Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Klopni meningoencefalitis

Klopni meningoencefalitis

Hvala za odgovor. Kdaj se lahko pomirim glede kme? Po koliko dnevih

Spoštovani, inkubacijska doba za KME je sicer 2 do 28 dni; a v povprečju 14 dni. Torej – če bo po dveh do trednih vse ok, lahko pozabite ne KME. Ne glede na navedeno pa vbodeno mesto opazujte še dober teden zaradi ev. pojava kroglastega izpuščaja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala. Pa je res pojavnost kme nizka??

V primerjavi z Lyme boreliozo prav gotovo da. Če letno beležimo cca 4000 do 7000 primerov Lyme borelioze, v povprečju beležimo par 100 primerov KME.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Imam sr vprasanje glede kme … je mozno,da dobis le prvo fazo? Je tud mozno, da mas manj hud potek, ce si takoj opazil klopa, torej da verjetno si dobil manj virusa?

Spoštovani, okužbe s KME imajo lahko različen potek, od popolnoma asimptomatske, do gripi podobne bolezni, ali pa potekajo kot klasični meningoencefalitis, z vnetjem možganskih ovojnic. Za okužbo je potrebna le majhna količina virusa, tako da čas prisesanja ne igra posebne vloge (ne glede okužbe same, kot klinične slike).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Vveraj je bil osmi dan odkar sem imela klopa. Res je, da sem bila na daljsem pohodu po vrocem soncu, slabo pila, se veliko potila in dobila glavobol. Ki se je danes malo opazen. Cel vecer sem cutila tudi vrocino v licih, kot da si dehidriran. Izmerila sem si temperaturo, ki je bila v enem.usesu 36,9, v drugem do 37,2. Je to ze vrocina, ki bi bila lahko povezana s.klopom ali je to lahlo od dneva prezivetega na vrocini in malo pitja? Sem pa tudi 5 dni pred menstruacijo.

Spoštovani, temperatura okoli 37 stopinj C, merjena v ušesu, je normalna telesna temperatura. Glede na navedeno vedenje pri visoki zunanji temperaturi (dolga hoja po vročem soncu ob premalo zaužiti tekočini), je pojav glavobola (in drugih težav, povezanih z vročino), pričakovan. Na podlagi posameznih težav NE moremo presojati o morebitni okužbi s KME.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Torej tudi malo visja telesna temperatura je normalen pojav ob tak vedenju. Trenutno glede na znake ne moremo govoriti o prvi fazi kme?

Vprasanje … ce se sedaj cepim s prvim odmerkom me vsaj malo zasciti, ce ponovno klopa dobim?

Ce se boste sedaj cepili, predlagam hitro shemo: 2 odmerka v razmiku 14 dni.  Zaščito je pričakovati po cca 1 mesecu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor. Danes je 14.dan odkar sem imela klopa. Opazam rahlo pekoce grlo in ob jutrih zamasen nos. Se lahko tudi tako kaze?

Spoštovani, 1. faza je povsem nespecifična ali je celo ni. Ker govorite “ob jutrih”, najbrž to pomeni, da simptomi kasneje izginejo. Lahko je karkoli, preoblutljivost na nekaj, klima, … tudi virusna okužba

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close