kako po operaciji gležnja
Po duši sem športnik, zato seveda upam, da mi telo ta užitek čimdlje omogočalo. Nazadnje sem doživel hujšo poškodbo. Diagnoza je: Fract. Fibulae dex. (maisson-neuve) LAESIO LTFA ET LTFP.
Poseg je bil izveden tako, sindezmoza je bila očiščena, naravnana in učvrščena z 2 suprasindezmotičnima vijakoma.
Se pravi počena fibula in dve pretrgani vezi, mogoče še kaj, vseh oznak ne poznam. Prvi teden takoj po poškodbi, mi je zdravnik dal samo longeto po celi nogi, ki sem jo nosil en teden. Potem se je na kontroli izkazalo, da je potrebna operacija. Upam, da zamujen teden ne bo vplival na zdravljenje.
Danes je točno 6 tednov od poškdobe in 4,5 od operacije. Po operaciji nisem imel longete in sem nogo ob hoji z berglami polagal, delal tudi raztezne vaje (v glavnem kroženje gležnja). Zdaj delam tudi že težje vaje (npr. dvigovanje na prstih).
Zadnji pregled je bil 3 dni nazaj, kjer na poškodbnem listu piše: DF in everzija zaostajata 10 st. glede na vrsto op. je ne stopnjujem.
Gleženj mi še vedno precej oteka (bolečin že dolgo ni), kadar sem dalj časa pokonci, zato me zanima ali bi bilo koristno čez dan uporabljati kompresijsko manšeto za gleženj in kasneje morda tudi katero od opornic. Zanima me najbolj priporočljiv način za vrnitev k športnim aktivnostim (predvsem tenis). Ali je uporaba opornic priporočljiva in kako dolgo?
Pozdravljeni!
Odsvetujem vam nošnjo kakršnih koli opornic, saj morate sklepno ovojnico in vezi okrepiti. čim prej je potrebnno dobiti tudi normalno gibljivost, saj jo potrebujete že za dnevne aktivnosti, kaj šele za športe, zato vam svetujem tridimenzionalno mobilizacijo talokruralnega sklepa. Redno morateizvajati proprioceptivne vaje za gleženj, da dobite nazaj občutek za obremenjevanje in uporabo noge.
Pozdravljeni!
Danes mineva 1 teden od odstranitve vijakov. Od takrat hodim brez bergl. Sklep je bolj gibljiv, kot z vijaki, ampak (še) ne tako kot na zdravi nogi. Večkrat dnevno ponavljam vaje za raztezanje ahilove tetive in krepitve mečne mišice. Ampak se mi pojavlja dvom, ker pri raztezanju ahilove tetive začutim bolečino prej v sprednjem (zgornjem) delu skočnega sklepa, kot pa zadaj v ahilovi tetivi, kot bi pričakoval. Ali je to normalen pojav v tej fazi zdravljenja ali pa je možno, da je težava kje v sklepu?
Raztezanje izvajam na ta način: obrnjeni ste v steno, eno stopalo je 60 cm od stene, drugo malce pred njo. Z rokami se opirajte ob steno, zadnjo peto pa potisnite ob tla, obenem pa trup rahlo nagibajte proti steni. Mišico raztezajte 20 do 30 sekund, naredite 3 serije.
Ali pa sede na postelji z brisačo, ki jo ovijem okrog prstov, vlečem le te k sebi, do bolečine, ki spet nastaja v zgornjem delu sklepa.
Ne, čutite kompresijo sklepne ovojnice in ne raztezanje Ahilove.
Zakaj izvajate raztezanje Ahilove, če ste imeli poškodbo sklepa in sindezmoze? Potrebujete drugačen program: sklepno mobilizacijo in manualno terapijo za pridobivanje normalne gibljivosti in nato doma vsako uro izvajati vaje v novem maksimalnem obsegu. Nobenega pasivnega razgibavanja, nobenega nasilja nad sklepom. Sklepno ovojnico in vzi je potrebno umiriti in doseči normalno gibljivost. IN izjemno pomembne so vaje za propriocepcijo,
Hvala za vaš hiter odziv.
Ahilovo tetivo raztezam zato, ker je med časom (več kot 2meseca), ko sem imel vijake, fizično nisem mogel in predvidevam, da se to tudi fizično odraža na njej in je treba to nadoknadit. Tudi mečna mišica, ki je z njo povezana, je v tem času oslabela in mislim, da je pomembna pri hoji in še bolj, pri teku. Sicer je gleženj že precej stabilen, lahko se dvigujem na eni nogi, sicer še ne s tako lahkoto kot z zdravo nogo, ampak čutim napredek skoraj vsak dan. Gibljivost gležnja se mi zdi normalna v vse smeri, le ko je treba dvigniti prste navzgor, še manjka kakšnih 20%, kar sem pripisal zakrčeni mečni mišici in ahilovi tetivi.
Sicer mi je zdravnik povedal, da bi terapije, ki bi jih lahko dobil (verjetno čez teden, ko imam še zadnjo kontrolo), bi vsebovala vaje za učenje hoje, kar pa bi tako ali tako zavrnil, saj sem se tega naučil sam, takoj ko sem pridobil zaupanje (dan ali dva).
Kaj torej pomeni, da čutim kompresijo sklepne ovojnice? Mi lahko torej svetujete kakšne vaje naj izvajam?
lep pozdrav, Marko
Pozdravljeni!
Sklep je sestavljen iz kosti, okoli katerih je nekkakšna membrana, ki se imenuje sklepna ovojnica in le ta določa in vodi gibanje kosti. Ona je tista, ki vam preprečuje popolno gibanje stopala in ne prekratka kita ali mišica, zato je potrebno raztezati sklepno ovojnico. Za to obstajajo posebne manualne tehnike, ki jih izvajamo nekateri fizioterapevti. Sami z vajami morda uspete, ampak bo šlo zelo zelo počasi. Vse možne gibe v stopalu: fleksija, ekstenzija, inverzija in everzija jih izvedete do prijetne bolečine in ne čez – saj drugače lahko ukleščite sklepno ovojnico, zadržite 30sekund, naredite 15 sekund pavze in ponovite postopek 5 do 10 za vsak gib. Vsaj 3 krat dnevno. Pomembno je, da vsako uro ibljete vsaj 10 krat v maksimalni gibljivosti brez bolečin. Ni pa garantirano, da se bo samo z vajami popolna gibljivost povrnila. Žal.
Ta teden sem začel s terapijami, ki jih je predpisal fizioterapevt. Vaje obsegajo ogrevanje, potem sledijo vaje z elastičnim trakom (ekstenzija, inverzije in everzija). Potem dvigovanje na prste in pete na tleh ali srednje trdi blazini. Vaja, kjer stojim v koraku pred steno, boleča noga spredaj in pomikam koleno naprej, do bolečine. Potem sledijo podobne vaje na zračni blazini, na obeh in eni nogi ter vaje na “gugalni deski”. Te vaje naredim zjutraj, ter jih kolikor se da, ponovim še vsaj 2x v dnevu doma, kjer zraven el. traku hodim po petah, prstih in tudi po zunanjem ali notranjem delu stopala. Zvečer tečem kratke razdalje (okrog 1 km), da pridobim občutek za tek, ne za kondicijo. Ko se ogrejem, gre brez težav. Igram tudi tenis po 1h, 2-3x na teden, brez naglih šprintov ali zelo hitrih gibov v spremembah smeri. Pač kolikor dopušča občutek, kar je vsakič več. Vse to do sedaj brez težav in brez bolečin. Po tenisu je čutit kvečjemu utrujenost v okolici sklepa, ampak čutim, da lahko vsakič zdržim dlje. Naslednji dan ne čutim nobenih slabih posledic rekreacije.
Izmerjeno mi je bilo, da fleksija zaostaja za 10 stopinj. Zanima me, po kolikšnem času bi s temi vajami moral doseč tisto maksimalno gibljivost, ki jo bo gleženj še dopuščal. Problem je predvsem fleksija, ampak glede na to, da lahko tečem, upam, da ni tako hud problem in da se še da gibljivost povečat z nadaljnjimi vajami. Imam še 5 terapij in vaje, ki jih delam sam dnevno. Načeloma sem zadovoljen s stanjem po poškodbi, rahlo me le skrbi, da se je napredovanje v gibljivosti sklepa ustavilo. Ali mislite, da bi bilo potrebno vključiti še kakšno posebno vajo? Omenili ste posebne manualne tehnike. Lahko kaj več o tem, (tud na privat)?
Hvala in lep pozdrav!
Pozdravljeni!
Menim, da imate krasno sestavljen program vaj za doma. Manjka vam le manualna terapija, katere namen je doseči maksimalno gibljivost. To so posebne tehnike, ki jih izvajamo fizioterapevti in sicer v področju stopala imamo 7 kosti, ki se morajo med seboj nemoteno gibati. Če je gibanje katere od kosti drugačno, se to vidi na koncu kot omejena gibljivost – kar se vam pozna v omejeni plantarni fleksiji stopala. Tehnike se izvaja ročno, po točno določenih pravilih – seveda glede na to, kaj želimo doseči.
Pozdravljeni. 22.8.sem operiral gleženj. dve počeni kosti nad členkoma so mi pritrdili s ploščicama.Oteklina mi je počasi splaknela, toda ko sem v stoječem položaju mi noga okoli stopala fanj pomodri, tako da sem v skrbeh. Še vedno nogo samo polagam in se iniciram z Fragminom 5000. Kontrolo pri kirurgu pa imam 11.10..Zanima me, če je to modrenje normalno za to obdobje po operaciji. Hvala
Pozdravljeni!
Modrenje pomeni, da je pod kožo prisotna kri, ki se še ni resorbirala in ko sila gravitacije deluje v stoječem položaju, ta kri steče navzdol in to vidite kot pomodrelost.
Dobro bi bilo, če bi šli na kakšno limfno drenažo in mobilizacijo sklepov, da vam pomaga zdrenirati stopalo. In seveda trigger point terapija, saj je ob poškodbi prišlo tudi do zaščitnega krča nekaterih mišic.
Čim pogosteje držite nogo višje, po možnosti višje od nivoja srca. Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju in dolgotrajni stoji.
Pozdravljeni,
30.1.letos sem imel poškodbo in operacijo desnega gležnja. Naredili so mi osteosintezo trimaleolarni zlom desnega gležnja s plosčico v predelu zunanjega maleola z priteznim sindezmotičnim vijakom ter 6 manjših vijakov,na notranji strani pa dva maleolarna vijaka. 8 tednom po operaciji sem hodil z pomočjo bergel,na nogi pa sem imel plastično opornico. Nogo sem samo polagal na tla. Sedaj že hodim normalno le gleženj ni pregiben kot prej. Dol je pregibnost 35 stopinj,gor pa 10 stopinj. Zanima me koliko časa še imam da bo gleženj normalno aktiven oz.gibčen kot prej. Hodim na fizioterapije,doma delam tudi razne vaje.Bolečin nimam,prisotna je še manjša oteklina na levi in desni strani. Kaj bi še lahko storil za boljšo aktivnost gležnja?
Lep pozdrav
Pozdravljeni!
Gibljvost je glede na pretečeni čas premajhna. Fizioterapija je potrebna v smislu pridobivanja gibljivosti – ta tehnika se imenuje 3 dimenzionalna sklepna mobilizacija oziroma manualne tehnike med posameznimi koščicami v gležnju. Pomembno je, da potem vi, to pridobljeno gibljivost s fizioterapijo, ohranjate, da se z naslednjo fizioterapijo nadaljuje od tam naprej. Ohranjate gibljivost tako, da vsako uro naredite od 12 do 20 ponovitev vseh možnih gibov v gležju (dorzalna/plantarna fleksija, supinacija/pronacija, everzija/inverzija, cirkumdukcija) in prstih (fleksija/ekstenzija).
Spoštovani,
Slab mesec po operaciji gleznja so mi odstranili longeto in mi odredili polaganje noge ob tla do polovice telesne teže. Kaj točno to pomeni, da ko grem z berglami, malo položim tudi bolno nogo? Prvi dan ko sem to poskusila me ni nic bolelo, zvecer pa se mi je noga mocno razbolela. Kolikokrat na dan naj obremenjujem nogo da ne bo prevec? Lahko delam se kaksne druge vaje? Konec decembra bi rada opustila bergle – mislite da je realno?
Pozdravljena!
Obremenjevati s polovico telesne mase pomeni, da hodite z berglami in vsakokrat, ko pride na vrsto korak z operirano nogo, prenesete na njo samo polovico svoje telesne mase. Koliko je to lahko naredite tako, da postavite nogo na tehtnico in si poskusite zapomniti občutek koliko je polovična obremenitev. Seveda so potrebne vsakodnevne vaje za povečevanje oz. ohranjanje gibljivosti, ki se jo pridobi s terapijo z manualnimi tehnikami – te vaje se dela po možnosti vsako uro in pa vaje za pridobivanje zaupanja v nogo – seveda samo s polovično obremenitvijo in na polno, ko boste lahko nogo popolnoma obremenila. Bergle boste opustila takrat, ko vam bo operater dovolil polno obrmenitev.
Pozdravljeni,
12. Januara 2020 sem si pri padcu poškodovala gležen, ki so mi ga enaki dan tudi operirali. Vstavili so mi 2 vijaka ter žico. 12. Februarja, ko bo minil en mesec imam pregled ter isti teden odstranitev vijaka. Zanima me čez koliko časa po operaciji bo noga hodna brez bergel? Trenutno gležen ni zelo gibljiv in me zanima ali na to vpliva tudi vijak?
Pozdravljena!
Kdaj boste hodila brez bergel je odvisno od tega, katero vrsto operacije je izvedel operater, od vašega telesnega stanja in telesne pripravljenosti, od vaše telesne mase, od vaše starosti, od sposobnosti telesa kako celi…
Čim prej boste začela s terapijo in izvajanjem priporočil za doma, tem hitreje boste hodila brez bergel. Seveda je pomembno tudi, kaj delate sedaj.
Za gibljivost gležnja obstajajo tehnike, ki jih imenujemo manualna terapija in pa sklepna mobilizacija z gibanjem. Namenjene so temu, da se čim prej povrne normalna gibljivost v sklepu in normalna obremenitev hrustanca. Včasih lahko vijak ovira samo zadnjih nekaj stopinj gibljivosti, ni pa nujno. Navadno vstavijo vijake, ki so primerno dolgi in na tako mesto, da ne ovirajo gibljivosti.