Kateter
Pozdravljeni!
Sprašujem sa zvojega očeta starega 80 let.
Pred štirimi leti je imel možgansko kap, pri kateri se je precej opomogel – žal, je demenca zelo napredovala po tem. Zraven omejajo Parkinosonovo in občasno Alzhemerjevo – (pri tem nevrologi niso enotni).
Trenutno je žal situacija taka, da se z očetom ne da komunicirati, se le 1% časa zaveda svoje okoline in ni sposoben samostojnega premikanja.
Pred kapjo so se bile pojavile tudi prve težave s prostato. Takrat je imel krajše obdobje v katerem je funkcioniral približno kot sedaj. Zaradi težav (premal izločanja vode, če se prav spomnim) je dobil urinski kateter. Takrat je tudi zelo veliko krvaril in bil hospitaliziran zaradi tega. PO nekaj mesecih se je kateter lahko opustilo in je precej dobro nadzoroval uhajanje urina.
Ko je pred dvemi leti urolog predlagal operacijo prostate, se je takoj za tem zravstveno stanje tako poslabšalo, da se več noben ne upa izvesti operacijo.
Pred cca 1,5 let se je stanje zelo poslabšalo in to v roku nekaj dni.
Od takrat ima vstavljen kateter.
Pred novim letom, je bil sprejet na infekcijski kliniki, zaradi intravenoznega prejema antibiotika – razlog je bil povečano število bakterij.
Tam so izvedli tudi zamenjavo kateterja.
Od takrat naprej, je kateter večkrat bil zamenjal žal, vedno se dogaja da kateter pušča.
V smislu, da je v vrečki nekaj tekočine, vsaj tokl pa je v plenici. Smo že videli veliki curek, ki ga je zmočil. V cevki kateterja se večkrat vidijo ‘zgoščeni deli’.
In oči je kot v enem krču, ko se urin sprosti (takrat se lahko opazi da je cevka topla – sveži urin). Sklepam, da ima zelo hude bolečine v tistem trenutku.
Osebno sem 250 km odaljena od očeta in mame in ne morem pomagati – spremljati k obiskom zdravnikov.
Vsakič, pa ko očeta odpeljejo na zamenjavo kateterja to izvede sestra, urolog le podpiše – enkrat je na mamin komentar, da mu veliko steče ven, le komentiral, da to je tako.
Se opravičujem zaradi veliko pisanja.
Ampak, hotela sem povedati ozadje.
Vprašanje je bolj enostavno: zanima me ali je res normalno, da se v zadnjih dveh mesecih urin le polovično konča v vrečki?
Ob zadnji zamenjavi, je mama bila zraven, in je komentirala da je bil na koncu kateter ‘zmečkan’.
Takrat so namesto 18 oznake namestili oznako 20 in je za 12 ur bilo precej v redu.. potem pa je spet ‘spuščal’.
Ali je mogoče, da si oče sam kako škoduje pri kateterju?
Veliko hvala.
Spoštovani!
Morda bi bolj natančno opisali, ne da “kateter pušča”, temveč da teče urin tudi ob katetru. Mehur se nehoteno krči, kateter pa se delno maši, zato si urin pač najde pot ven ob sami cevki – katetru. Žal pa se verjetno ne krči dovolj, da bi lahko mehur dovolj izpraznil, da bi bil brez katetra oziroma se sam mehur že krči, pač pa ni usklajen z mišico zapiralko (pri tem ni toliko pomembna prostata, ta se da precej zmanjšati z zdravili, pač pa je problem osnovno nevrološko obolenje, se pravi neusklajeno krčenje mehurja in mišice zapiralke). Zaradi neurološkega obolenja je malo možnosti, da bi lahko bil brez katetra, tudi če bi bil sicer za operacijo prostate sposeben in bi bila ta opravljena.
Večji kateter (na primer Ch 20 namesto Ch 18) in bolj napolnjen balonček pomeni večje draženje mehurja, zato je pričakovati, da se bo ob tem mehur še večkrat in močneje nehoteno krčil in bo zato še bolj teklo ob njem.
Prvo vprašanje je, kako pogosto se menja kateter. Če veliko teče ob katetru, bi nekoliko olajšalo, če se vsakič ob menjavi katetra mehur skrbno izpere, se uporabi tanjši kateter, da manj v balonček in se kateter večkrat menja. Pravilno je, da kateter menja patronažna služba (tudi pri moškem) ali v skrajnem primeru osebni zdravnik, da bolnika ne vozite vsakič na urološki oddelek, kar je nesmiselno. Žal pri nas številni osebni zdravniki tega ne želijo početi, problem je tudi v tem, da jim zavarovalnica tega verjetno ne plača ustrezno. Namreč – če se kateter maši pri menjavi enkrat na 4 tedne, ga je pač treba menjati enkrat na 2 tedna, vendar naj zavarovalnica tega ne bi priznala (plačala).
Upam, da vsaj vrečko redno menja (na primer na dva dni).
Treba je poskrbeti, da se čimbolj zmanjša vnetje (ki je ob stalnem katetru vedno prisotno). Osnova je, da uživa čimveč tekočine – da je čimboljše izpiranje. Urin se lahko poskusi nakisati, včasih pomaga C vitamin redno do 1000 mg dnevno.
Če mehur še ni povsem spremenjen, se ga lahko poskusi pomiriti z antiholinergikom (npr. Emselex, če ga prenaša glede na njegovo nevrološko obolenje), lahko bi tudi cistoskopsko aplicirali botulinum toksin, če bi bilo to z nevrološkega stališča sprejemljivo.
Ena od možnih boljših in trajnejših rešitev bi bila v tem, da bi se vsaj začasno izognil stalno vstavljenemu katetru. To je povsem mogoče, če ima koga, ki skrbi zanj in je sposoben, da mu kateter za enkratno kateterizacijo vstavi nekajkrat dnevno (vsaj 2x, zjutraj in zvečer, po potrebi pa tudi 5x), vmes pa ima plenico. Katetre prejme na recept od domačega zdravnika, verjetno je potrebno nekaj doplačati za take, ki so že namazani (sicer bo še večje vnetje), torej uporablja katetere vsaj Easycat če ne Speedycat in mu z njimi tista oseba, ki skrbi zanj, vsaj 2x dnevno izprazni mehur, vmes pa ima plenico ali pa urinal-kondom. Katetre si sami vstavljajo številni bolniki po poškodbah in boleznih hrbtenice na vozičkih, bolniki in bolnice z nevrološkimi obolenji, kot je multipla skleroza, starši kateterizirajo otroke… To je povsem običajna praksa, seveda pa mora imeti nekoga (laičnega negovalca, na primer žena, otrok, ki skrbi zanj in pri katerem živi), ki je to pripravljen in sposoben vsak dan večkrat dnevno to početi. Žal v domovih za ostarele to navadno ni mogoče, saj oseba ne more imeti vedno pri sebi “osebnega” negovalca, pri tistih, ki živijo doma in imajo doma, pa bi bilo to mogoče.
Če je sposoben, bi morda cistoskopija in izpiranje mehurja ter kratkotrajno antibiotično zdravljenje tudi prispevala začasno k izboljšanju, dolgoročno pa se ob vstavljenem trajnem katetru stanje mehurja nepovratno slabša in posledično bo težav vse več, vendar je alternativa temu le redna kateterizacija s strani negovalca večkrat dnevno in če nima nikogar, ki bi to lahko počel, potem najbrž druge rešitve kot kateter ni.
Lepo pozdravljeni!