Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Kdaj meso in gluten?

Kdaj meso in gluten?

Spoštovani!

Imam polletnega sinka, zdravega, dojenega 4 mesece. Že kakšen mesec “obvlada” sadne in zelenjavne kašice ter mlečne kašice. Zjutraj popije adaptirano mleko, nato sadna kašica, sledi kosilo – zelenjavna kašica, popoldne mlečna kašica, zvečer spet adaptirano mleko.

Moje vprašanje pa je: kdaj mu ponuditi še meso oziroma živila, ki vsebujejo gluten? Kaj priporočate, s katerim živilom, ki vsebuje gluten, začeti? Kaj pa meso, ga lahko kar skuham v isti posodi kot zelenjavo (zepter – kuhanje z malo vode na pari)?

V začetku julija se vrnemo z morja, zato sem razmišljala, da bi ga na oboje navajala šele takrat. Bo prepozno?

Najlepša hvala za informacije in lep dan!

LP, Tina

Draga Tina K,
točno kot ste napisali: v isti posodi lahko skuhate npr. košček zajčjega mesa, nato dodate zelenjavo in naredite mesno zelenjavno juhico oz. kašico (ker boste verjetno še vse zmiksali). Začnite po 7. mesecu.

Žitarice, ki vsebujejo gluten lahko začnete uvajati tudi tam nekje v tem času, če v družini ni nikogar s celiakijo. Začnete lahko kar z gresom, potem pa še vse ostale žitarice oz. pšenične izdelke, testenine (brez jajc!), polnozrnate testenine (naredite jih sami kot ribano kašo brez jajc), pirino kašo, ajdove testenine (no, ajda tako nima glutena).

Dobro kuhajte,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Jaz pa vas prosim za nasvet kako ponuditi 7. mesečniku mlečni gres/riž/polento ali kus-kus – zanima me v kakšnem mleku ga lahko skuhamo, lahko sploh adaptirano mleko kuhamo? Drugače se še vedno tudi veliko doji.

Hvala za nasvete in lep večer.

Spoštovana Maja,
adaptiranega mleka se ne sme kuhati. Lahko pripravite instant žitarice v pogretem adaptiranem mleku (ki so prav tako dobre). Sicer pa na kravjem mleku. Polento se kuha na vodi, potem jo prelijete s toplim mlekom in je po žlici. Kus kus skuhate na vodi oziroma prelijete z vrelo vodo, ko se napne, ga odcedite, potem pa po želji. Lahko kot prikuha v juhici, lahko prelit z mlekom, kot želite.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Kdaj pa naj začnemo dodajati tistim, ki imajo alergijo? Vem,da vsi pravijo naj čakamo do 6 meseca, ampak moj otroček že najbolj opazuje ko jemo, slina se mu cedi in itak bi vse odnesel v usta…še kapljice d3 komaj čaka da mu dam:)s čim naj pa začnem?Aja, star bo pa že 5 mesecev.

Dober večer, #žabica#!
Kdaj in kaj boste začeli uvajati, je odvisno od tega, na kaj je otrok alergičen. Ker pa so v tem obdobju najpogosteje alergični na tri živila-kravje mleko, jajce in pšenico, teh živil ne boste uvajali. Začnete z zelenjavo, ki je najmanj alergogena (npr. korenček, bučke, cvetača), sadje (sprva kuhano jabolko, banane), polenta, riž, krompir. Uvajanje pri alergikih (no, pa tudi sicer) poteka počasi, eno novo živilo nekaj dni, šele nato drugo novo živilo.
Ker ste potrjeno alergični na kravje mleko in jajce, zelo pazite na skrite alergene, otrok naj uživa le doma pripravljeno hrano. Pa tudi pšenico oz. izdelke iz pšenice uvedite šele kasneje, morda pri 9. mesecih.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close