Kako poteka zdravljenje levkemije?
Milena, dr. Pretnar,… !
Prosim, če lahko opišete na kratko, kako se zdravijo levkemije (načini zdravljenja, cistotstatiki,…. ali obstajajo kakšna biološka zdravila in če, katera)?
Mislim, da bodo te informacije zelo prav prišle za naključne obiskovalce, ki pregledujejo ta forum.
Lep pozdrav,
Kristina, hvala za dobro vprašanje, tule bomo pa res morali počakati, da bo primarij Pretnar ali kdo od njegovih kolegov ali kolegic utegnil odgovoriti.
Sama lahko povem le delček, ki je meni znan, in to je, da se levkemije zdravijo s citostatiki in s presaditvami kostnega mozga, glede bioloških zdravil pa vem le za Glivec, s katerim se tipično začne zdravljenje kronične mieločne levkemije (tudi pri meni je bilo tako). Poznam tudi osebe z enako diagnozo, pri katerih presaditev ni prišla v poštev, in se zdravijo z Glivecom že precej časa.
Lep pozdrav,
Kolikor je meni znano za kronično mieloično levkemijo, dobijo Glivec vsi bolniki s to diagnozo, ki biološko zdravilo potrebujejo. Je že kar nekaj let, odkar so Glivec v Sloveniji uvedli v klinično prakso. Glivec je namreč indiciran točno za to diagnozo.
Lep pozdrav,
Na splošno je z biološkimi zdravili kar problem. Delno poznam predvsem stanje z omenjenimi zdravili na področju zdravljenja limfomov. Bila pa sem na večih okroglih mizah in javnih tribunah, tako, da sem slišala tudi za ostale nekaj. Skratka, zadeva je takšna, da je bolnikov vse več, novih zdravil tudi skoraj vsak dan več , vreča za denar pa ves čas enaka oz. se prepočasi veča. In tako prihaja zaradi pomanjkanja sredstev do slabše dostopnosti do bioloških zdravil za vse bolnike.
Še to – zdravila dobi baje vsak, ki je strokovno upravičen do njih. :))
Vendar vedno ni temu tako, ker enostavno ni dovolj denarja. V preteklosti je bilo o vzrokih pisanega ogromno. Sploh takrat (lani takle čas), ko smo v Društvu bolnikov z limfomom ministru izročili peticijo za boljšo dostopnost do bioloških zdravil za bolnike z rakom. Pri limfomih, na primer, je vsako leto več bolnikov, ki jih potrebujejo. Denarja pa ves čas enako!!!! Tako so do biol. tarčnih zdravil upravičeni bolniki le 1x v življenju (enkrat jih bolnik dobi, če pa se mu bolezen ponovno pojavi, jih ne dobi več – razen, če gre za presaditev krvotvornih matičnih celic), ni še vzdrževalnega zdravljenja limfomov z biol. zdravili, indolentnih limfomov se še vedno ne zdravi v prvi liniji zdravljena, ampak le pri ponovitvi bolezni, čeprav je to v tujini že praksa, itd, itd. ….. Kako je pri levkemijah ne vem točno, ampak kot slišim ni večjih težav pri dostopnosti – morda kaj več o tem ve Milena.
Še to: problem v SLO je tudi pri uvajanju novih biol. zdravil. Traja leto in pol, da jih odobrijo. Milini meljejo, meljejo, meljejo…. Čeprav drugje v EU to opravijo v 6 mesecih in tako “zahteva” tudi EU.
Mah, kup težav je in če koga še bolj zanima, se mi lahko oglasi na mejl. Ves čas sem namreč spremljala in zbirala članke iz časopisov.
Pozdrav,
Kristina,
ali je za te probleme kakšna rešitev na vidiku ? Mislim, glede denarja, saj druge najbrž ni. Kolikor vem, se biološka zdravila ne bodo prav bistveno pocenila, ko bodo iz originatorskih podjetij prešla v generična, ker je sama pridelava baje tako draga.
Lp,
Lani oktobra smo ministru Bručanu predali peticijo, v kateri pozivamo ministrstvo za zdravje, da nekaj ukrene. Minister je takrat povedal, da bodo proučili možnosti. No, do danes se še nič ne pozna. Vmes je bilo kar nekaj okroglih miz in javnih tribun, kjer sem tudi sodelovala in lahko rečem, da se vedno vrtimo okoli problematike, kjer bi lahko privarčevali kakšen tolar in kje vzeti, da bi bilo več za nova zdravila. Ne vem…. me skrbi. Imam filing, da je sredstev, ki so namenjena v proračunu za zdravstvo, nikakor ni dovolj za vse potrebe. Celo jih je zeloooooooo premalo, zato samo prerazporeditve ne bodo dovolj, ampak bo treba povečati budget za zdravstvo. to pa je spet cel projekt…. očitno.
Kaj vem, treba bo sitnariti in opozarjati. Skupaj bomo močnejši!
Ja, mislim, da je na dolgi rok treba osvestiti javnost, torej VOLILCE :
– da lahko vsakdo hudo zboli
– da hude bolezni postajajo ozdravljive, vendar –>
– da sodobno zdravljenje stane več
– da moramo od plače zato prispevati več
Glede dostopnosti bioloških zdravil v EU mi ni znano, glede Slovenije imam pa tudi jaz informacije, da jih ni mogoče kupiti in vključiti v zdravljenje.
Se mi pa zdi zasebno kupovanje bioloških zdravil zelo vprašljivo. Za primer: Zdravilo GLIVEC za zdravljenje kronične mieloične levkemije lahko znese tudi MILIJON TOLARJEV MESEČNO in marsikdo ga mora jemati leta dolgo. Za druga biološka zdravila pa ne vem, ali je cena ali pa doziranje manjše in zato zasebno kupovanje kaj bolj realno ?
Lp,
Vprašanje je kratko, odgovor pa seveda ni enostaven. Poznamo kronične in akutne levkemije, katerih zdravljenje se bistveno razlikuje, prav tako pa ima vsaka skupina še mieloično (granulocitno) in limfocitno (limfatično) varianto. Tudi med akutnimi in kroničnimi mieloičnimi in limfatičnimi variantami so še podskupine, ki jih zdravimo različno.
V principu zdravimo levkemije s citostatiki in v določenih primerih tudi s transplantacijo krvotvornih matičnih celic.
Z biološkimi zdravili zdravimo lahko le nekatere vrste levkemij, npr. kronično mieloično levkemijo z Glivecom.
Biološka zdravila lahko dajemo sama, npr. Glivec, nekatera pa kombiniramo s klasično kemoterapijo.
Bolnike zdravimo z biološkimi zdravili, ki so registrirana v Sloveniji in katerih uporabo odobri ZZZS, po ustaljenih indikacijah oziroma smernicah.
LP JP