Katere laboratorijske preiskave?
Pozdravljeni!
Rada bi vprašala, ali bi katere laboratorijske preiskave lahko pokazale, ali gre za sindrom fibromialgije? Zasledila sem izraz vnetni mediatorji, pa me zanima, katere preiskave obstajajo za to?
Stara sem 36 let. Imam 3 otroke. Bolečine imam od novembra 2019. Začelo se je z močno bolečino v ledvenem delu hrbtenice in okrog medenice. Takrat so (po dveh tednih hudih bolečin) našli cisto na desnem jajčniku (10×7 cm veliko) oz. cistični teratom. To so laparoskopsko odstranili. Po okrevanju pa bolečine kar niso izginile. Opravila sem že vrsto preiskav in bila pri dosti specialistih. Vzroka za bolečine še kar ni. Boli me v ledvenem delu, okrog medenice, noge, predvsem od stegna do kolena, najbolj po zunanji strani na pritisk in potem v gležnjih (tudi na pritisk, pa še pečeeee me v gležnjih). Imela sem tudi že več manualnih terapij. Dva terapevta sta rekla, da zgleda, kot da gre za ponavljajoča vnetja, ampak katere preiskave bi lahko pokazale, da gre za vnetje? Kar sem jih imela do zdaj, so bile vse v redu (sem jih pa imela nazadnje konec februarja).
Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor.
Lp, Urja
Odgovarja prim. Mojca Kos Golja, dr. med., spec. revmatologinja:
Pozdravljeni,
Žal ni na voljo laboratorijskih preiskav, specifičnih za fibromialgijo, ki bi bile v diagnostično pomoč pri tej bolezni. Diagnoza temelji na spodaj navedenih mednarodnih diagnostičnih merilih Ameriškega združenja za revmatologijo. Diagnostična merila za fibromialgijo vsebujejo točkovnik, ki je razdeljen na vprašalnik v dveh delih: indeks razširjene bolečinske simptomatike in lestvica resnosti simptomov: kognitivne motnje, neprespanost, utrujenost, poleg tega še glavobol, bolečine v trebuhu in depresija. 1. Indeks razširjene bolečinske simptomatike (enako ali več kot 7 točk ali 4 – 6 točk) in lestvica resnosti simptomov (enako ali več kot 5 točk in oboje: enako ali več kot 9 točk). 2. Prisotnost bolečinske simptomatike v vsaj štirih od petih regij: ramenski obroč, nadlaht, podlaht, kolk, stegno, golen in čeljust (obojestransko), poleg tega pa še vrat, prsni koš, trebuh, hrbet, križ. 3. Bolečinska simptomatika je prisotna najmanj 3 mesece. 4. Ni potrebno izključevati drugih bolezni z bolečino.
Za postavitev diagnoze morajo biti izpolnjena vsa štiri diagnostična merila.
O diagnozi in diagnostičnih postopkih predvsem odloča družinski zdravnik, ki se prvi sreča z bolnikom, v njegovih rokah so tudi morebitne napotitve k različnim specialistom.
Sicer pa na splošno za dokazovanje vnetja opravljamo naslednje preiskave: hitrost sedimentacije eritrocitov (SR), C-reaktivni protein (CRP), proteinogram. V kolikor so posamezni sklepi boleči in otekli, lahko vnetne spremembe dokažemo tudi z UZ pregledom takega sklepa.
Prim. Mojca Kos Golja, dr. med.