Najdi forum

kašelj

Pozdravljeni!

Stara sem 40 let. Pred mesecem se je začelo kot mali prehlad, vendar sem ga zaustavila. Sicer nisem imela vročine, malo me je peklo v grlu, pokašljevala sem. Zdaj pa že 14 dni kašljam grozno, vsak mi pravi, da kot star kadilec, čeprav ne kadim. V grlu sem slišala kar “ropotanje”, če globoko zadiham se sliši kot bronhitis, izkašljujem rumeno, zjutraj so kar koščki. Ponoči ne kašljam. Odšla sem k osebni zdravnici, ki me je sicer poslušala in naredila spirometrijo (katero sem težko naredila zaradi kašlja) in mi rekla, da je ta kašelj zaradi kisline želodca in mi dala Nilar tablete naj jih jemljem en teden. Bila sem skeptična, ker prav hropem in izkašljujem sluz in to naj bi bilo od kisline?! Jemljem tudi Fluimukan in pijem dosti čaja. OK sem jemala en teden tablete, vendar ni nikakršne razlike. Jo kličem in vprašam kako naprej in da bi jaz prenehala s tableti, pa mi pravi naj podaljšam na 14 dni?! No, ne bom, ker ni razlike in vsak se mi smeji, ko mu povem kaj sem dobila in ki me sliši kašljati, da ne omenjam koliko stranskih učinkov imajo. Zdaj pa mi vsak v službi pravi, da naj nekaj naredim, ker to predolgo traja, jaz pa ne vem kam se obrnit in kaj naredit. Vaše mnenje?
Hvala!

Spoštovani,
vračanje želodčne kisline v požiralnik je eden pogostejših razlogov dolgotrajnega kašlja. Kakorkoli, pri tem vzroku je kašelj suh, pogost je tudi ponoči.
To, kar vi opisujete, me najbolj spominja na posledico izcejanja sluzi iz nosu v žrelo. Ker se prehlad lahko čisti še nekaj tednov. Stvar ni nevarna. Koristijo kapljice za nos, ki širijo nosne poti in omogočijo, da se sluz hitreje izcedi iz sinusov.
Lep pozdrav

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si/

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Spoštovani,

Stara sem 29 let in imam težavo, namreč že cel čas po malem pokašljujem. To izgleda tako, da kot da me nekaj sili, da globoko vdihnem in potem zakašljam, kot da bi želela neko stvar spraviti iz pljuč. Če se namerno poskusim izkašljati imam občutek, kot da imam v pljučih nekaj, kar bi želelo ven ali kot bi imela pljuča obložena z neko snovjo, ki se želi odstrgati in iti ven, težko razložim. Vsakič izkašljam neko belo sluz v zelo majhni količini, hkrati se mi sluz vlije tudi iz nosa in v žrelo (imam težave z nepravilno kostjo v nosu in z iztekanjem sluzi v žrelo). Moj kašelj ni trdovraten, niti nimam občutka kot da bi me grozno sililo nanj, kot sem rekla, bolj pokašljujem kot karkoli drugega. Zanima me, ali je možno, da bi imela v dihalni poti kak tujek? In druga stvar, ki me skrbi dosti bolj, ali obstaja velika možnost, da bi pri svojih letih zbolela za rakom pljuč? Imam to slabo razvado, da res že dolgo kadim, sicer ne veliko in lahke cigarete, a kljub temu. Drugače živim zdravo, sem vegetarijanka in se ogromno gibam. Drugi simptomi, ki jih opažam, so občasno piskanje (zelo redko, ne v pljučih ampak bolj zgornjih dihalnih poteh in nosu), občasna hripavost, ko govorim, da se moram izkašljati (tudi zelo redko), zadnje čase precejšnja utrujenost, kar pripisujem tempu, shujšala nisem, ravno obratno, me pa malo stiska spredaj v pljučih, verjetno zaradi pokašljevanja. Boli me tudi grlo, sploh pri vdihu. Bolna nisem bila že leta, prav tako nimamo v družini nobenih hujših diagnoz. Menite, da bi lahko vse to bili simptomi kakšnega hujšega obolenja?

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Lep pozdrav,

Tanja Skok

Spoštovani,
kdor kadi, tudi kašlja in pljuva. In to gre samo na slabše. Seveda se sčasoma razvije tudi rak, ampak v vaših letih praviloma še ne. Lahke cigarete so bolj nevarne od klasičnih. Ker imajo manj nikotina, se jih lažje kadi in lažje inhalira, zato strupene sestavine dima pridejo še globje v pljuča. Zaradi lahkih cigaret smo v zadnjih letih priča spremembi vzorca pljučnega raka. Včasih je bilo več raka v velikih dihalnih poteh, sedaj pa narašča tip raka, ki je pogostejši pri ženskah in je v manjših dihalnih poteh. Torej ni primerna trditev, da živite zdravo. Kajenje je ena hujših bolezni. Pamet v roke!
Lep pozdrav

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close