Najdi forum

Koliko mi pripada dopusta za selitev pribl. 5 km stran?

Hvala za odgovore!

Delaš v gospodarstvu ali negospodarstvu? V katero panogo spadate – katera je vaša panožna kolektivna pogodba?

Zakon o delovnih razmerjih namreč ne predpisuje dopusta za selitev, tako da je vse odvisno od tega, kje si zaposlena in od kolektivne ter panožne pogodbe, mogoče pa imate to zapisano tudi v vaši podjetniški pogodbi.

LP!

Delam kot prodajalka, tako da je to koletktivna pogodba za trgovino

Kolektivna pogodba za dejavnost trgovine predvideva takole:
– selitev delavca v interesu delodajalca – 2 dni,
– selitev delavca v lastnem interesu – 1 dan.

Pa še opomba-tudi če delaš kot trgovka, ni nujno, da spada vaše podjetje v trgovinsko dejavnost. Npr. podjetje, ki sestavlja in popravlja računalnike in ima zraven še trgovinico, še zmeraj tudi trgovec spada v dejavnost elektroindustrije. Ali pa npr.šivajo oblačila in jih nekaj tudi prodajajo v svoji trgovini…tudi tu trgovka ne spada v trgovinsko panogo…

LETNI DOPUST

54. člen

Trajanje letnega dopusta

(1) Delavec ima v posameznem koledarskem letu pravico do osnovnega letnega dopusta, ki ne more biti krajši kot štiri tedne, kar pomeni:
– 16 delovnih dni, če dela 4 dni na teden,
– 20 delovnih dni, če dela 5 dni na teden,
– 24 delovnih dni, če dela 6 dni na teden.
(2) Poleg osnovnega letnega dopusta iz prvega odstavka tega člena ima pravico do dodatnih dni letnega dopusta:
– starejši delavec – 3 dni,
– delavec invalid – 3 dni,
– delavec z najmanj 60% telesne okvare – 3 dni,
– delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo – 3 dni,
– delavec, mlajši od 18 let – 7 dni,
– nočni delavec – 1 dan.
(3) Poleg osnovnega letnega dopusta iz prvega odstavka tega člena ima delavec pravico tudi do dodatnih dni letnega dopusta za skupno delovno dobo:
– od 1 do 5 let – 1 dan,
– od 5 do 10 let – 2 dni,
– od 10 do 15 let – 4 dni,
– od 15 do 20 let – 5 dni,
– nad 20 let – 6 dni.
(4) Dokupljena, beneficirana in posebne zavarovalne dobe ne štejejo v skupno delovno dobo.
(5) Delavec ima pravico do dodatnega dneva letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti.
(6) Delavcu, ki izpolni kriterij za povečanje letnega dopusta, se povečanje upošteva pri odmeri v naslednjem koledarskem letu.
(7) Delodajalec delavca pisno obvesti o odmeri letnega dopusta do 31. marca tekočega leta.
(8) Pri odmeri in izrabi letnega dopusta delodajalec upošteva število delovnih dni v tednu po načelu sorazmernosti. Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, pri čemer mora en del trajati najmanj dva tedna, razen če se delodajalec in delavec na zahtevo delavca dogovorita drugače.
(9) Delavec ima pravico izrabiti tri dni letnega dopusta na tisti dan, ki ga sam določi, o čemer mora obvestiti delodajalca najkasneje tri dni pred izrabo. Delodajalec mu tega ne more odreči, če to resneje ne ogroža delovnega procesa.
(10) V podjetniških kolektivnih pogodbah in/ali v splošnih aktih delodajalca se lahko določijo dodatni kriteriji letnega dopusta, kot so npr. zahtevnost dela, izobrazba, težji delovni pogoji, delovna uspešnost itd.
(11) Pred pričetkom izrabe dopusta tekočega leta je delodajalec dolžan omogočiti delavcu izrabo preostalega letnega dopusta iz preteklega leta, in sicer do 30. junija tekočega leta, pod pogojem, da ga delavec ni mogel izrabiti iz razlogov na strani delodajalca.

55. člen

Pravica do odsotnosti z dela
z nadomestilom plače

(1) Delavec ima pravico do plačane odsotnosti z dela do skupaj največ sedem delovnih dni v posameznem koledarskem letu zaradi osebnih okoliščin. Za vsak posamezni primer:
– lastne poroke – 2 dni,
– rojstva otroka – 1 dan,
– poroke otroka – 1 dan,
– smrti zakonca oziroma osebe, ki je zadnji dve leti živela z delavcem v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo ali smrti otroka, posvojenca ali pastorka – 3 dni,
– smrti staršev – očeta, matere, očima, mačehe, posvojitelja – 2 dni,
– smrti bratov, sester, starih staršev – 1 dan,
– hujše nesreče, ki zadene delavca – do 5 dni,
– selitve delavca v interesu delodajalca – 2 dni,
– selitve delavca v lastnem interesu – 1 dan.
(2) Odsotnost v zgornjih primerih je treba izrabiti ob nastopu dogodka.
(3) Delavcu se mora omogočiti ostale odsotnosti z dela na način in pod pogoji, ki jih določajo ostali predpisi.

26 let delovne dobe
leto in pol zavoda, 48 let starosti; KOLIKO DOPUSTA MI PRIPADA?
DELAM 6 DNEVNI DELAVNIK

Kdaj delavcu pripada dodaten dan dopusta zaradi dopolnitve 10 let delovne dobe: v tistem letu, ko jo dopolni, tudi če je to oktobra ali v naslednjem letu?

md, dopust ti pripada v tistem letu, ko dopolniš 10 let delovne dobe, torej ti ga morajo že v začetku leta na odločbo o dopustu prišteti.

Koliko dopust pa mi pripada, če delam:
-šest dni na teden
-deljen urnik (8-12, 16-19), ponedeljek prost, nedelja 8-11
– 10 let delovne dobe
– brez otrok

ALI MI PRIPADA NAGRADA ZA 10 LET DELOVNE DOBE , ČE NISEM PODPISAL NOBENE POGODBE,RAZEN TISTE KO SEM BIL SPREJET V SLUŽBO.

Pozdravljeni!
zanima me, če mi lahko poveste koliko dopusta pripada meni, ki imam 10 let delovne dobe, po izobrazbi sem geodetski tehnik in tudi delam v geodeziji in delam 5 dni v tednu ena izmena…
koliko mi pripada dopusta:
– za otoka (3,5 leta)
– za delovno dobo
– za terensko delo
– za lastno poroko
– za selitev iz ene občine v drugo občino
– in seveda osnevnega dopusta mi pripada 20 dni, če se ne motim
hvala za odgovor!

New Report

Close