Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Kdo zagovarja naše interese???

Kdo zagovarja naše interese???

Ali obstaja kakšno Društvo, preko katerega bi lahko pacienti, s temi donorskimi problemi uveljavljali svoje interese in izmenjevali med seboj informacije. Razen društva za večanje plodnosti in rodnosti, ki ga GK ne priznava za kompetentnega, sva midva dobila kar nekaj uporabnih informacij, jaz ne vem za nobeno NVO (nevladno organizacijo), ki bi zagovarjala naše interese in nam pomagala.

(Klinika ima svoje interese, zavarovalnica svoje, država svoje, uporabniki pa svoje in trenutno imamo le v OBMP komisiji enega človeka, ki naj bi zagovarjal interese uporabnikov)

Uporabniki potrebujemo več. Problematika je še kako preča :

– koliko postopkov bo plačala zavarovalnica, (abortuse, narkomanijo, alkoholizem, … krije zavarovalnica v celoti – zakaj smo izjeme?)
– ali se ne bi štelo raje otrok namesto postopkov (kvaliteta in plačilo mora biti po uspehu in ne po številu postopkov. Le tako bomo imeli vedno boljše postopke in bo GK hitreje napredovala),
– kdo in koliko bo dal denarja za pridobivanje donorjev, (v ceni donorskih postopkov naj bo tudi določen procent, ki ga bo zavarovalnica namenila tistim NVO-jem, ki bodo uspešno pridobile kakšnega donorja),
– kdo postavlja in na čigav predlog predstavnika uporabnikov v OBMP komisiji (kdo ga voli, kako je prišel tja, kdo bo prišel za njim, ko se bo on naveličal),
– zakaj nima pacient prednosti, če pripelje enega donorja (v tem primeru bi se večina pacientov vključila v iskanje donorjev),

LP,

Spoštovani!

Na vsa vaša vprašanja vam ne morem odgovoriti, lahko pa vam odgovorim na nekatera oz. na nekatere vaše trditve.

Ne drži, da ne priznavamno Društva za večjo rodnost in plodnost Slovencev. Pred slabim letom smo navezali zelo dobre stike, pomagali smo jim pri oblikovanju zloženke (poglejte na hrbtno stran njihove zloženke!), saj smo jim dovolili, da uporabijo tekst z naše zloženke. Poleg tega smo skupaj sodelovali tudi pri pripravi radijskih in televizijskih oddaj o darovanju spolnih celic, med sabo se tudi redno obveščamo. Zato vam svetujem, da, preden ocenjujete druge in širite slabo voljo in neresnico, povprašate tudi tiste, ki jih ocenjujete – to je poštena igra!

Interes naše klinike je eden in edini – pridobiti dovolj darovalcev in darovalk, ki želijo darovati svoje spolne celice zato, ker želijo pomagati neplodnim parom.

Ideja o tem, da bi imel prejemni par prednost, če pripelje darovalca ali darovalko, ni nova in bom vašo pobudo posredovala naprej. Obstaja pa vprašanje, ali tu ne bi šlo za vezano trgovino? Ker je to občutljivo vprašanje, bomo o etičnih dilemah takšnega pridobivanja darovalcev in darovalk povprašali Državno komisijo za OBMP. Odgovor vam bom takoj posredovala.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Citiram :
…. Zato vam svetujem, da, preden ocenjujete druge in širite slabo voljo in neresnico, povprašate tudi tiste, ki jih ocenjujete – to je poštena igra! …

Spoštovani.

Vesel sem, da ni tako kot sem mislil. Sprejmem kritiko saj nikakor ne želim širiti slabe volje, ki sem se je navzel pri zadnjem obisku pri ginekologu. On mi je nekako sugeriral, da je takšno splošno mnenje GK o društvu. Prav bi bilo, da bi zavzeli v GK skupno stališče do društva in bi pacientom svetovali, naj se obrnejo tudi na društvo, če želijo.

Društva imajo veliko prednost predvsem pri optimalnem izkoriščanju sredstev, na žalost pa ne dobijo niti za znamke in sloni delovanje na plečih in žepih volunterjev. Druženje v društvu pa blagodejno vpliva na nas, ki smo zaradi postopkov v nenehnih stresih in osebnih stiskah, s čemer se GK ne more veliko ukvarjati. Z ženo sva se v preteklih letih znašla sama vendar, kot sedaj vidiva, bi bilo veliko bolje, če bi stvari delala s pomočjo društva.

Glede samoiskanja donork, ki ga svetuje moj dr. – Obstaja nevarnost, da če najdemo dajalko sami, bo mogoče hotela dati samo nama in ne nekemu neznancu in tedaj bomo morali iti zopet v tujino(za kar trenutno ni denarja). Predlagam, da napišete še kakšen članek o pomanjkanju donork ali pa date oglas, ki ga bomo sofinancirali uporabniki.

Glede Etike : Etika pri tem, da imam prednost, če sem pripeljal dajalko ne igra vloge. Pošteno bi bilo, da sem nagrajen za svoj trud. Jaz sicer niti ne vidim Etičnih problemov pri darovanju znane dajalke znanemu paru. Mogoče bo Dajalka čustveno navezana na otroka? Nič drugega ne bo kot še ena teta, če bi postali z njo družinski prijatelji. Pravnih pravic in ne dolžnosti nima nobenih in to je glavno pri vsej zgodbi.

Etični problemi, ki jih jaz vidim so čisto drugje. To je omejevanje števila in frekvence postopkov, to so čakalne vrste, to je čakanje v čakalnicah, to je odnos do pacientov in način komunikacije, to so nepotrebni stroški in slabo izkoriščeni delavci, to so investicije v mize in marmor,…

Pri vaših prizadevanjih za izboljšave vas podpiram 100% in hvala za vaš trud.

LP, Jurij

New Report

Close