Kako posvojiti
Pozdrav!
Sva par, ki bi želel posvojiti otroka. Jaz sem stara 26 let, partner pa 30. Pri naju je fiksno dejstvo, da ne moreva imeti otrok, kajti meni so odstranili reproduktivne organe.
Sedaj me pa zanima, zakaj mi je na CSD rekel predstavnik, da morava biti s partnerjem poročena, midva na porokoše ne pomišljava, kajti sedaj sva si uredila stanovanje, vodiva lasten posel in bova na poroko še počakala.
Zanima me tudi koliko časa se povprečno v Sloveniji čaka na otroka in kako dejansko postopek poteka.
Hvala za vaše odgovore.
Posvojijo lahko samo poročeni pari! Torej bo poroka neizogibna. V Sloveniji če ste malo spremljali dogajanja otrok ni..oziroma jih je izredno malo. Čaka se lahko tudi 10 let, tako da je treba začeti razmišljati o tujini.
Trenutno lahko posvojimo v državah podpisnicah konvencije s tem da je potrebno vse urejati sami.
Obljuba od države je da bo v kratkem podpisan sporazum z Makedonijo. To je tko zelo na kratko.
Preberi si izbrane članke na spodnjem naslovu:
Boš že tako dobila kakšen odgovor. Mogoče se pa odločiš in nam daš eno roko 🙂
To sem danes prebrala.
http://24ur.com/naslovnica/slovenija/20050510_2056170.php?Nxn=10
Ja mp25 imaš prav. Lahko prijaviš izvenzakonsko zvezo in nato se ta upošteva.
O tem da ne delajo razlik pa raje ne bi komentirala. Eni ja drugi ne(eni dobijo otroka skoraj takoj drugi čakajo 10 let, pa naj me kdo prepriča da smo vsi enaki).
Velja pa da je poroka zaželjena, pa naj se še tko nepravično sliši.
O tem kdo in kdaj dobi kdo otroka ni odvisno od parov. Mislim, da na centrih ne delajo teh razlik in preskakovanj. Ne išče se strašem otroka ampak otroku primernega starša. Vse se dela v prid otrok! Ravno danes sem slišala da v eni štajerski regiji ki ni tako mala nimajo niti enega para, ki bi želel posvojit otroka in ker je bil slučaj da so otroka imeli starša pa ne so starše poiskali v drugi regiji.
Midva osebo sva čakala na najinega Binkija 1 mesec manj kot dve leti od oddaje vloge. Prijateljica ki je vzela otroka otroka v rejo pa celo manj kot leto dni. V našem centru kjer se družimo pari ki bi/smo posvojili smo 4 pari, od tega smo trije v slabem letu dobili tako otroka v posvojitev ali rejništvo.
Mislim da je pomembno tudi iz katere regije si.
Vse je tudi odvisno od gospodarskega stanja posamezne regije, bolj kot je razvito manj je možnosti, da se rodi otrok, ki bi ga dali v posvojitev. Na žalost so naše situacije povezane tudi z tem.
Predlagam vam da pošljete vloge na vse slovenske CSD, saj mislim da z tem nimate kaj zguiti k večjemu lahko samo pridobimo.
Danes je bil prav poseben dan. Vsi ki smo nekako povezani v naših Srčkih smo šli na obisk k Titovi Princeski. Bilo je prav posebno vzdušje, tudi naš Binki je bil tam in svoji novi prijateljici je nesel šopek ( no je mami malo pomagala ) imeli smo se zelo lepo. Ko vidiš zadovoljne obraze nas mamic in socialnih delavk veš, da je ves trud za vse prestane iVF – e, neprespane noči, nemoč, jok, jeza, ….. poplačan z tem ko dobiš otroka. Sedaj vem zakaj me je Bog pustl na tako težki preizkušnji. Zato, ker sem lahko mami pav posebnemu otroku!
Lep večer!
Eva*
Ja Eva si imela srečo(če lahko tako rečem). Jaz se povsem strinjam da se izbira starše otroku in ne obratno. Vendar deset let razliek je tudi hudičevo velika razlika.
Nekaj si lepo napisala. Odvisno je od kod si. Namreč nekateri centri delujejo odlično, sama sem spoznala nekaj socialnih delavk ki si zaslužijo same pohvale. So pa centri ki že leta niso izvedli niti ene posvojitve, čaka pa po več deset parov. Zanimivo da imajo tej isti centri največje število rejništev v sloveniji. Slučaj?
Jaz sem vprašala če lahko oddam vlogo drugje in več centrov mi je odgovorilo da se to ne da več ker da itak je sedaj enotna baza. Ne formalno sem pa zvedela da ta baza v resnici niti slučajno ne deluje. In tako je posvojitev odvisna od tega v kateri občini živiš.
Aja…ko sem povedala da nisva poročena sem pa dobila odgovor da potem pa itak ne moreva posvojit. Vse to so informacije iz dveh mesecev nazaj.
Pa vse to pišem samo zato, da pari ki si želijo posvojiti ne bodo slučajno pridno doma čakali. Treba je vrtat, se sami informirat in potem s temi informacijami težit od vrat do vrat.
Žalostno ma resnično.
Eva* ti pa enga lupčka dej tvojemu srčku še v mojem imenu. Jaz upam da bom v kratkem šla v Maribor in seveda potem osebno poljubčkat tit in seveda njenega sončka.
Hotela sem povedat, da nama niso odgovorili na prvi dopis. Sem že na trnih. Bom kar poklicala.
Torej svetujete, da vseeno dava prošnjo na več centrov?
Računava bolj na to, da bova na CSD dobila potrdilo, da sva potencialna posvojitelja, potem pa se bova lotila mednarodne posvojitve. S pomočjo države ali brez. Sva že začela šparat ..
Glede mednarodnih posvojitev: šla sem brskat po spletnih straneh in našla veliko posvojiteljskih agencij, predvsem ameriških. Ena od njih ima tudi razlago pogojev, ki jih postavljajo posamezne države posvojiteljem.
Videti je, da je to kar dober biznis. Le zakaj ni pri nas kakšnega podjetja, ki bi se ukvarjalo s tem. Verjetno potrebuješ kakšnega pravnika (teh je menda veliko) in nekaj ljudi na tej in oni strani meje, ki se znajdejo. Nimam nič proti, če si kdo na pošten način služi kruh, obenem pa pomaga otrokom in potencialnim staršem.
L.p.
Tejči
Hvala za lupčke, jih bom prenesla sinku Ko boš pa v Mb pa javi, saj sva z Tit zelo blizu doma da se končno spoznamo.
Glede poroke pri nama sploh niso komplicirala.Tudi midva takrat ko sva oddala vlogo še nisva bila poročena in to sem napisala tudi v vlogo. Napisla pa sem tudi da če je to tako moteč faktor da se bova takoj ko bo možno tudi poročila. To sem povedala tudi soc. delavki, ki je to sploh ni motilo, in po dobrem letu sva se potem poročila in čez točno 9 mesecev dobila sinka!?? Kakšno naklučje!??
Sicer pa nič čakat, da bo kaj z neba priletelo, jaz osebno sem pisala vsem po vrsti, ki se mi je zdelo da imajo kakšno zvezo z posvojitvijo, od ministra Dimiča do veleposlaništev do Škofce n na koncu iz vsega obupa še Drnovšku. In morte si zamislt čez 2 dni sem dobila prvi odgovor, da nimajo blage veze na to temo vendar jo bodo proučili v najkrajšem možnem času. Čez slab mesec sem dobila ponovno pošto da je stvar v teku in da niso pozabili. In nato čez dva meseca pismo obsežno 5 listov z vsemi obrazložitvami ki so jih dobili iz ministrstva.
Lep večer!
Eva*
Midva sva dala prošnjo v začetku oktobra in bila vabljena na pogovor v začetku decembra.
Mislim pa da se ponekod čaka še dlje.
Pri vsem tem je potrebno samo potrpljenje in volja. Tudi jaz sem takrat razmišljala pa kaj vraga čakajo tako dolgo in ko sva bila vabljena sem imela takšno tremo, ker ne veš kako in kaj. Toda glavo pokonci!!
Ko boste pa vabljeni pa napišite kako je bilo!
Lep večer!
Eva*
Kot sem rekla ne zgodi se čez noč, lahko pa vljudno pokličete če so dopis dobili. Glede posvojitev v USA sem tudi sama kontaktirala z agencijo ki se z tem ukvarja, tam so mi dali naslov nekoga iz Namčije ki bi mi lahko pomagal saj smo v EU, vendar žal za nas to še ne velja, ker nimamo evropske zakonodaje.
Njegovo ime je GERALD BOWMAN
email [email protected]
tel: 0049 89 5463 9903
ali 0049 17096 14 160
Poskusi pa bo boš videla. Govori Ne in Ang.
Lep večer!
Eva*
Nekaj informacij iz spletne strani ene od ameriških agencij glede postopkov po pridobljeni odobritvi za posvojitev s strani posvojitvene agencije pa do potovanja domov (glej http://www.mainstreetadoption.com):
Madžarska
Posvojijo lahko le pari. Par pride na Madžarsko spoznat otroka in je z njim 3 do 7 dni. V tem času se odločita za (ali pa ne) posvojitev. Potem ostanejo skupaj še 30 dni. En od staršev gre lahko sicer domov. Po 30 dneh traja še 4 do 10 dni za urejanje papirjev. Ko je posvojitev odobrena, grejo na ameriško ambasado v Budimpešti po vizo za otroka, da gre lahko s staršema domov.
Ukrajina
Par lahko pričakuje tritedensko bivanje v Ukrajini. Najprej se vrstijo obiski po uradih, potem pa par peljejo k izbranemu otroku v sirotišnico. Če je sirotišnica ni v Kijevu, gre predstavnica agencije z njima. Sledi spoznavanje. Potem grejo na sodišče, se vrnejo v Kijev. Otroka še zadnjič zdravniško pregledajo. Potem grejo na ameriško ambasado, kjer otrok dobi še vizo.
Litva
V Litvi so 1.7.2001 sprejeli zakon z nekaterimi omejitvami pri posvojitvah. Posvoji lahko le par. Starost staršev je omejena: 50 let. Izjeme naredijo pri starejših otrokih. Prednost imajo posvojitelji, ki so po rodu iz teh krajev.
Ameriška agencija tu predvideva, da je treba v Litvo potovat dvakrat. Prvič za 5 dni. Par se najprej spozna z otrokom, nato grejo pred sodišče. Par se vrne domov. Po približno 40 dneh potuje ponovno. Tokrat za 7 do 10 dni. Gresta po otroka. Verjetno ZDA v Litvi nimajo ambasade, ker se zadeva zaključi na ambasadi v Varšavi.
Rusija
Tu je zgodba najkrajša, vendar različna glede na pokrajino, iz katere je otrok. Tudi tu je treba potovat dvakrat. Med oddajo vloge pri prvem obisku do zaključka postopka je 2 do 3 mesece.
Ko pride par v Rusijo, ju peljejo v sirotišnico, da se spoznata z otrokom (dobesedno sicer piše, da ga izbereta). Par se nato vrne domov.
Par se ponovno poda v Rusijo, da dokončno uredi papirje in se domov vrne z otrokom. V 90 morata starša otroka registrirati v ZDA. Rusija (tako kot mnogo drugih držav) želi poročilo po 6 mesecih, po 1 letu, po 2 letih in po 3 letih.
Agencija je dodala tu še nekaj opozoril:
– da ne smeš verjeti vsega, kar je na internetu,
– da se izogibaj ljudi, ki dajejo splošne informacijo o posvojitvah v Rusiji, saj se postopki po pokrajinah precej razlikujejo,
– da ne verjemi vsakomur, ki trdi, da je otrok v sirotišnici že od rojstva,
– zaupaj le preverjenim agencijam.
Kazahstan
V Kazahstanu je treba ostati kar nekaj tednov. Najprej par obišče sirotišnico, potem sodišče. Otroka odpeljeta v hotel in je z njima med postopkom urejanja papirjev. Otroka še zdravniško pregledajo. Pot domov gre seveda skozi ambasado.
Klici ali pojdi vprasat. Potem pa se vsaka mesec enkrat. Vprasaj, ce obstaja ali so pripravljeni organizirati podporno skupino cakajocih posvojiteljev. Ce ne, vprasaj, ce so ti pripravljeni pomagati, da organiziras sama. Pripravi se na dolgo cakanje, tu ti bo podporna skupina prav prisla (pa se socialne delavke te bodo dobro spoznale).
Pri nas agencij ni, ker mednarodne posvojitve se niso formalizirane. Sicer je mozna posvojitev iz dezel, ki imajo podpisano Konvencijo o varstvu otrokivh pravic, vendar v vecini primerov mimo Ministrstva ne bo slo. Sicer se lahko zadeve lotis sama, tako kot nekateri drugi, vendar bo vecina drzav zelela, da jih prej odobri nase Ministrstvo.
Ali pa se malo pocakas, da bo sporazum z Makedonijo formaliziran.