kako pa je s tem
na internetu sem našla tole in sedaj mi ni jasno, ali moram za to karto nesti otrokove fotografije ali svoje ali… kaj…
Kje dobim invalidski znak za parkiranje?
Od 3.5.2006 velja nov pravilnik o parkirni karti (objava v Uradnem listu RS št. 41/2006 z dne 18.4.2006). Upravičenci do uporabe posebnega znaka oziroma parkirne karte so določeni v 53. členu zakona o varnosti v cestnem prometu, in sicer so to:
– osebe, ki imajo zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih ali zgornjih okončin ali medenice priznano najmanj 60 % telesno okvaro, osebe z multiplo sklerozo in osebe z mišičnimi in živčno mišičnimi obolenji z ocenjeno najmanj 30 % telesno okvaro;
– težko telesno prizadete osebe, ki jim je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o varstvu telesno in duševno prizadetih oseb;
– težko duševno prizadete osebe, ki jim je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o varstvu telesno in duševno prizadetih oseb;
– spremljevalci, ki vozijo in spremljajo osebe iz prve ali druge alinee ali slepe osebe, ki same ne morejo voziti motornega vozila;
– spremljevalci, ki vozijo in spremljajo mladoletne osebe, ki so težko telesno ali duševno prizadete oziroma so zaradi izgube, okvare, paraliziranosti spodnjih okončin ali medenice ovirana pri gibanju.
Do parkirne karte so upravičeni tudi zdravstveni delavci, delavci socialnih služb in delavci invalidskih organizacij, kadar obiskujejo oskrbovance (bolnike, invalide, ostarele) na domu zaradi nujnih in neodložljivih storitev, potrebnih za njihovo zdravje in življenje.
Upravičenci do parkirne karte smejo za največ dve uri parkirati vozila na krajih, kjer to sicer ni dovoljeno, če tako parkirano vozilo ne ogroža drugih udeležencev v cestnem prometu in jih ne ovira. Kadar upravičenec parkira vozilo na pločniku, mora pustiti prost najmanj 1,60 m širok del pločnika za pešce, ki ne sme mejiti na vozišče. Upravičenci – invalidi smejo vozilo parkirati na parkirnih mestih, označenih oziroma rezerviranih za invalide. V vseh naštetih primerih mora upravičenec označiti parkirano vozilo z veljavnim posebnim znakom za ustavljanje in parkiranje oziroma parkirno karto, in sicer tako, da jo namesti na vidno mesto na levi notranji strani vetrobranskega stekla.
Zahtevek za izdajo parkirne karte posameznik vloži na upravni enoti na območju, kjer ima prijavljeno stalno oziroma začasno bivališče.
Vlogi za izdajo parkirne karte je potrebno priložiti:
1. Odločbo o invalidnosti, iz katere je nedvoumno razvidna upravičenost, oziroma (če odločba ni bila izdana) potrdilo izbranega osebnega zdravnika o izpolnjevanju pogojev iz 53. člena zakona o varnosti v cestnem prometu,
2. Dve fotografiji upravičenca (Fotografiji ne smeta biti izdelani z napravo za samopostrežno fotografiranje),
3. Dokazilo o istovetnosti (veljaven osebni dokument, npr. osebna izkaznica, vozniško dovoljenje…).
4. V postopkih za zamenjavo stare parkirne karte z novo, se priloži tudi stara parkirna karta.
Za izdajo parkirne karte mora posameznik plačati le stroške izdelave parkirne karte oziroma znaka in pripadajočega potrdila za uporabo znaka (cca. 2 EUR), sicer pa je zahtevek oproščen plačila upravne takse.
Organizacije, ki izpolnjujejo pogoje za uporabo parkirne karte, vložijo zahtevek na upravni enoti, kjer je sedež organizacije, zahtevku pa morajo priložiti:
-dokazilo o statusu organizacije oziroma zavoda (statut, odločba), razen če o tem obstoji uradna evidenca,
-dokazilo o plačilu obrazca parkirne karte.
Pravilnik določa, da vsi »stari« znaki ostanejo v veljavi še 3 leta po uveljavitvi pravilnika.
Znak za invalida dobiš na UE. Moraš nesti slike osebe, ki je invalid. To velja za tiste, ki imate staro parkirno karto za invalide.
Če želit na novo dobiti parkirno karto za invalide je potrebno dostaviti še odločbo CSD (dodatek za nego) ali pa drugo odločbo o priznanju invalidnosti.