Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Kaj povzroča laringitis

Kaj povzroča laringitis

Spoštovani.

Na vašem forumu sem si že prebrala nekaj tem o laringitisu, ugotovila, da sam kot tak ni nalezljiv, je pa seveda nalezljiv virus, ki ga povzroča. Torej, če prav razumem, obstaja nek virus, ki povzroča laringitis? Najbrž razumem napak. Ali je laringitis pač posledica okužbe z virusom (recimo prehlad, viroza) in kot zaplet laringitis?
Zanima me namreč zato, ker se v vrtcu ravnokar dogaja (4 letniki), da eden za drugim zbolevajo za lajajočim kašljem. Torej ali zbolevajo za istim virusom ion prav ta virus pri vseh povzroči lajajoči kašelj? Zanima me zato, ker imam doma tudi 1 letnega otroka, za katerega smo dobili privat varstvo, ravno iz razloga, da bi manj zboleval. Sedaj torej starejši sin lajajoče kašlja, je nevarnost,d a bo za prav takšno obliko bolezni zbolel tudi mlajši – mlajši je že imel laringitis in bronhitis kot posledico, zato sem malček prestrašena.
Nekaj sem že prebrala na to temo, pa dobim rahlo izključujoče informacije. Ali inhalacije s fiziološko raztopino pomagajo in v kakšnem primeru pomagajo? Ali samo zato, da sprostijo dihalno pot, ali zato, da preprečijo bronhitis?
Glavno vprašanje je seveda kako naj se izognem bronhitisu pri mlajšem otroku. Starejši se lepo odziva na bolezni in do sedaj ni prebolel še ničesar hujšega. Mlajšemu pa se vedno kaj zaplete.

Resnično sem se trudila, da vam po nepotrebnem ne bi jemala časa, vendar ne najdem vseh odgovorov. Hvala, ker nam tako nesebično pomagate.

Lep pozdrav. 🙂

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Akutni obstruktivni laringitis (krup, lajajoč kašelj s hropenjem) je akutna oteklina glasilk ob prebolevanju virusne prehladne bolezni. Virusi, ki povzročajo v začetku bolezni oteklino dihal z lajajočim kašeljm (torej laringitis, po domače) so običajni prehladni virusi (rinovirusi), RSV , adenovirus, virus influence (gripe), virusi parainfluence, skratka večina prehladnih virusov.
Isti virus lahko pri večini, ki se le.tega nalezejo, povzroči v svojem poteku tudi laringitis.
Pri zdravljenju laringitisa inhačlacije s fiziolođko raztopino nimajo dokazljivega učinka, znano je le.- da omehčajo sluz in ovlažijo sluznico dihal in s tem olajšajo kašelj. Glede na stopnjo akutnega laringitisa zdravimo s kortikosteroidi v enkratnem odmerku, če je zelo hudo, pa z iinhalacijami adrenalina.
Starejši sorojenec bo seveda nosil infekte mlajšemu, ne glede na to, da je mlajši v zasebnem varstvu (varovalno deluje, če je v skupini 4 ali manj otrok, če jih je 5 ali več, je enako, kot bi bil v vrtcu,. kar se tiče obolevanja).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani.

Tako, pa se je razpletlo – oziroma zapletlo – po pričakovanjih. Starejši sin (4) je začel 2 dni po lajajočem kašlju, lepo, produktivno kašljati in vidno gre na bolje. Lepo se odkašlja.
Mlajši sin (1) je začel včeraj nekoliko lajajoče kašljati (res komaj slišno), ob joku je tudi malo hripav. Kašelj je suh. Nič se ne odkašlja.
Kako bi mu lahko pomagala, da bi se odkašljal, da bi šle stavri na bolje? KAr pogosto suho kašlja, predvsem med spanjem. Nekoliko mu teče iz noska. (Čistimo nos). Sicer diha lepo, mirno, brez nekih piskov ali kakega podaljašanejga izdiha. Doma imam pumpico (Boredual). ALi jo lahko uporabim preventivno, da bi dosegla izkašljanje in s tem prerečila kak bronhitis? Po prebolenem bronhitisu meseca avgusta (bolnica – inhalacije na 4 ure, 3 dni)doma še 2 dni prejemal na 6 ur po 2 vpiha in še mislim, da 1 dan na 8 ur po 2 vpiha. Spodaj sem prebrala, da inhalacije redčijo sluz – bi to pomagalo, da se izkašlja? Pri njemu namreč kašelj nikakor ne napreduje iz suhega na produktivnega.
Velikokrat slišim, da si ljudje pomagajo s koloidnim srebrom, ki ga dodajo fiziološki raztopini in delajo inhalacije s tem – zanima me vaše mnenje o tem.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Za lažji kašelj v tem primeru svetujemo samo vlažne inhalacije.
Berodual ni zdravilo za zdravljenje kašlja ali preventivno preprečevanja razvoja v brohnitis! To je zdravilo za lajšanje težkega dihanja pri astmi.
Torej samo vlažne inhalacije, v primeru znakov težkega dihanja (ugrezanje, dihanje s trebuhom, piskanje pri izdihu) pa na pregled k zdravniku.
Koloidno srebro ni zdravilo, zato vam konkretnih in strokovnih izjav ne morem podati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani.

Se opravičujem, ker sem zopet sitna.
Ko smo bili v bolnici meseca avgusta (težko dihanje, piskanje, ugrezanje jamice nad prsnico), je sin dobil Boredual inhalacijo že kar v sprejemni ambulanti, še preden je prišel na oddelek. V roku 5ih minut po inhalaciji, se je kašelj iz suhega spremenil v sočnega in lepo se je odkašljal. Zdravnica je celo menila, da bo samo noč preživel v bolnici, ker mu je tako lepo pomagala že prva inhalacija. Zato sem mislila, da bi mu morda Boredual pomagal. Nisem mu ga dala in mu ga ne bom. Tako se mi zdi, pa ne vem, če prav razmišljam, da je kašelj potrebno spremeniti v sočnega.
Očitno bomo spet končali z bronhitisom. Med inhalacijami s fiziološko se joka, ne joka, ampak dere, seveda posledično še bolj kašlja, pa me zanima, če je vtem primeru sploh smiselno, da mu jih na silo dajem.

Pohvalila bi vaš forum, ker ste mi že večkrat pomagala, pa tudi pripete teme so zelo koristne, saj sem ravno na podlagi videoposnetka otroka z bronhitisom takoj odhitela v dežurno ambulanto, čeprav je bil moj sin takrat še čisto normaleno razpoložen in živahen, plazil se je okrog, kričal, smejal… le jamica se je udirala in bil je slišen (če sem prislonila uho k njemu) rahel pisk.

Hvala za vse.

Pozdravljeni,

doma imamo 4 letnico in 4 mesečnika. 4 letnica ima larigitis, ki se je začel kazati danes zjutraj s kašljem. Bolj ko gremo proti večeru bolj je hripava. Če prav razumem ni nujno, da bi 4 mesečnik reagiral na virus z laringitisom? Vem, da napad pride zvečer ali tam ob 1 uri zjutraj.
Prosim vas za nasvet kaj naj spremljam pri 4 mesečniku in kako naj reagiramo?
Doma imamo inhalator a žal le eno cev.  Ali lahko damo 4 mesečniku inhalacije s to cevjo in kakšne – hladne ali raje tople?
Naj povem, da je dojenček dojen, od 15.9. je imel prehlad (zbijanje vročine 1 dan in 4 dni Operila), ki se je končal z vnetjem ušes. Do 25.9. je prejemal antibiotik Hiconcil, naslednji dan pa je zopet imel poln nos (zopet 5 dni Operila), ki ga trenutno še rešujemo z izpiranjem.

Za nasvet se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pri laringitisu gre za drugo raven prizadetosti dihal kot pri bronhiolitisu. Berodual pri laringitisu znano ne izboljša stanja. Kašelj se po naravni poti pri laringitisu običajno naslednji dan spremeni v sočnega, ne glede na to, kaj otroku damo. Vlažne inhalacije ovlažijo sluznico, omehčajo sluz, mogoče pripomorejo k hitrejšemu obratu v produktiven kašelj. Pri otroku z laringitisom vznemirjenje poslabša stanje. Če zelo joka, potem inhalacije le kratek čas. Otrok je majhen, večji otroci zelo dobro vidijo, da jim inhalacije pomagajo.
Če ima otrok znake težkega dihanja spodnjih dihal (ugrezanje jamice pod vratom, ugrezanje medrebrnih prostorov, dihanje s trebuhom, slišno piskanje, stokanje ….), potem bronhodilatator (Ventolin, Berodual) poskusimo in opazujemo učinek.
Hvala:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni. Otrok star 6mesecev ima laringitis. Stanje se je umirilo tako da lajajoce vec ne kaslja je pa postal 2 dan od prenehanja jemanja flexotide zelo hripav ,brez glasa s tem da kaslja se vedno veliko vendar produktivno .

Bi mu morala se vedno dajati flexotide da kaselj in hripavost cisto pojenja ?

Ali je Flixotide jemal zaradi laringitisa?
Akutni obstruktivni laringitis vedno nastane na začetku prehladne viroze (najpogosteje), zato je nadaljevanje prehladnih znakov s hripavostjo, smrkanjem, sočnim kašljem, pričakovano in tega ne zdravimo več s kortikosteroidnimi pršili.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close