Kateri termometer izbrati?
Pozdravljeni,
odpravljam se na daljše potovanje po Aziji in s seboj bi rada imela dober in zanesljiv termometer. Od doma poznam samo živosrebrni ali alkoholni termometer, tega pa ne bi rada prenašala s sabo v nahrbtniku, saj me je strah da bi se zlomil. Enkrat smo kupili digitalnega za pod pazduho, pa nikoli ni kazal pravilo. V trgovini sem videla termometre za v uho in takšne, ki jih podrgneš po čelu – mnogi izgledajo nekako za dojenčke. Mi lahko svetujete, kateri termometer je res zanesljiv in morda tudi vzdržljiv (glede na to, da bom potovala po prašnem okolju, visoki vlažnosti, včasih tudi visoki nadmorski višini)?
Najlepša hvala za odgovor,
Špela
Pozdravljeni!
Svetujem vam nakup digitalnega termometra, ker so le-ti zelo enostavni za uporabo in transport, hkrati pa so njihove meritve relativno hitre, enostavne in točne (npr. zelo dobre izkušnje imamo z Omronovimi termometri). Seveda govorim o točnosti +- 0,5 stopinje, kar pa v končni fazi niti ni tako pomembno. Važno je, da zgolj približno veste kakšna je vaša temperatura in lahko temu primerno potem ukrepate.
Dejstvo je, da kar se tiče točnosti (pravilnost naše meritve) in natančnosti (zaporedno izvedene meritve se med seboj ne razlikujejo) še vedno ostaja zlati standard klasični živosrebrni termometer. Bolj zanesljivih termometrov ni!
Teh seveda ni več v prodaji – nadomestili so jih novi termometri, ki vsebuje mešanico treh težkih kovin (galija, indija, kositra). Le-ti niso nevarni v primeru, da se vam termometer razbije.
Tudi kar se tiče točnosti in natančnosti so ti termometri najbolj ustrezno nadomestili stare živosrebrne.
Njihova glavna slabost pa je precej večja viskoznost mešanice prej omenjenih treh težkih kovin v primerjavi z viskoznostjo živega srebra.
To posledično pomeni, da je ta termometer bistveno težje spraviti na začetno vrednost – predvsem s stresanjem, kar je zlasti pri starejših, onemoglih bolnikih največkrat praktično nemogoče. Zato svetujemo, da se stolpec zniža pod hladno vodo.
Ušesne termometre vam odsvetujem. Pa ne zato, ker bi bili netočni, ampak enostavno zato, ker je njihova uporaba prezahtevna in točnost meritve odvisna od toliko parametrov, da vam v okoliščinah, ki jih omenjate nikdar ne bo izmeril prave vrdnosti.
Boljša izbira od ušesnih termometrov so čelni IR termometri ali laserski IR termometri. Čas meritve je izjemno kratek (par sekund), izmeri v več sto točkah – poveča zanesljivost meritve. Pravtako pa je tudi tukaj potrebno paziti na določene stvari: npr: za točno meritev morata biti oseba in termometer prej nekaj časa v istem prostoru, sicer pride do znantnih odstopanj.
Naj omenim še, da je pri tovrstnih termometrih (ušesni, čelni) potrebno narediti najmanj tri zaporedne meritve in upoštevati najvišjo izmerjeno vrednost. To pa načeloma ni težko, saj so časi potrebni za izvedbo meritve zelo kratki (par sekund). Primerni pa so tako za otroke, kot odrasle. Njihova prednost ni v točnosti (v praksi je največkrat povsem primerljiva z točnostjo digitalnih termometrov), ampak predvsem v hitrosti meritve.
Torej glede na vse zahteve, ki ste jih navedla, se mi zdi, da bo za vas še vedno najbolj ustrezna izbira nakup digitalnega termometra.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Priporočam uporabo kvalitetnih čelnih IR termometrov, saj so le-ti najenostavnejši za uporabo pri dojenčkih in majhnih otrocih. Poleg tega pa zanje velja, da v primeru natančnega upoštevanja navodil glede pravilne uporabe, spadajo med najbolj točne in zanesljive.
Nedvomno pa sicer ostajajo klasični termometri še vedno najbolj točni in zanesljivi, vendar so pri dojenčkih žal manj primerni.
Lep pozdrav,
Strinjam se z Boštjanom Martincem. V kolikor iščete kvaliteten in zanesljiv proizvod je IR termometer najboljša izbira.
[list]
[*] Meritev v samo eni sekundi.
[*] Brez dotikanja in motenja otroka.
[*] Otroku lahko izmerite temperaturo med spanjem.
[*] Novi IR termometri so točni na 0,2 stopinji Celzija.
[*] Tovrsten termometer ne seva, ampak samo sprejema toploto iz okolice in jo preračuna v temperaturo.[/list]
Pozdravljeni,
doma imamo kar tri tipe termometrov. Omrovega ušesnega, digitalnega za pod pazduho in IR Thermoval. Ko svojemu bolnenu dojenčku izmerim temperaturo, pride do res velikih odstopanj. Ušesni enkrat izmeri 35,4 drugič 37,1 in tretjič kar 38,1. IR vedno pokaže največ izmed naštetih treh. A tudi ta pokaže zelo različne vrednosti. Odstopanje je tudi več kot 1 stopinjo.opazila sem, da največ pokaže, ko merimo na sencah otroka. Čeprav v navodilih piše, da se pri je merjenju potrebno počasi pomikati od čela proti sencam, mislim, da še vedno najbolj realno izmeri na čelu. Digitalni pod pazduho pa izmeri vedno cca 0,5 stopinje manj kot povprečno IR. Kateremu torej slediti? Je pri meritvi z ušesnim potrebna kakšna posebna veščina, da bi bile meritve bolj točne in verodostojne, ter tako ne bi prihajalo do tako različnih in predvsem gromnih odstopanj. Hvala
Pozdravljeni,
najbolje je, če otroku merimo telesno temperaturo, ko je v mirovanju. Otrok naj pred merjenjem ne pije toplih pijač ali mrzlih pijač. Vsak napor lahko temperaturo še dodatno zviša.
Normalna temperatura se giblje od 36,2 do 37,2 stopinje Celzija. Temperatura izmerjena v ušesu je za 0,2 do 0,3 stopinje višja, kot temperatura, izmerjena pod pazduho.
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v danki 38 stopinj Celzija.
Telesna temperatura v različnih obdobjih dneva niha tudi za celo stopinjo. Najvišja je praviloma zvečer, najnižja pa v zgodnjih jutranjih urah.
Temperaturo lahko merimo z različnimi termometri. Vsi imajo prednosti in slabosti, ki jih omenjate. Pri merjenju temperature z digitalnim termometrom svetujem, da preverite, če je dober stik s kožo in, da ga pustite po zvočnem signalu za končano merjenje še nekaj časa pod pazduho. Ušesni termometer meri infrardeče žarke, ki jih oddajata bobnič in sluhovod. Vrednosti bodo natančnejše, če bo senzor prestregel žarke iz srednjega ušesa ( bobniča). Žarki, katere oddajajo okoliška tkiva, dajejo nižje vrednosti. Zato je potrebno pri otrocih mlajših od enega leta pri merjenju z ušesnim termometrom povleči uhelj nazaj in vstaviti konico termometra nežno v sluhovod, dokler ne začutite upora. Pri otrocih starejših od enega leta je potrebno uhelj povleči navzgor in nazaj, da prestrežemo žarke , ki jih oddaja bobnič. Merjenja v ušesu ne izvajajte v primeru poškodovanega ali vnetega ušesa. Merjenje lahko motijo večje količine ušesnega masla, pred merjenjem mora biti merilni senzor čist.
Pri merjenju s čelnim termometrom boste dobili natančnejše vrednosti, če boste z merilnikom prešli celotno območje od sredine čela do senc. Čelo mora biti suho in čisto.