen fenilketonurija, ki je prirojena motnja v metabolizmu, zdravi se z dieto, TSH pa se preseja na prirojeno motnjo v delovanju ščitnice, ki prav tako nezdravljena povzroča hudo duševno manjrazvitost.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Hvala za express odgovor. Mali je imel vse 3 ocene po Apgarjevi 9, takoj po rojstvu opažena asimetrija obraza (buškica na čelu), levi uhelj slabše formiran (po parih dneh se je ‘razvil’ normalno), glavica je padala v desno. Drugih nepravilnosti (dihanje, tlak, srčni utrip,…) ni bilo. Tudi dojiti sva se takoj začela, brez posebnih zavračanj dojke, imel je precej močan sesalni refleks.

Že nekje proti koncu sedmega meseca nosečnosti je bil obrnjen navzdol, na dan poroda pa je po vsej verjetnosti dolgo časa tičal v porodnem kanalu, saj je od odteka vode do začetka poroda minilo skoraj osem ur. Vsaj tako si jaz razlagam tako močno oteklino in ‘deformiran’ uhelj.

Dobila sva tudi napotnico za nevrološko razvojno ambulanto, kjer sva se prvič že pokazala, imela prvo uro fizioterapije in bova s tem nadaljevala. Že v porodnišnici so mi pokazali rokovanje z otrokom, tako da to pridno izvajava, ko je le mogoče.

Hvala še enkrat za odgovor in lep pozdrav,

Urša

Dober večer, Urša,
možno je, da bi šlo tudi za položajno nepravilnost oz. lego ploda v maternici.
Ocene so bile v redu, tako da drugih težav ob porodu ni bilo.

Kar pogumno na nevrofizioterapijo, dejansko naredi čudeže, kako se vse lepo popravi.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala!!!!!

Urša

Pozdravljeni.

Dojenček se je rodil v 32. tednu. Uz glave je pokazal: cavum septi pelucidi in cavum verge. Povišana ehogenost periventrikularno, v ostalem normalno.
Prosim, če mi lahko na enostaven način poveste, kaj izvid pomeni.

Lp

Septum pellucidum (ki ločuje levo in desno možg. hemisfero) je običajno širok 1-2mm. Če je ta prostor večji, ga imenujemo cavum septi pellucidi.

Cavum septi pellucidi je prisoten pri rojstvu, vendar v 80% obliterira (izzveni) med 3. in 6. mesecem starosti. Če cavum obstaja še po tej starosti, naj bi nakazoval možnost kakšnih nepravilnosti.
Cavum vergae je normalna varianta.
http://radiopaedia.org/articles/cavum_vergae

Povišana ehogenost periventrikularno morda nakazuje, da je med porodom prišlo do asfiksije (pomanjkanja kisika) ali manjše krvavitve. Ker niste napisali nobenih podatkov, samo ugibam.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Do krvavitve ni prišlo, imel pa je dihalno stisko. Ocena po apgerjevi 8/8. Takoj po rojstvu je potreboval dodatek kisika. Zaradi poglabljanja dihalne stiske je bil premeščen v Center za nedonošenčke, kjer je bil intubiran in ročno ventiliran in nadalje ventiliran umetno pet dni. RTG ni pokazal infiltratov, značilnih za HMB. Ali je možno, da bi zaradi pomanjkanja kisika prišlo do cerebralne paralize? Hvala za odgovor.

izvid OXI CRG je bil, razen nekoliko pospešenega dihanja,normalen za gestacijsko starost 33 do 34 tednov.

Lp

To se pogosto zgodi pri prezgodnjih porodih. Seveda pa nič od tega ne napoveduje, da bi otrok imel cerebralno paralizo. Pomembno je, kako otrok sedaj napreduje in seveda zgodnja nevrofizioterapevtska obravnava.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mene pa zanima kaj pomeni na UZ glavice:
frontalna rogova stranskih ventriklov sta nekoliko širša?

Hvala za odgovor.

Lp

Tole vprašanje ste zgoraj spregledali, prosim lepo,
Mene pa zanima kaj pomeni na UZ glavice:
frontalna rogova stranskih ventriklov sta nekoliko širša?

Da sta nekoliko širša kot običajno, v odsotnosti drugih znakov, ki bi goovrili za možgansko poškodbo, samo opazujemo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close