Kdo je dolžan skrbeti za otroka, ko je ta na pediatrični kliniki?
Imamo otroka s posebnimi potrebami, starega 9 mesecev. Zdaj je sicer že odpuščen, ampak naše izkušnje z osebjem na Pediatrični kliniki so grozljive.
Za otroka je potrebno skrbeti 20 ur na dan, saj ga je potrebno v enakomernih intervalih hraniti po cevki. Ko je bil hospitaliziran, je vsa skrb padla na mamico. Sestre za otroka niso skrbele, le sem in tja so prišle kaj zmerit. Ko je mamica prosila za pomoč, ker je bila vsa izmučena, je neka sestra zabrusila: “Druge mamice to same naredijo.” Te dni smo za enega od bivanj prejeli račun v višini 3000 EUR, ki ga sicer plača ZZZS. Ogorčeni smo nad njegovo višino. Niti ni šlo za celodnevno bivanje, ampak za par meritev, otrok pa je bil vmes doma na začasnem odpustu. Za ta denar menim, da si otrok zasluži profesionalno in popolno oskrbo, ne pa da zanj skrbi mamica s svojo hrano, mamica pa ne dobi niti kosila.
Moje vprašanje je; če bomo še kdaj sprejeti na oddelek, ali lahko mamica zahteva, da za otroka skrbijo sestre? Mamica namreč nujno rabi počitek in bi sestram le dajala napotke, kako skrbeti za otroka ter kdaj in kako ga hraniti, ponoči pa bi rada spala.
Spoštovani!
Noben pravni predpis neposredno ne ureja odgovora na Vaše vprašanje. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila) v 38. členu določajo, da ima zavarovana oseba (v tem primeru Vaš otrok) pravico do bolnišničnega zdravljenja, ki med drugim obsega zdravstveno nego ter nastanitev in prehrano med bivanjem v bolnišnici. V 40. členu Pravil in v 8. členu Zakona o pacientovih pravicah (Ur. l. RS, št. 15/2008, v nadaljevanju: ZpacP) sicer piše, da imajo otroci v primeru hospitalizacije pravico do spremstva in oskrbe s strani enega od staršev, vendar pa je iz besedila razvidno, da gre tukaj le za pravico, ne pa za dolžnost. Iz tega gre sklepati, da zdravstveno osebje od Vas nima pravice zahtevati, da skrbite za otroka, ko je ta v bolnišnici, saj je to primarno njihova dolžnost. To pa seveda zajema tudi pravico otroka do prehrane v bolnišnici, kar pri 9-mesečnem otroku prav gotovo pomeni tudi, da ga je potrebno nahraniti, saj se sam še ne more.
V zvezi z domnevno kršitvijo Vaših pravic se lahko obrnete tudi na katerega od Zastopnikov pacientovih pravic. Prav tako pa ima vsaka bolnišnica možnost pritožbe na ravnanje njenega osebja. Pediatrična klinika spada pod Univerzitetni klinični center Ljubljana, tako da vse informacije v zvezi s pritožbo najdete na spletnem naslovu http://www4.kclj.si/index.php?m=19&s=0. Na tej spletni strani se nahaja pravilnik, informacije v zvezi s pritožbo in obrazec za pritožbo.
Glede računa za bivanje v bolnišnici, čigar plačnik sicer niste sami, temveč kot ste pravilno napisali, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS), pa Vam sporočamo, da vam na podlagi danih podatkov ne moremo dati konkretnega odgovora na vprašanje, zakaj je do takšnega zneska prišlo ter ali je takšen znesek upravičen ali ne. V kolikor bi želeli, da Vam pri tem pomagamo, nam lahko dodatne informacije v zvezi s tem posredujete kot zasebno sporočilo oziroma preko spletne strani Fundacije za pomoč otrokom. Imeti pa je treba v vidu tudi to, da je plačilo odvisno od ZZZS in da lahko ta plača, tudi če vi menite, da račun ni ustrezen.
Odgovor pripravil:
Gregor Kumer,
član Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru