Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? kemoterapija – koliko časa si tam ?

kemoterapija – koliko časa si tam ?

Po operaciji karcinoma dojke me caka kemoterapija. Nic se ne vem, koliko in kaj. Zanima me pa sam postopek prejemanja teh zdravil. Koliko casa traja taka infuzija (vec ur) ? Gres domov se isti dan, ali ne ? Ali se je treba nanjo kaj posebej pripravit (kaksna hrana, kdaj, pijaca) ? Kaj je treba poceti potem, ko prides domov, da cimlazje prezivis prve dneve ? Prosim za kaksne konkretne nasvete in vase izkusnje. Hvala .

Kemoterapij je kar nekaj različnih, tudi prenašamo jih različno …
Pri meni je trajalo vse skupaj (s postopkom priprave) cca 1.15h, nekateri so tam dlje …

Priporočam veliko pitja predvsem po kemoterapiji, jaz sem jo zelo slabo prenašala (tisto s citostatiki) in sem kak dan prej že jedla lažjo hrano, ne preveč začinjeno, saj mi je bilo precej slabo.

Ker dobiš zdravilo proti slabosti, si prvi dan, dva lahko utrujen in večino časa sem sama prespala oz preležala v postelji, tudi okus v ustih sem imela tako kovinski, da sem imela pri sebi nonstop škatlo žvečilnih in vodo, da sem lažje preživela tistih par dni …

Pika, kaj si pa pila ? Samo vodo ? Brala sem o sadnih in zelenjavnih sokovih – si to kaj preizkusala ? Kaj pa kaksni caji ?
Ti je bilo slabo ves cas ali samo prve dni po kemo in se potem stanje do naslednje terapije vsaj malo normalizira ?

Ja, samo vodo, ker mi drugo ni pasalo. Par dni po kemo, ko se je vse umirilo (slabost in bruhanje), sem lahko prešla na normalno prehranjevanje, tudi pitje.
Slabo mi je bilo prvi dan, ponoči in še naslednji dan, potem se je začelo umirjati …Ponavadi sem imela kemo ob četrtkih, pa sem bila recimo v nedeljo že tok ok, da sem peljala psa na sprehod, šla v trgovino, itd … Težko je bilo res samo prva dva dneva …

So pa tako različne reakcije na kemo, to ti bo povedal tudi tvoj internist. Moja mama je imela enako vrsto kemo, pa ji ni bilo slabo, niti bruhala ni, jaz sem bila pa v razsulu.

Počakaj na prvo, naj te ne bo že zdaj strah in ne pričakuj najslabšega … pogumno čez to, jaz sem se tolažila, da je vsako bruhanje pomenilo, da tega hudiča v sebi res uničujem 🙂

ja, nekaj pozitivnega si je treba najbrz predstavljat… 🙂 no, to je se kar v redu, dva dni… sem se bala, da si ves cas cisto ubogi…
kaj si pa jedla tiste prve dni ? tako hrano, kot jo jemo sicer pri kaksnih prebavnih motnjah, ali se kaj drugega ?

Po pravici, nič nisem jedla. Ob postelji sem imela sicer tiste kruhke Crispy, da sem malo zobala, kot ptič, ampak nisem upala, ker sem res precej bruhala. Se je pa treba kar prisilit tista prva dneva, čeprav je težko. Jaz sem v tednu po kemo izgubila tudi do 4 kilograme in ko mi je zdravnik “zagrozil”, da me bo ob naslednji kemo hospitaliziral in priklopil na infuzijo, sem se začela silit in dat v usta vsaj malo kake vode od juhce …
Boš sama videla, kaj in koliko ti bo pasalo. Predlagam samo, da pred prvo kemo, ker pač še ne veš, kako jo boš prenašala, ješ bolj lahko prebavljivo hrano, ki ti v ustih ne bo pustila preveč močnega okusa. Jaz sem se malo zafrknila in sem en dan prej jedla ribo in blitvo s krompirjem, pa ti povem, da je od takrat videt ne morem – ne ribe ne blitve 🙂

Pika, ful sem ti hvalezna za vse tole, kar si mi napisala v tem in drugem linku. To so take dragocene konkretne informacije, ki jih nikjer ne najdes, pri vsem morju informacij, ki so sicer na voljo.
Ok, se pravi, lahko hrano (kaksne makaroncke ?) prej; potem pa vsekakor tudi kaj, da ne pristanes na infuziji. Si bom zapomnila in upostevala.
A si imela poleg slabosti in bruhanja se kaksne druge tezave ? Drisko, vrocino, kaksne bolecine ? Kaj pa zdravila proti slabosti, o katerih berem, ti niso nic pomagala ?

Res te nočem strašiti, ker, kot sem rekla, vsak to preživlja drugače. Meni je moj internist rekel, da sem precej občutljiva, ker res nobeno sredstvo proti slabosti ni prijelo. Verjetno je nekoliko izboljšalo situacijo in sem bruhala samo 2 dni in bi bilo lahko drugače huje, ampak vseeno … Meni res ni čisto nič pomagalo. Za zadnjo kemo mi je dal celo apaurin, pa nič – bruhanje in slabost kot običajno 🙁

Prosim, ne misli, da bo vse tako tudi pri tebi. Morda sem jaz res malce ekstremen primer, saj ko sem se na kemo pogovarjala z drugimi, v večini niso imeli težav v tako hudi obliki kot jaz.

Drugače pa nobenih drugih težav, samo tisti grozen kovinski okus v ustih prvi teden, tako da sem porabila cel paket žvečilnih na dan.

Res veliko pit, vode, čajev, karkoli negaziranega in ne sladkega, da čimprej spraviš to kemijo ven.

In vsekakor imej v mislih, da bo vse to kmalu mimo … in da ima vsako bruhanje, slabost in ostalo samo en cilj – uničiti vse slabo v tvojem telesu! Jaz sem si samo to ponavljala ves čas …

Ja, vem, da je pri vsaki drugace… ampak saj ves, dokler ne bom videla, kako bo pri meni, si bom predstavljala vse mogoce.
Na enem drugem linku sem zasledila, da si zdaj tudi ze koncala z obsevanjem, ce sem prav razumela. Ker po kemo to caka tudi mene, bi me zanimale tudi tvoje izkusnje s tem. Je res samo lokalna reakcija koze ? Kaj pa utrujenost ? Bi se lahko na to sama vozila (1 uro) ali je bolje, da me vsakic nekdo pelje ? Koliko casa vse skupaj traja vsak dan, je treba dolgo cakat ?

Ja, koža je samo lokalno vneta … sama nisem imela težav, sem upoštevala navodila, kar pomeni nič spiranja tistega dela z geli, mazanja z losjoni, samo mlačna voda, brez drgnjenja … zadnje obsevanje sem imela konec aprila in danes je koža že skoraj ok. Srbelo me nikdar ni …
Nobene utrujenosti, jaz nisem imela prav nobene reakcije, razen kot bi me ornk sonce opeklo na mestu obsevanja.
Obsevanje vse skupaj (s preoblačenjem in štimanjem) je pri meni trajalo cca 15 minut … na vrsti so ob uri, ko si naročen, jaz nisem niti enkrat čakala. Vsi so nadekstra prijazni in glede na to, da sem jih videvala 6 tednov vsak dan, smo bili na koncu že skoraj kolegi 🙂

Pika, najlepsa hvala za vse informacije. Se bom se kaj oglasila. Vse dobro ti zelim.

Enako tudi jaz tebi. Drži se in seveda odgovorim, če te bo še kaj zanimalo.

Pika

Zdravo, zanima me kolikokrat  na mesec in koliko mesecev ste imele kemoterapijo ? Namrec meni so jo pripisali 1x tedensko za 12 tednov.

New Report

Close