Najdi forum

kll

A je tu gor mogoče kakšen ki ima KLL.
Zanima me zaradi mame.Zbolela je pred 8 meseci dobila 3 kt (fludarabin) po tretji kt dobila močno vnetje(ne vedo kje), imela 14 dni visoko vročino, potem je antibiotik prijel in je bilo uredu. Sledil je pregled kjer je ugotovljena remisija- pregled čez tri mesece. Ti trije meseci so minili, sedaj je bila zopet na pregledu kjer je zapisano da ima naslednji pregled zopet čez tri mesece ker je še vedno prisotna delna remisija.
Kaj zdej to pomeni?

Aja zdravili so jo pa zaradi neugodne morfologije (prisotnost cd38, zap 70) in ne zaradi močno povečanih levkocitov (17).A mi lahko kdo razlozi kaj je to?

Živjo,
vidim, da si že dalj časa brez odgovora, to bo verjetno zato, ker KLL (kronična limfocitna levkemija) bolezen starejših ljudi, ki ne surfajo dosti po forumih, tako da bi pozvala svojce od kakšnega bolnika, če bi znal kaj odgovoriti. Zadnje vprašanje je pa videti precej strokovno, bo mogoče dr. Pretnar odgovoril.

Poznam eno starejšo gospo, ki je bila medicinska sestra, in ima moža, ki že vrsto let boleha za KLL. Če želiš, prosim sporoči svoj e-naslov, pa vaju lahko povežem.

Lep pozdrav tebi in tvoji mami,

Pozdrav, Milena podpredsednica SLOVENSKEGA ZDRUŽENJA BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L diagnoza levkemija KML nov.2005, nesorodna presaditev feb.2006

Kronična limfocitna levkemija (KLL) je relativno heterogena skupina bolezni, ki potekajo lahko zelo različno. Pri nekaterih bolnikih je potek izredno počasen in zdravljenje običajno sploh ni potrebno. Pri nekaterih pa je potek hiter in bolezen povzroča številne zaplete. S pomočjo sodobnih imunoloških in molekularno genetskih preiskav (ZAP 70, CD38) lahko že ob odkritju bolezni napovemo potek bolezni in se tudi odločimo za način zdravljenja. Povečan delež CD38 celic in prisotna mutacija ZAP70 napovedujeta pospešen potek bolezni in verjetno se je na osnovi tega zdravnik odločil za zdravljenje

prim. Jože Pretnar, dr. med., spec. hematologije Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi http://www.drustvo-bkb.si/

Spoštovani dr. Pretnar!

Najprej hvala za vaš odgovor. Točno tako kot ste dejali je rekel tudi mamin zdravnik (za zdravljenje so se odločili zaradi cd 38 in zap 70). V izvidu ima napisano stadij rai II.
Zanima me kaj lahko pričakujemo glede bolezni, je pri takem stadiju potek hiter ali počasen, koliko časa ji preostane in zakaj se ne odločijo za presaditev kostnega mozga? Ali so ji res lahko pomagale že tri kem. z fludarabinom. Mama se sicer počuti kot sploh ne bi bila bolana in je normalno aktivna (celo bolj kot pred odkritjem bolezni).

Se opravičujem za vsa “čudna” vprašanja. Res bi rada vsaj približno vedela kako se bo vse skupaj odvijalo. Namreč odločam se za novo nosečnost (prejšnja se je končala z mrtvorojenostjo v 32 t) in se bojim kako bom vse skupaj prenesla- novo nosečnost in mamino bolezen.

Še enkrat hvala za vse vaše odgovore.

Obupana

Na vaša vprašanja je težko odgovoriti. Nadaljnega poteka bolezni z gotovostjo ne moremo napovedati kljub nekaterim prognostičnim dejavnikom, ki jih poznamo. Na vsak način pa ob sodobnem zdravljenju bolniki s KLL lahko živijo vrsto let.
Presajanje krvotvornih matičnih celic je zaradi zapletov, ki so pri KLL pogostejši in hujši kot pri drugih levkemijah, ni ustaljen način zdravljenja. V poštev prihaja predvsem pri mlajših bolnikih, pri katerih smo s kemoterapijo dosegli dober odziv in ki imajo ustreznega sorodnega darovalca. Glede na opisano stanje vaše mame izgleda zdravljenje učinkovito, tako da vam ni treba imeti posebnih skrbi.
Lepe pozdrave

prim. Jože Pretnar, dr. med., spec. hematologije Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi http://www.drustvo-bkb.si/

New Report

Close