Najdi forum

koleno-glukozamin/hialuronska kislina

pozdravljeni,

pred 6 meseci sem utrpela poškodbo kolena, pri artroskopiji mi je bil odstranjen meniskus. Zdravnik mi je priporočil jemanje glukozamina (jemljem kombinacijo glukozamin+msm+kondroitin). sedaj sem bila še na rekonstrukciji križne vezi in znanec s Hrvaške mi je omenil, da pri njih priporočajo jemanje hialuronske kisline (v tabletah, menda pa jo dobijo tudi v injekcijah). Zanima me, kakšen učinek ima hialurosnka kislina v primerjavi z glukozaminom – gre za podobno delovanje? ali se lahko jemlje oboje?

hvala za vaš odgovor in vse dobro!

Spoštovana,

za glukozamin je dokazano predvsem, da upočasnjuje okvarjanje sklepnega hrustanca. Hialuronsko kislino svetujemo v primerih, kjer je sklepni hrustanec poškodovan in povzroča težave. Priporočam uporabo hialuronske kisline v obliki injekcij, ki so bistveno učinkovitejše od tablet. Injekcije olajšajo težave povezane z okvaro sklepnega hrustanca za približno 6 mesecev. Na kratko: za težave injekcije hialuronske kisline, za zaščito glukozamin.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
zanima me, ali je razlika na samem kolenu oz. rezultatu na hrustancu med vbrizganjem hialuronske kisline in plazme, ki ga izločijo iz pacientove krvi ter vbrizgajo v koleno?
Hvala za odgovor.
LP Mary

Spoštovana,

pri hialuronski kislini je način delovanja jasen, pri plazni bogati s trombociti pa ne. Rezultati obeh postopkov so sicer podobni, le da trajajo po vbrizgani plazmi bogati s trombociti, po nekaterih študijah, dlje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

spoštovani,

zdravnik mi je svetoval injekcije hialuronske kisline, ker imam obrabo kolena…zanima me, ali je možno injekcije dobiti, prejeti tudi preko napotnice?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

ne. Injekcije lahko kupite v lekarnah. Injekcije hialuronske kisline, ki so namenjene enkratnemu injiciranju, imamo na stalni zalogi tudi pri nas (Synocrom Forte One, Suplasyn 1-shot ter Crespine gel).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Imam diagnozo hondromalacija patele. Imam občasne bolečine v kolenu in zmanjšano gibljivost v kolenskem sklepu. Ali je smiselna uporaba injekcij hialuronske kisline? Če da, koliko tretmajev je potrebnih?

Spoštovani,

injekcija hialuronske kisline v oboleli sklep je pri tovrstnih težavah dobra rešitev.

Na voljo so številni pripravki hialuronske kisline namenjene injiciranju v sklep. Med seboj se razlikujejo predvsem po potrebnem številu injekcij (od 5-ih injekcij v tedenskih presledkih, preko 3 injekcij v tedenskih presledkih do le 1 injekcije) za doseg učinka in po trajanju delovanja (od 6 mesecev do 3 leta). Pri nas imamo stalno na zalogi tri pripravke, ki zahtevajo le enkratno injiciranje, katerih učinek traja od 6 mesecev do 3 leta: Synocrome Forte One, Suplasyn 1-Shot in Crespine Gel.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

 

Mož ima obrabo kolena, ko gre po stopnicah se sliši kot ,da mu v kolenu nekaj preskakuje.

Ortoped mu je aplicira blokado.

Pri pregledu je vprašal ortopeda kaj meni o injekcija s hiloronsko kislino. Rekel mu je ,da v kolikor po blokadi ne bo bolje lahko poskusi še s tem. Dobil bi naj 3 injekcije v razmaku 1 tedna.

Zanima me koliko časa po blokadi se priporoca dati injekcijo hilurona ?

Kaj bi priporočali vi, ali injekcijo, ki se daje samo 1x, ali tiste, ki se dajejo 3 v tedenskih razmakih? Katera vrste pa jma najdaljši učinek in koliko je cena?

 

Lp

Spoštovani,

ali je mož že opravil slikanje kolena z magnetno resonanco?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,

 

Ja opravil je Mr obeh kolen.

Mr levega kolena :

Manjši izliv intraartikularno. Zmerna Bakerjeva cista, delno razlitja v okolna mehka  tkiva. Ligamentarne strukture so ohranjene. Blaga mukoidna degeneracija ACL.

Zmerno do izrazite je degeneriran medialni meniskus, predvsem razo blikovan v predelu  posterjornega roba proti korpusu. Hondromalacija 2. do mestoma lahko do 3 stopnje medialnega kompartmenta femorotibialnega sklepa. Primeren lateralni meniskus in hrustanec lateralnega komparmenta. Prominentna mediana sinovialna plika. Ob tem le Hondromalacija 1 do 2 stopnje skrajnega dela medialnega fasete patele.

Ta kolena je boleča, zlasti pri hoji po stopnicah se v kolenu sliši, kot da bi v kolenu nekaj preskakoval.

Ortoped mu je apliciral blokado, za hiluronsko injekcije ga je sam vprašal, sam ni omenil nič. Torej kaj svetujete vi?

Moz ima tudi težave z malimi sklepi rok prstov. Naj bi slo za osteoartozo. Ima močne bolečine   tudi v mirovanju. Prsti so zlasti zjutraj okoreli, pesti ne more več narediti. Fiziater mu je predpisal naj prste razgibava v topli vodi ter naj jemlje zdravila kot so Naprosin in Analgin.

Mož je velik nasprotnik jemanja zdravil, zato sprašuje ali se lahko po služi kakšne alternative, ki bi bila na naravni bazi. Imate kakšen nasvet glede prehranskih dopolnil ki bi pomagala zmanjšat boleče sklepe rok in okorelost.

Glede na to, da ima 55 let me skrbi kako bo z leti, saj ima občasno močne bolečine.

Lp

 

Spoštovani,

glede na navedeno, priporočam prejetje kombiniranih injekcij plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline, lahko v vse boleče sklepe.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor, ali mislite v sklepe na prstih.

To bi bilo samoplačniško, pa me zanima koliko bi to stalo, saj ga na rokah bolijo vsi prsti?

Ali svetujete se kakšno alternativo? Sedaj je začel jemati preparat Artronal.

 

Lp

Prosim.

Mislim na koleno in na sklepe na rokah. Kombinirane injekcije plazme bogate s trombociti in hialuronske kisline stanejo 350 EUR. Injekcija zadostuje za zdravljenje enega velikega sklepa (npr. kolena) ali za zdravljenje več (do 6) malih sklepov (npr. sklepov prstov rok ali nog).

Če ni navdušen nad zdravili, so možnosti zdravljenja zelo omejene. Ena izmed alterantivnih možnosti je tudi protivnetno obsevanje na fizioterapiji.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Mož sedaj čaka še na fizioterapijo za prste na roki. Glede obsevanja na fizioterapiji me zanima kako se ta terapija imenuje, ali je to magnetoterapija ali kakšno drugo obsevanje?

Mož čaka na pregled ramena pri vas na napotnico. Zanima me ali lahko prinese zraven še slike rok v kolikor bi jih želeli pogledati in bi lažje svetovali glede zdravljenja? Vem , sa je napotnica samo za ramo pa bi vam bil hvaležen če bi mu lahko svetovali še to.

Lp

 

 

 

Prosim.

Od obsevanj priporočam predvsem TECAR in magnet.

Na pregled lahko vsekakor prinese tudi posnetke slikanj rok in jih bom pregledal.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani g. doktor,

Najlepša hvala za vaš odgovor.

 

Lp

Prosim.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

 

torej imam težave z levim kolenom. Težave so se začele pri 23 letih in se vlečejo že cca 7 let. Do teh težav je prišlo, ko sem veliko treniral (crossfit z lastno težko kjer je bilo veliko doskokov in pa kombinacijo teka po cca 8-10 km vsake par dni). Najprej me je začelo malo špikati med tekom potem pa me je koleno začelo “šponati” tudi v mirovanju. Koleno mi ni nikoli oteklo in še vedno sem bil lahko in sem še do danes športno aktiven, seveda sem prekinil s tekom in crossfitom. Ker mi koleno ni dalo miru sem šel na magnetno resonanco katera je pokazala, da je vse BP. Po magnetni resonanci leta 2018 sem šel se na fizioterapijo katera mi ni pomagala čisto nič. Po fizioterapiji sem se naročil na pregled pri ortopedu kateri je pogledal slike MR in povedal da imam malo zmehčan hrustanec pod pogačico (hondropatija pogačice). Priporočil mi je hialuronsko kislino, katero mi je tudi vbrizgal v sklep a stanje po njej ni bilo boljše (mogoče prvi teden). Po vseh teh letih sem po posvetu s fizioterapevtko glede na dano diagnozo zdravnika delal vaje za stabilizacijo, vaje za krepitev stegenskih in “ritnih” mišic, raztegovanje in masaža a tudi to ni nekaj veliko pomagalo, po vajah je koleno boljše a čez par ur ponovno čutim neko čudno nelagodje. Avgusta 2023 sem šel na ponovno slikanje z MR katera ponovno ni pokazala nič. S slikami sem šel do ortopeda kateri se je zanašal na izvid radiologa slike iz CDja pa ni pogledal. Olegel sem se na prevezovalno posteljo in je naredil test na kolenu in zatrdil da imam v kolenu krepetacije in da naj jem glukozamin (zdravilo) in bom normalno športno aktiven. Normalno športno aktiven sem že ves čas ampak občutek da nekaj v kolenu ni uredu pa imam prisoten že od leta 2017 in do danes ni izboljšanja. Nimam več ideje kaj lahko naredim, če bi mi lahko kdo svetoval. Naj še povem, da me med aktivnostjo koleno nikakor ne boli, le po aktivnosti imam v kolenu nelagoden občutek. Čuden občutek imam na notranji strani in na zadnji strani kolena. Po hoji navzdol in navzgor nimam nikakršnih bolečin.

 

Lp,

Pozdravljeni,

priporočam, da še enkrat opravite pregled, pri katerem bo nujno hkrati klinično pregledati koleno in posnetke opravljenega slikanja kolena z magnetno resonanco (MR). Pri usmerjenem pregledu posnetkov slikanja z MR (na osnovi prehodnega kliničnega pregleda), je verjetnost, da se bo našel vzrok za vaše težave, veliko večja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close