Klop
Spoštovani!
Lajmska borelioza je v Evropi najpogostejša bolezen, ki jo na človeka prenašajo klopi. Bolezen povzročajo bakterija Borrelia burgdorferi, ki jo prenašajo okuženi klopi. Za lajmsko boreliozo zbolevajo tako moški kot ženske, vseh starostnih skupin. V Sloveniji zboleva nekoliko več žensk. Incidenca je najvišja pri ljudeh v starosti med 30 in 50 let in pri otrocih od 6 do 15 leta. Izsledki novejših raziskav so pokazali, da je v Sloveniji s povzročitelji lajmske borelioze okuženih kar do 56 % odraslih klopov.
V primeru okužbe se v nekaj dneh ali tednih po okužbi, v večini primerov pa v času enega meseca razvije erythema migrans (rdeč obročast izpuščaj) na mestu vboda klopa. Rdečina se širi centrifugalno (v obliki obroča), v sredini bledi. Nastane tipična obročasta kožna sprememba z bledo sredino, rožnatim robom in pogosto vidnim mestom vboda – govorimo o zgodnjem stadiju borelioze (I. stadij). Pri približno četrtini primerov sredina kožne spremembe ne zbledi. Včasih je prizadeta koža srbeča, redkokdaj boleča. Pridružijo se lahko tudi splošni znaki okužbe: temperatura, glavobol, utrujenost, bolečine v sklepih, slabo počutje.
Kožna sprememba – erythema migrans – običajno izgine spontano, brez antibiotičnega zdravljenja. V nekaterih primerih pa borelije lahko ostanejo v telesu in povzročijo t.i. pozno obliko borelioze. Bolnika s tem značilnim kliničnim znakom (obročast izpuščaj), je zato potrebno zdraviti, saj s tem skrajšamo trajanje kožnih sprememb, preprečimo razsoj borelij po telesu in kasnejši pojav kronične bolezni. V vseh stadijih lajmske borelioze, je zdravljenje z antibiotiki smiselno. Najbolj uspešno je v zgodnji fazi obolenja.
Diagnoza lajmske borelioze temelji na prepoznavanju tipičnih kliničnih znakov, ter podatkih o bolnikovi izpostavljenosti klopom. Kadar klinična slika ni jasna, je za potrditev bolezni potrebna laboratorijska diagnostika. Najpogosteje se izvajajo serološki testi – krvna preiskava. S temi testi v krvi določajo prisotnost specifičnih protiteles proti boreliji. Pomembna je predvsem dinamika dogajanja in spremljanje porasta protiteles.
Torej, glede na vaš opis vam svetujem, da obiščete osebnega zdravnika. Le-ta bo na osnovi klinične slike (obročast obroč) presodil ali gre za okužbo ali ne. V primeru, da gre za okužbo je potrebno čimpreje pričeti z antibiotičnim zdravljenjem. V zgodnjem poteku okužbe je vrednost protiteles v krvi običajno še zelo nizka, zato se za zdravljenje borelioze zdravniki odločajo primarno na osnovi klinične slike.
Kar pa se tiče same srbečice, vam svetujem uporabo Fenistil gela.
Lep pozdrav,