Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina kastracija in sterilizacija

kastracija in sterilizacija

Zinna, čeprav vem, da vedno poskušaš poiskati dom za mačje mladičke sem vseeno zelo, zelo vesela, da se bo babica končno odločila za sterilizacijo mame muce. Ker je bilo o sterilizaciji že veliko napisanega ne bom nič dodajala. Samo to sem hotela napisat, da sem vesela.

Lep pozdrav!

Mi smo našo muco včeraj sterilizirali, to je naša peta sterilizirana muca(3 samčki in 2 samički). Muci se na poseg odzivajo različno. Predvsem naj povem, da po posegu dobijo injekcijo proti bolečinam, ki traja 24 ur (vprašajte veterinarja). Moji muci so imeli različne reakcije. Eden je bruhal, eden se je polulal, enega je zelo zeblo, ena muca je bila tako živahna, da narkoza ni hotela prijeti, ko pa je prišla domov, je divjala po hiši, ta zadnja pa še od včeraj popoldne ni čisto v redu. Vendar bolečin muce ne čutijo. Predvsem se je treba držati pravila, da vsaj 8 ur pred posegom muca ne sme zaužiti NIČESAR!, ker je hrana v želodcu ob posegu zelo nevarna, muca lahko začne bruhati in se zaduši. Irena je vse to zelo strokovno opisala in ne vidim razloga, da se muc in psov ne bi steriliziralo. V primeru podvezovanja jajčnikov pa je res, da se muca še naprej brezna, vendar ne more zanositi, kar pa seveda ne odpravi težavo s samci, ki markirajo okoli hiše. Ta poseg se mi ne zdi v redu in je zame nesmiseln. Ta način sterilizacije opravičuje mišljenje nekaterih ljudi, ki se za sterilizacijo ne odločijo, ker živali nočejo odvzeti užitka ob parjenju. Ne poznajo pa dejstva, da se živali ne parijo zaradi užitka, ampak zaradi nagona po reprodukciji in ohranitvi vrste. Če bi o tem bili malo bolj osveščeni, bi se brez zadržkov odločili za poseg. Jaz imam doma pet podivjanih kastriranih navihancev, ki jim kastracija ni odvzela značaja. Značaj namreč ni nagon in to je treba razlikovati.

Strinjam se, da je podvezovanje jajčnikov nesmiselno. Četudi bi živali dovolili, da “izživi nagon”, je pri tem izpostavljena velikemu tveganju – namreč spolno prenosljivim boleznim (mačji aids!)! Da o avtomobilih in drugih grožnjah na ljubezenskih potepih in pretepih niti ne govorimo. Ta nekdaj priljubljen poseg zato opravijo le še redko ali pa sploh ne.

pozdravljeni!

jaz pa sem od kolegice slišala, ki je peljala mucka kastrirat in ji je veterinar rekel da: po kastraciji mucek ne sme jesti več v trgovinah kupljene hrane (Whiskas, Friskes, Kitekat…) ampak neko prav posebno ki ne vsebuje soli. Pa tudi nobene ”človeške” hrane ne. Baje , če je hrano s soljo, da se mu zamaši sečevod in ne more lulat…
Sedaj pa sem v dilemi, kaj narediti?? Je to res?

hvala
Tannaja

Zgodba je malo laično povedana, ampak načeloma je res, da bi moral mucek jesti hrano, ki jo kupiš le v specializiranih trgovinah ali pri veterinarju in ni prekomerno soljena (zaradi česar lahko pride do odpovedi ledvic). O tem smo tukaj že naravnost NAD-ogromno razpravljali. Priporočena hrana je Hill’s, Royal Canin, Eucanuba itd. Ta hrana ni šokantno dražja kot hrana, ki jo vi opisujete, in se jo za zdravje živali splača uporabljati.

http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=13472&t=13472

Ne poznam povezave med kastracijo in soljo, vendar je normalno, da živali ne smejo jesti soljene hrane (napr. človeška salama vsebuje 300 krat preveč soli za mačjo prebavo). Jaz sedaj moje kastrirane mačkone hranim z briketi Bosch (10 kg je 5.000.-sit), ker s Hillsom nisem preživela. Bosch so mi svetovali v trgovini za živali.

Povezave med kastracijo in soljo ni, pač pa je veterinar izkoristil priliko, ko se je lastnica oglasila pri njem, in jo poučil o pravilni prehrani živali, prehrani, ki kar najmanj obremenjuje ledvice, saj so ledvične težave pri mačkah precej pogoste, naše drage muce pa nore na slano hrano. Večkrat slišimo – saj bi ji dal Hill’s, pa kaj, ko drugega kot Whiskas noče jest! Ta mala izsiljevanja so tako značilna in čudi me, da ljudje podležejo. Nobena mačka še ni umrla od lakote ob polni skodeli briketov! In mi smo tisti, ki odločamo, kaj je bolje.

pozdravljeni, povsod prebiram da ni stranskih ucinkov sterilizacije, niti vedenjskih motenj in da je muca po dnevu ali dveh ze normalno aktivna kot prej,..
TUKAJ PA SE POJAVLJA PROBLEM

NASO MUCO SO STERILIZIRALI PRED PETIMI DNEVI, CISTO JE SPREMENJENA, NIC NOCE JESTI, PIT TUDI NE(ZATO JI DAJEMO VODO PREKO INJEKCIJE,) SKRATKA NIMA NE VOLJE DO ZIVLJENJA, CELE DNEVE SPI IN CISTO SM ZE OBUPANA. JE IMEL KDO ENAKE PROBLEME.
PROSIIIIMMM POMAGAJTE!!!!!!!

Pozdravljeni!
Mi imamo malo dva meseca staro muco in me zanimaa koliko pride sterilizacija za malo muco.Slišala sem,da baje tudi plačaš koliko je muca težka, tako nekako, prosim odgovorite.
Tanja

Kako je sedaj z muco?
Moja muca je bila sterilizirana pred 5 – imi leti (takrat naj bi bila stara nekje 3 – 4 leta, je najdenka) in takrat so ji dali ven maternico. In je bila cel teden res zelo boga, kar je za takšen poseg povsem normalno. No, potem je bila pa kar hitro spet stara muca, zelo živahna, igriva, … skratka popolnoma ista kot prej, prav nič se ni spremenila. Razen tega seveda, da se ni več gonila.

Madona, no, a tega MITA ne morete že enkrat nehati ponavljati?

Živalske samce in SAMICE se KASTRIRA! Ljudi (moške in ženske) se sterilizira, živali samo izjemoma. In tukaj ne gre za lingivistično preguncavanje, ampak za dva povsem različna posega.

Spol živali nima čisto nobene zveze z vrsto posega in očitno so to butasto razlago davnega leta Gospodovega začeli nabijati neki nepoučenci, prijela se je pa tako trdovratno, da še današnji bolj izobraženi ljubitelji živali in veterinarji nočejo začeti uporabljati pravilne terminologije. Čeprav se obenem zagrizeno borijo proti enačenju zajcev in kuncev, jim je čisto vseeno, da se trdovratni mit “kastrira se samce, sterilizira se samice” še kar veselo vali naokoli celo v kobajagi strokovnih postih tule. Tako kot kunec ni zajec, ampak je kunec, tako tudi kastracija samice ni kar na lepem sterilizacija, ampak je kastracija. Kaj tukaj ni jasno in zakaj vsesplošno dopuščanje šlamparije pri uporabi teh dveh pojmov?

Janis, saj imas prav. Zal pa je pri ljudeh (seveda tudi pri meni) to tako globoko zasidrano, da cetudi zelis uporabljati pravilne izraze, te gledajo kot, da si z lune padel. :))))))))) In ko na kolenih fehtam kmeta naj koncno postima svojo macko, raje recem, da jo naj sterilizira, kot da bi omenila kastracijo. :))))) Taksni namrec zelo hitro dobijo obcutek, da zelim njim kaj odrezati. lp

Vse je odvisno od veta in natančnosti pri anesteziji….po mojih izkušnjah. Oba moja mačka sta po posegu doma skočila iz skiperja, bila isti dan malo matasta in zaspana, naslednji dan pa je bilo vse kot prej.Enako velja za vse ne- moje mačke, ki so romale na kastracijo v moji režiji.
Reklama gor ali dol…Dr. Valentinčič MB klinika in Dr. Barbara Lukanc anestezistka iz Vet. fakultete sta asa.

Kar se tiče izrazoslovja….ne vidim razloga, da nekateri poskakujejo, če se opozori na pravilno rabo besed. Seveda gre za kastracijo pri samcih in samicah. Glede na to, da sterilizacija v veterini očitno izgublja na popularnosti, je kastracija čisto fini izraz. Da pa ne bo pomote…vsi razumemo, pa če se izrazite tako ali drugače.
Ja, Tanja…..res se nekateri kar panično primejo za prašnike, če se omeni kastracija :))))

ZATO, ČE VAS OSTALO NE PREPRIČA:
http://www.youtube.com/watch?v=PYBz2gjlEfA&NR=1

Več o sterilzaciji, kastraciji na:
http://www.zavetisca.mojforum.si/zav…-about223.html

Za dodatne informacije se obrnite na veterinarje!

Kastrirajte/sterilizirajte svoje živali, če še vedno niste prepričani potem si oglejte tale filemček –
http://www.youtube.com/watch?v=PYBz2gjlEfA&NR=1

New Report

Close