keglove vaje
Spoštovani,
Pred kratkim sem opazila tale forum, kar me izjemno veseli, saj imam eno vprašanje, pa mi je preveč nerodno, da bi ga zastavila svoji zdravnici. Gre se namreč za keglove vaje. Nekaj literature sem sicer že poiskala, vendar imam vedno občutek, da ko pisci tekstov pišejo o keglovih vajah, predpostavljajo, da vsi že vemo (vedo) zakaj gre, ter kako se izvajajo. Nekje sem namreč zasledila, da je pri keglovih vajah pomembno, katere mišice medeničnega dna se stiskajo, da je učinek pravilen. Poleg tega, da me zanima, kako se izvajajo keglove vaje, me tudi zanima, ali so kakšne posebne indikacije pri njihovi izvedbi, prav tako kot morebitne kontraindikacije. Opravičujem se, če je moje vprašanje morda celo preveč banalno, vendar me resnično zanima.
Hvala za odgovor,Nataša.
Pozdravljena Nataša!
Strinjam se z vami, da, če omenimo Keglove vaje vsi vemo za kaj gre, pa očitno temu ni tako. S pravilnim izvajanjem Keglovih vaj namreč utrjujemo mišice medeničnega dna in so ena izmed konservativnih metod zdravljenja uhajanaja vode in uhajanja blata, prav tako z njihovim izvajanjem preprečujemo nastanek uhajanja vode (urinska inkontinenca) in blata (inkontinenca blata) ter so tudi preventiva pred nadlogo, ki v današnjem času pesti vse več žensk, pa žal o tem ne spregovorijo.
Kako se jih naučiti?
1.) Stop test – izvedemo ga med uriniranjem tako, da stistemo mišice, ker želimo prekiniti uriniranje. Če nam uriniranje uspe prekiniti potem to pomeni, da stiskamo pravilne mišice medeničnega dna. Nato med uriniranjem stiskanja mišic več ne izvajamo.
2.) V lekarnah in trgovinah z medicinsko-tehničnimi pripomočki se dobi edukator, stane okoli 20 evrov. Je preprost pripomoček s katerim se naučimo pravilno stiskati mišice medeničnega dna, saj nam palčka, ki je sestavni del edukatorja pokaže, da stiskamo pravilne mišice. Poprosite tudi za zloženko edukatorja, saj je v njej opisanih več različnih vaj, ki jih nato izvajamo. Če vam je nerodno mi lahko po e-mailu ([email protected]) sporočite vaš naslov in željo, pa vam jo pošljem po pošti.
3.) Ko se naučimo stiskati pravilne mišice medeničnega dna, pa Keglove vaje (poimnenovane so po nemškem ginekologu Arminu Keglu) lahko izvajamo kjer koli in kadar koli. Koliko jih dnevno izvesti? Preprosto čimveč, saj so si na tem področju mnenja strokovnjakov povsem različna. Ko jih znamo, jih lahko uporabimo tudi pri spolnih odnosih in menim, da bosta oba partnerja zadavoljna.
4.) Brez sramu pa lahko poprosite tudi vašo ginekologinjo, da med ginekološkim pregledom preveri, če stiskate pravilne mišice medeničnega dna.
5.) Kontraindikacij ni, imajo samo dobre strani.
Z lepimi pozdravi,
Lorena Meglič, predsednica Društva Mena Maribor
Tel.: 02/320 20 75, 040 462 029
pozdravljeni
Če sem prav razumela zgoraj prebrano, lahko oseba dela keglove vaje kadarkoli in kjerkoli. Do penzije imam še kakšno leto vendar imam zelo dolg delavnik, ki traja včasih tudi več kot 9 ur. Položaj je več ali manj skozi sedečki. Zanima me, če se tudi v tem primeru lahko izvajajo keglove vaje, saj sem pred časom slišala, da lahko za trebuh-stiskanje notri, počneš praktično kjerkoli in kadarkoli, na troli, v službi, v trgovini. Ali je takšen sistem tudi s keglovimi vajami?
hvala za odgovor
Pozdravljeni!
Da, takšen sistem kot ste ga opisala se uporablja tudi pri izvajanju Keglovih vaj. Delate jih lahko tudi v sedečem položaju v službi ali stoječem na troli. Lahko jih delate v ležečem položaju zvečer ali zjutraj v postelji. Če se odločite za ležeč položaj imejte noge pokrčene in kolena poravnana z rameni.
Z lepimi pozdravi,
Lorena Meglič
Pozdravljeni, glede treninga mišic medeničnega dna bi povdarila 2 metodi in sicer :
– vaje za vzdržljivost, kjer stiskamo 8-10 sek; stiskamo mišice okoli sečnice, nožnice in zadnjika , dovolj je 10 ponovitev
– vaje za moč, kjer po petih sekundah stiskanja še dodatno povečamo kontrakcijo se 3x v razmahu 3 sek; 5X.
Sama največkrat kombiniram obe metodi, najprej vaje za vzdržljivost in takoj nadaljujem z vajami za moč. Glede presledkov med posameznimi kontrakcijami pa je lahko tudi 10 sek, da se mišica regenerira in znova uspešneje pokrči.
Pravilen občutek stiskanja je kontrakcija( krčenje), kot sem jo že zgoraj navedla ter občutek dviga organov v mali medenici ( nožnice, maternice,mehurja…).MANEVER STISNI -DVIGNI.