Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Prehrana in varnost živil kava in kavni nadomestki ter glavobol

kava in kavni nadomestki ter glavobol

Že nekaj let ne pijem kave. Razlog za prenehanje ni okus (ki mi je zelo dober) ampak glavobol. Ugotovila sem, da sem od kave nekako ‘odvisna’, torej če jo en dan ne pijem, me tisti dan zelo boli glava…kot nekakšna migrena. Sploh vikendi so bili vedno v znamenju glavobola, saj smo v službi spili zelo veliko kave, med vikendi pa veliko manj. Torej kave ne pijem več. Pred kratkim sem v trgovini ‘odkrila’ kavovino (Bianka, Caro) za belo kavo (sestavine: ekstrakt ječmena, slada, cikorije in rži), ki mi je po okusu bila zelo podobna kavi. Po parih dneh sem spet ugotovila, da imam glavobole. Kaj naj bi povzročilo te glavobole…oz. kaj je tista sestavina, ki je tako v kavi kot v kavovini in mi povzroča glavobole? Mislila sem, da je to kofein, a v kavovini ga naj ne bi bilo? Ali se motim?

Pozdravljeni,
popolnoma prav imate, v kavnih nadomestkih ni kofeina. Vzrok za sedanje glavobole je lahko v vaši preobčutljivosti na kakšno drugo sestavino. Bela kava se namreč pridobiva tako, da se omenjeno žito praži in pri tem nastajajo snovi, ki dajejo ta specifičen okus. Morda pa ste na te snovi probčutljivi. Ne priporoča se namreč obdelava živil pri visokih temperaturah ampak čim bolj nežne oblike (kuhanje, dušenje – pri teh postopkih namreč ne prihaja do takšnega pregrevanja živil), kamor pa praženje ne sodi.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

New Report

Close