Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Kombinacija

Kombinacija

Spoštovani!

Že več let trpim za nevralgijo živca trigeminusa, ki se mi pojavlja na vsakih nekaj mesecev (2-3 mesece) in takrat jemljem Tramal 3x200mg. Sedaj pa sem zaradi depresivne motnje dobila predpisan antidepresiv Paroxat 20 mg 1x zjutraj.
Moje vprašanje je sledeče: ali lahko v primeru nevralgije jemljem Tramal in Paroxat sočasno, ker si ne znam predstavljati teh peklenskih bolečin brez Tramala?
Kaj mi je storiti?

Vas pozdravlja

Tota Senka

Spoštovani!

Selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina (Paroxat) lahko povečajo neurotoksične učinke Tramala, v primeru omenjene kombinacije se poveča se tudi tveganje za pojav epiletičnih krčev. Tramal pa po drugi strani lahko poveča učinek serotonergičnih selektivnih zaviralcev ponovnega privzema serotonina, torej na primer Paroxata. To lahko povzroči serotoninski sindrom.

Pri kombinaciji paroksetina (Paroxat) in tramadola (Tramal) namreč zaradi sinergističnega (podobnega) delovanja obeh zdravil lahko pride do seštevanja učinkov na serotoninergični sistem – to lahko vodi v serotoninski sindrom.

Znaki in simptomi serotoninskega sindroma lahko vključujejo kombinacijo sledečega: nemir, drgetanje, prekomerno potenje, mišični krči, halucinacije, motnje koordinacije, pospešen srčni utrip, povišana telesna temperatura, hitre spremembe krvnega tlaka, pretirane refleksne reakcije, driska, koma, siljenje na bruhanje oziroma bruhanje.

Na osnovi podatkov iz literature je znanih nekaj primerov pojava serotoninskega sindroma v primeru sočasne terapije s paroksetinom in tramadolom. Serotoninski sindrom se je na primer pojavil pri bolniku na kronični terapiji z 20 mg paroksetina dnevno, v 12 urah po zaužitju 100 mg tramadola. Podobno poročajo tudi v 2 drugih primerih, ko se je serotoninski sindrom pojavil v 2-3 dneh po uvedbi tramadola.

Kot lahko vidite sami so literaturni podatki relativno zelo skopi in redki, vendar kljub temu vas želim opozoriti na možnost pojava serotoninskega sindroma, saj gre lahko za smrtno nevaren zaplet.
V primeru, da posumite, da so se pri vas pojavili zgoraj omenjeni simptomi serotoninskega sindrom, morate nemudoma poiskati zdravniško pomoč.

Vsekakor vam svetujem, da se o ustreznosti omenjene kombinacije za vas najprej posvetujete z vašim zdravnikom. V primeru, da boste po nasvetu zdravnika uporabljali omenjeno kombinacijo vam svetujem, da tramadol uvajate izjemno počasi, nikakor ne že prvič 600 mg tramadola dnevno. Kot ste lahko videli se serotonisnki sindrom lahko pojavi že pri dodatku 100 mg tramadola dnevno, pri odmerku 600 mg dnevno pa je seveda tveganje za pojav omenjenega sindroma bistveno večje.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani,

že več let trpim za migrenskimi napadi, ki so vedno bolj pogosti. Trenutno jemljem Relpax 40mg. Prijatelj mi je predlagal da probam z 5-HTP kapsulami, in z Dandelion root kapsulami. Vendar me zanima kakšni so učinki tega zdravila če uporabljam zgoraj navedene triptane. Šla sem po nasvet k osebnemu zdravniku, ki pa mi ni znal nič kaj povedati.

Lep pozdrav,

Ana Kikl

Spoštovani!

5-HTP (5-hidroksitriptofan) je prekurzor serotonina (5-hidroksitriptamin), ki igra pomembno vlogo pri izboljšanju splošnega počutja, kontroli apetita, telesne temperature in izločanju številnih hormonov.
Glede na sam mehanizem delovanja, bi uporaba 5-HTP lahko delovala tudi na samo pogostost in/ali jakost migrenskih napadov, vendar osebnih izkušenj z omenjenim pripravkom žal nimam.

Dejstvo pa je, da je sočasno jemanje pripravkov, ki vsebujejo 5-HTP s triptani (Relpax) kontraindicirano, saj lahko pride do življenjsko ogrožujočih interakcij.

Pri Dandelion root kapsulah gre v osnovi za čiščenje organizma, predvsem preko čiščenja jeter in ledvic. Vemo, da se v določenem odstotku migrenski glavoboli pojavljajo prav zaradi prisotnih toksinov (strupov), ki se kopičijo v organizmu. V kolikor so torej migrenski glavoboli posledica nakopičenih toksinov v organizmu, bi jemanje omenjenega pripravka dejansko sčasoma lahko znatno izboljšalo zdravstveno stanje. V primeru, da pa so migrenski glabovoli drugačnega izvora, potem uživanje omenjenega pripravka žal ne more pomagati.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani,

to, da je sočasno jemanje pripravkov, ki vsebujejo 5-HTP s triptani kontraindicirano, saj lahko pride do življenjsko ogrožujočih interakcij pomeni da v času jemanja 5-HTP (recimo 2 meseca) nikakor nesmem zaužiti nobenih tablet ki bi bili triptani? Recimo da imam zelo hud glavobol, je možno da vzamem kakšen Relpax vmes ali ne? Malo me skrbi, saj imam migrenske napade vsaki drugi ali tretji dan in Relpax za enkrat pomaga če ga vzamem pravočasno.

Najlepša hvala, Ana

Spoštovani!

V kolikor bi se odločila jemati pripravke, ki vsebujejo 5-HTP, potem seveda ne bi smela več jemati zdravila Relpax.

Vsekakor vam svetujem, da zaenkrat ne poskušate z jemanjem najrazličnejših pripravkov (vključno z 5-HTP), temveč ostanete na zdravilu Relpax.

Na vašem mestu, bi vam veliko bolj svetoval redno sočasno uporabo zdravila Relpax (zgolj po potrebi) in omega 3 maščobnih kislin v visokem odmerku (5-6 g ribjega olja z omega 3 maščobnimi kislinami oz. okrog 3 g čistih omega-3-maščobnih kislin (EPA + DHA)). Z omenjeno kombinacijo imam namreč izjemno dobre izkušnje in kar nekaj izjemno zadovoljnih uporabnikov. Je pa seveda ob takšni uporabi omega 3 maščbnih kislin potrebna previdnost, v kolikor so prisotne kakeršnekoli motnje strjevanja krvi.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close