količina mleka
Pozdravljena!
17.10.2009 sem v 36t1d rodila fantka, ki je ob porodu tehtal 2600g in meril 48cm. Porod je potekal izredno hitro, saj je bil končan v 1 uri. Ob prvem podoju v porodni sobi se je izredno dobro podojil. Pred prepeljanjem na oddelek pa je naš fant začel bruhati, tako, da so me babice opozorile, da se je preveč napil plodovne vode. Tudi drug dan na oddelku mu je bilo skoz slabo in je bruhal, pojedel pri prsih pa izredno malo, tako, da smo mu v nočnem času dodali 20ml dodatka. Tretji dan pa so se začeli pojavljati problemi z dojenjem, ker se ni hotel prisestati na dojko kot bi bilo potrebno, a smo ga vendarle nekako prelisičili. Ob odpustu iz porodnišnice je tehtal 2410g. Prvo noč doma pa se je zbujal vsaki dve uri, ker očitno ni dobil dovolj iz mojih dojk. v jutranjih urah sem mu dodala na stekleničko 20ml, potem pa je veselo zaspal. Ob prvem obisku babice mi je pustila sprej Syntocinin, vendar ko sem si z črpalko iztisnila mleko ga nisem nabrala skupaj niti za 20ml. Tako, da si sedaj črpam mleko iz dojk a ga je premalo, da bi se naš nadobudnež najedel. Na stekleničko pri posameznem obroku pa spije nekje med
20-30ml Aptamila.
Zanima me ali je takšna količina popitega Aptamila dovolj in v kolikšnem času, lahko pričakujem, da se bo količina popitega nadomestka začela povečevati?
Danes smo ga tudi tehtali in je sedaj približno na porodni teži. Moram pa vam povedati, da je tudi malce lenuhca in da pije takrat ko mu paše, tako, da ga moram med hranjenjem večkrat zbuditi.
To je bila moja druga nosečnost in tudi v prvi nosečnosti sem imela probleme z mlekom iz dojk, saj je bila hči minimalno dojena zaradi premale količine mleka, rojena pa je bila čez PDP.
SE vam opravičujem, ker sem se razpisala in se vam vnaprej zahvaljujem.
Draga zaskrbljena mama,
vse opisane težave so pri novorojenčkih, ki so rojeni malo prezgodnji in obenem še fantki, zelo pogoste. Tudi potek je prav značilen: takoj po rojstvu se dobro prisesajo in vlečejo, saj so še polni adrenalina, ki se sprošča med porodom tako pri mamah kot pri otrocih. Potem pride utrujenost, pa bruhanje (plodne vode se ne “napijejo” med porodom, požirajo jo ves čas nosečnosti, po rojstvu pa plodovnica v želodčku predstavlja vir energije, saj je v njej pribl. 5% sladkorja). In ko bi jim spet šlo bolje, je mama že tako utrujena in polna skrbi, da spet ne gre. In potem še nadomestki, ki kar sami tečejo in se je treba manj truditi. In začaran krog se sklene.
Kaj storiti? Predvsem se je najbolje “prepustiti” reku – “Kar bo, pač bo, potrudili se bomo z dojenjem, če ne bo šlo, ne bo nobena tragedija, le družinski proračun bo načelo.” In skušati čim več počivati, piti tekočin, si morda pomagati s Tametilom (če je premalo mleka). Syntocinon je primeren le v primeru, ko so dojke nabito polne, a iz njih komaj kaj priteče. Na prazne pa ne deluje…
Dete seveda ne sme ostati lačno – torej se vedno poskusite najprej dojiti (čez dan lahko celo vsako uro, če vam “znese”, potem dodati nadomestek po steklenički). In seveda količino prilagajati njegovim željam – sprva je to res 20 ml, že po tednu ali dveh je količina posameznega obroka več kot 80 ml, še zlasti, če pije le 5-6x na dan.
Tako, tudi jaz sem se malo razpisala. In upam, da boste izluščili kaj, kar vam bo v pomoč. V uteho vam je lahko le to, da imajo mnoge mame lenuščkov enake začetne težave. Ki v nekaj tednih (ali vsaj mesecih) minejo.
Srečno,
Pozdravljena!
Hvala vam za izčrpen odgovor. Danes je bila na obisku babica, ki je našega nadobudneža stehtala. Ker je premalo pridobil na teži sva se dogovorili, da ga naj hranim pogostoje cca.na 2 uri razen v nočnem času, ko naj sam izrazi željo po obroku. Upam, da bo tako hitreje pridobil na teži, saj je res pravi mali lenuhec za prehranjevanje, blato pa redno odvaja.
Še enkrat hvala in lp.
Nina