Kaj je stadij, metastaza, zasevek?
Pripravila sem krajša pojasnila, saj bi vsaj teoretično moral vsak bolnik vedeti, kaj je to stadij, kaj je to zasevek ali metastaza in podobno. Upam, da vam bo ta tekst v pomoč tako pri zastavljanju vprašanj meni (prosim, navedite še bolnikovo starost) kot tudi vašemu osebnemu zdravniku!
Če ste v diagnostičnem postopku
Postavljanje diganoze raka je proces. Vse se ne zgodi kar takoj. Če so vam sporočili, da imate morda ali verjetno raka, sta lahko vrsta in stadij raka še vedno neznani. Včasih je celo določevanje vrste raka proces, ki terja nekaj več časa.
Ena najpomembnejših preiskav je fizični pregled. Zdravnik bo pregledal vaša pljuča, jetra, trebušno votlino, hrbet in ude ter iskal nepravilnosti. Pregleda vam lahko dojke in izmeri morebitne zatrdline. Pregledal bo pazduho in vrat, če so morda povečane bezgavke. Vse povečane bezgavke ne pomenijo raka: to bo zdravnik določil z ocenjevanjem, ali je bezgavka na otip normalna ali povečana, mehka ali trda, ali je premična. Če najde sumljvo bezgavko, bo verjetno potrebna biopsija s tanko iglo.
Veliko specialistov prav tako naroči rentgenski posnetek prsne votline za določevanje stanja pljuč. Delovanje srca preverimo z elektrokardiogramom. Slikanje kosti je potrebno le pri bolnikih, ki imajo visoko tveganje za metastaze ali imajo že simptome takih metastaz.
Dokler patolog ne pregleda vzorca vašega tumorja, odvzetega med kirurškim posegom ali z biopsijo, natančna vrsta raka morda ni znana. Rak v nekem organu je večinoma (ne vedno!) iste vrste. Skoraj vsi raki prostate so adenokarcinomi in velika večina rakov materničnega vratu so karcinomi skvamoznih celic. Dokler se ne pregleda vzorec tumorja, prav tako ni znan grade (glej spodaj) in drugi celični napovedni dejavniki. V nekaterih primerih se zgodi, da se ta izvid pridobi šele po kirurški odstranitvi primarnega tumorja.
Pred kirurško odstranitvijo primarnega tumorja je razvrščanje v stadije lahko le predpostavka. Natančno stopnjo razširjenosti je pogosto nemogoče določiti, dokler patolog ne pregleda kirurškega vzorca. Dejanska stopnja prizadetosti bezgavk pogosto ni znana pred operacijo. Pri nekaterih tumorjih se kirurški postopek izvede zgolj za določanje vpletenosti bezgavk.
Kljub tej nedoločenosti lahko o svojem raku zberete čimveč informacij, preden dobi zdravnik dokončno diagnozo. Na ta način ste bolje pripravljeni na pogovor z zdravnikom in sodelujete z njim pri odločanju glede zdravljenja. Presenečenja pri raku niso redka, tako da se temu prilagaja tudi zdravljenje, ki včasih odstopa od tistega, kar je bilo začrtano na začetku.
Kako zbirati informacije o vašem raku?
Dobro je, da se o svoji bolezni kar najbolj poučite. Tako lahko aktivno sodelujete pri zdravljenju, ste bolj samozavestni pri postavljanju vprašanj zdravniku in ste nekatere odgovore sposobni poiskati tudi sami. Soočanje z boleznijo na ta način ni več polno negotovosti in vljudnega molka vase potlačenih vprašanj v strahu, da ne bi zmotili zdravnikove rutine ali obremenjevali njegovega natrpanega urnika.
Na voljo so vam seveda spletni viri, tudi časopisi itd. Pri prebiranju spletnih strani in časopisov ne pozabite na kritičnost. O bolezni, alternativnih zdravljenjih in čudežnih zdravilih pišejo tudi posamezniki, ki niso strokovno podkovani. Na ta način se vzbuja veliko lažnega upanja, hkrati pa se v bolniku vzbudi nezaupanje do uradne medicine, saj dobi občutek, da mu ne ťprivoščijoŤ najnovejšega zdravila, ki je še v fazi kliničnega preizkušanja in bi mu ťgotovo pomagaloŤ.
Sodobna medicina ima za zdravljenje raka izdelan natančen sistem, ki je nastal na podlagi dolgoletnih raziskav za vsako vrsto raka. Možnosti za ozdravitev je z novimi načini zdravljenja in razvojem zdravil vse več.
Če so vam ali vašemu sorodniku postavili diagnozo raka, zberite nekaj temeljnih informacij. Pomembno je MEDICINSKO IME raka, STADIJ raka in, če je mogoče, še STOPNJA raka (grade) ter drugi prognostični (napovedni) faktorji vprašajte zdravnika o rezultatih morebitnih dodatnih preiskav. Če želite, si priskrbite kopije poročil o operacijskih posegih, patoloških in biopsijskih izvidih.
Ustrezno zdravljenje raka je odvisno od tega, katero vrsto raka imate. Tip raka določa običajno organ, kjer se prične tumorska rast, vrsta celic, iz katerih je nastal, ter izgled tumorskih celic.
Rak nastane, kadar se celice začno nekontrolirano deliti. Sčasoma iz njih nastane skupek celic ali tumor. Ta začetni tumor se imenuje primarni tumor. Celice se iz njega lahko odcepljajo in naselijo kje drugje v telesu, kjer lahko zdrastejo v sekundarne tumorje. Temu procesu pravimo metastaziranje, raku, ki se je razširil na druge organe pa metastatični rak. Kadar se rak razširi na drug organ, ostane tip raka enak kot tip primarnega tumorja. Rak, ki se je začel v črevesu in se razširil na jetra, je še vedno rak črevesa in ni jetrni rak. Rak dojke, ki se je razširil na kost, ni kostni rak, ampak metastatični rak dojke.
Pogosto lahko v istem organu začno rasti različne vrste raka, zato je pomembno medicinsko ime – poglejte v temo rak na jetrih. Če mi zastavite vprašanje o raku na jetrih, zastavite vprašanje o večih vrstah raka, ki imajo različno napoved in zdravljenje. Rak ledvic je lahko bodisi rak iz ledvičnih celic, ki je najpogostejši, Wilmsov tumor, ki običajno prizadene otroke in rak prehodnega epitelija (tranziciocelularni), ki je podoben raku mehurja. Tudi tukaj se zdravljenje teh tipov raka povsem razlikuje. Prav tako so termini kot so karcinomi, adenokarcinomi ali sarkomi premalo opredeljeni. To so zelo široki opisi tipov tumorjev, ne pa posamična imena, ki bi vam bila v pomoč pri zbiranju informacij. Sarkomi so raki vezivnega tkiva, hrustanca, kosti, mišic itd. Karcinomi so tumorji epitelijskih celic. Adenokarcinomi nastanejo iz celic žlez. Adenokarcinom lahko nastane npr. v trebušni slinavki ali pljučih to sta prav tako zelo različna tipa raka. Rak lahko nosi ime tudi po avtorju, ki ga je prvi odkril ali opisal (npr. Kaposijev sarkom).
Razvrščanje v stadije (staging)
Sistemi razvrščanja v stadije opisujejo, kako daleč se je rak anatomsko razširil, in skušajo razvrstiti bolnike s podobno prognozo in zdravljenjem v isto skupino. Anatomsko razširjenost raka ugotavljamo s postopki kot so CT, endoskopija, ultrazvok itd. Ker sta napoved in zdravljenje precej odvisna od stadija, je pomembno, da veste, v kateri stadij so uvrstili vašo bolezen. K napovedi in zdravljenju pa bodo prispevali tudi drugi dejavniki, vključno z vašim splošnim zdravjem, starostjo, rezultati biokemičnih preiskav celic raka itd.
Glede na te podatke bo vaš kirurg ali onkolog lahko priporočil možnosti učinkovitega zdravljenja, da bi bil rezultat kar najboljši. Če je rak preveč razširjen ali pa je na nedostopnem mestu, kirurški postopek ne bi zadostoval, zato kot možnost zdravljenja lahko priporoči kemoterapijo, dodatno hormonsko zdravljenje ali/in obsevanje. Stadij je torej pomemben, ni pa dokončna in neomajna obsodba ali ugotovitev, kako bo bolezen potekala.
Razvrščanje v stadije je enako pri skoraj vseh rakih, z izjemo levkemije. Ker se levkemije pojavljajo kot bolezen krvnih celic, niso anatomsko omejene na neko področje, kot drugi tumorji, tako da mora biti razvrščanje nekoliko prirejeno in odraža različna merila, kako napredovala je bolezen. Za večino trdnih tumorjev sta na voljo dva sorodna sistema, splošno razvrščanje v stadije in TNM sistem.
Splošno razvrščanje v stadije (stadiji z rimskimi številkami)
Po tem sistemu se primeri razvrščajo v štiri stadije, ki jih označujemo z rimskimi številkami od I do IV, ali pa so označeni kot povratni. Stadij I pomeni raka, ki je majhen in omejen na neko področje, in je običajno ozdravljiv, medtem ko predstavlja stadij IV metastatičnega raka, ki se ga ne da operirati. Stadija II in III pomenita običajno napredovalega raka z ali brez vpletenosti bezgavk tega področja. Ta dva stadija sta natančneje določena in opisana pri vsaki posamezni vrsti raka. Napoved ali prognoza za nek stadij je odvisna tudi od tega, kakšna je vrsta raka.
Žal ni redko, da se rak znova pojavi mesece ali leta po tem, ko je bil primarni tumor odstranjen, saj so se rakaste celice že ločile od njega in naselile na oddaljenih mestih istočasno, ko je bil odkrit primarni tumor, vendar na teh mestih takrat še niso zrasli dovolj veliki tumorji, da bi jih takrat odkrili. Včasih lahko te celice (mikroskopsko majhen delček) ostanejo tudi na mestu odstranjenega primarnega tumorja in kasneje zrasejo v večji tumor. Če je ponovni pojav tumorja na oddaljenem mestu, se običajno obravnava enako kot IV stadij bolezni. Pomen ponovnega pojava tumorja na istem mestu kot je bil odstranjen primarni, pa je odvisen od tipa raka.
Stadije trdnih tumorjev definira podrobneje sistem, imenovan TNM sistem.
TNM razvrščanje
V sistemu TNM pomeni T tumor, N bezgavke (angl. Nodes) in M metastaze.
Vsakega izmed teh kriterijev uvrstimo ločeno in označimo s številko. Tako T1N1m0 pomeni, da ima bolnik T1 tumor, N1 prizadete bezgavke in nobenih oddaljenih metastaz.
T: tumor
T označuje obsežnost primarnega tumorja in ima lahko vrednosti T0 do T4. T0 še ni začel vraščati v sosednja tkiva. To se imenuje ťin situŤ (na mestu, omejen). T4 predstavlja velik primarni tumor, ki je najverjetneje začel vraščati v druge organe z neposrednim širjenjem in se ga običajno ne da kirurško odstraniti (inoperabilen).
N: bezgavke
N označuje količino vpletenih bezgavk tega področja. Upoštevajo se le bezgavke, v katere se steka limfa s področja tumorja. Vpletenost oddaljenih bezgavk pomeni metastatsko bolezen. Katere bezgavke so področne, je odvisno od tipa raka. N0 pomeni, da ni vpletenih bezgavk, N4 pa pomeni obsežno vpletenost. Na splošno obsežna vpletenost pomeni kombinacijo večih vpletenih bezgavk, izrazitejšega povečanja vpletenih bezgavk in bolj oddaljeno (a še vedno področno) vpletenost.
M: metastaze
M je bodisi M0, če metastaz ni, ali pa M1, če so prisotne metastaze.
Natančnejši definiciji T in N se razlikujeta glede na tip raka. Z uporabo sistema TNM lahko definiramo skupine stadijev I-IV. Npr. II stadij raka na dojki lahko pomeni T1, N1, M0 ali T2, N0, M0.
Variacije in spremembe sistema razvrščanja v stadije
Štirih napovednih stadijev raka si ni omislila narava, marveč človek. Za mnoge vrste raka štirje predalčki ne zadostujejo, zato se razvrščanje v stadije dalje deli v npr. IIa in IIIb. (Redki tumorji pa imajo manj kot štiri razvrstitve.) Čeprav nas črke vodijo k domnevi, da so razlike med podskupinami kot sta IIIa in IIIb manjše kot med glavnimi razdelitvami kot sta II in III, temu ni vedno tako. Pljučni rak ne-majhnih celic ima pomembno razliko med stadijema IIIa in IIIb. Bolniki s tem rakom v stadiju IIIa imajo možnost ozdravitve z zdravljenjem, ki vključuje kirurški postopek, medtem kot slednji ni v pomoč ljudem s stadijem IIIb, ki imajo tudi slabšo napoved bolezni.
Razvrščanje v stadije je pri tumorjih, ki niso v trdnih oblikah, npr. levkemija, drugačno. Ker tukaj ni nekega primarnega tumorja, od katerega bi ločili metastazo v področne bezgavke in druge organe, ne moremo uporabiti TNM sistema. Stadiji so pogosto definirani od I do IV, vendar bo razvrščanje odvisno od mnogih dejavnikov, kakršno je število krvnih celic, obseg obolelosti kostnega mozga ali prisotnost ali odsotnost simptomov.
Čeprav se teži k standardni terminologiji, uporabljajo za nekatere tipe raka sisteme razvrščanja v stadije z različnimi nomenklaturami. Rak prostate in debelega črevesa sta včasih označena od A do D, ne pa od I do IV. Vedeti morate torej, kateri sistem razvrščanja je bil uporabljen v vašem primeru.
A to še ni vse. Nove informacije ter izboljšave v zdravljenju spreminjajo prognozo ali zdravljenje različnih podskupin, posledica tega pa je, da je sistem razvrščanja v stadije pri različnih tumorjih potrebno od časa do časa prilagoditi.
CancerNet vključuje informacije o zdravljenju tako za laike kot strokovnjake.
Pomembno je vedeti, da so stadiji sicer oprijemljiv, a grob vodič k zdravljenju in prognozi in niso vse. V teh skupinah se posamezni primeri lahko zelo razlikujejo. Če ima bolnik z rakom ledvic le eno metastazo in so jo lahko odstranili kirurško, nato pa preteče nekaj let, ne da bi se bolezen ponovila, je njegova prognoza zelo dobra v primerjavi s tistim bolnikom, kjer so se po kirurški odstranitvi ledvice pojavili številni zasevki. Prognoza je pri posamičnih enakih stadijih odvisna tudi od vrste raka, ki jo imate, saj imajo določeni tumorji tudi še v tretjem stadiju zelo dobro prognozo, ker jih znamo učinkovito pozdraviti.
Razvrščanje v stadije torej omogoča le grobo oceno stopnje bolezni in možnosti ozdravitve. Te številke pa so gola statistična povprečja. Prav ničesar ne povedo o izzidu ali prognozi posamičnega primera bolezni. Stadiji ne morejo natančno in zanesljivo napovedovati slabega ali dobrega izzida.
Grading
Stopnja ali grade tumorja se nanaša na merilo, koliko nenormalnih (anaplastičnih) celic iz vašega tumorja se pojavi pod mikroskopom. To pomeni izgled celic (koliko so podobne tkivu, iz katerega so nastale) ali odstotek celic, ki se deli. Višji kot je grade, bolj agresiven in hitro rastoč je rak. Tumorje razvrstimo po gradingu v razrede I do IV.
Grade je veliko pomembnejši za nekatere vrste raka kot za druge. Za večino nima bistvenega pomena, za določene, npr. možganske tumorje, raka prostate in limfoma, pa je izredno pomemben. Vaš zdravnik vam bo povedal, v katerem razredu je tumor in kako pomembno je to za vašo vrsto raka. Grading bo opisoval patološki izvid, ki ga prejmete po biopsiji ali kirurškem posegu.
Drugi napovedni dejavniki
Izvidi posebnih molekularnih preiskav rakavih celic imajo lahko pomembno vlogo pri določanju zdravljenja in prognoze. Za raka na dojki je pomembno, ali imajo celice receptor za estrogen ali ne. Tiste, ki ga imajo, potrebujejo za svojo rast estrogen, zato lahko nanje vplivamo s hormonskim zdravljenjem in tako so ti tumorji manj agresivni.
Posebne molekularne preiskave igrajo vedno večjo vlogo pri prilagajanju zdravljenja posameznemu bolniku. S krvnimi preiskavami preveri zdravnik funkcijo jeter, ledvic in kostnega mozga, lahko pa naroči tudi določevanje vrednosti tumorskih markerjev (tumorskih označevalcev). Običajno so to proteini, ki zapuščajo rakaste celice in se jih da izmeriti v krvi. Žal niso zanesljivi pri postavljanju diagnoze raka, so pa uporabni pri preverjanju odziva na zdravljenje, zlasti pri metastatičnem raku. O njih smo razpravljali v forumu krvni izvid:
Dragi forumovci,
lepo vas prosim, če ob svojih vprašanjih navedete še vsaj STAROST bolnika in čimveč drugih možnih podatkov, ki jih o njegovi bolezni veste. Tako mi boste prihranili precej časa in truda, pa tudi z odgovorom boste bolj zadovoljni. Če niste prepričani, kam vaš rak sodi, mirno odprite novo temo.
Hvala lepa in lep pozdrav,
Irena
Imam eno vprašanje, katerega sploh ne vem kako bi ga pravilno zastavila.
V družini ima sorodnica stara 32 let limfnega raka…. (v bistvu je sorodnica iz druge države in so sporočili da ima limfnega raka)… tumor naj bi imela v pljučah velikega kot pest, potem v trebuhu naj bi imela 3 – 4 zatrdline, ter nekaj cist če sem se pravilno izrazila tudi v vratu… bila naj bi v tretjem statiju. Hodi na kemoterapije.
Sicer so mi povedali kako se pravilno reče “latinsko” tej bolezni a se bojim da sem jo napačno zapisala (lympho glymphgranulomatose). Rada bi izvedela čim več informacij o tej bolezni, možnosti ozdravitve!!!!
Lep pozdrav
Natalija
Ja, pred leti, kot vidite je bilo to že daljnega leta 2001 je požrtvovalno in strokovno na forumu moderirala Irena, mlada zdravnica z OI. Škoda, ker nič več. Naredila je pa res veliko dobrega s svojimi izčrpnimi odgovori.
Mihael, na žalost na forumu ne odgovarja več gospa Irena, zdravnica, ki je pisala o stadiju, metastazah in zasevkih. Tudi sicer nimamo zdravnika, ki bi moderiral, zato ti žal ne morem pomagati z odgovorom. Upam, da se bo našel kdo s podobno diagnozo in ti pomagal z lastnimi izkušnjami.
Želim ti veliko poguma, ki ga prenašaj tudi na očeta.
Kristina
Pozdravljeni!
Moj oče je star 49 let, v drugi polovici leta 2006 je imel diagnosticiran adenokarcionom neznanega izvora ,origo pa z veliko verjetnostjo v pljučih stadij TxN3M0. Meseca Oktobra 2008 se je kontroliral na OI,kjer pa ni bilo znakov za ponovitev bolezni.
Meseca decembra 2008 pa se je zaradi slabega počutja odpravil k splošni zdravnici,katera ga je poslala na pregled na Golnik kjer so mu po opravljenih preiskavah ugotovili recidiv adenokarcionoma v levem zgornjem pljučnem režnju in po novi klasifikaciji je stadij T2N3M1 ;karcionoza plevre. Do sedaj so mu opravili več razbremenilnih plevralnih punkcij levo v skupni koncentracij 5550 mlhemoragičnega izliva.Začel je z zdravljenjem;1.krog reindukcijske KT
Rada bi izvedela čim več o tej bolezni,možnostih zdravljenja in sami ozdravitvi!!
Hvala!
Karmen
Karmen, svetujem ti, da odpreš novo temo, ker bodo forumovci s podobnimi težavami prej našli tvoje vprašanje in pomagali z izkušnjami.
Vsekakor pa ni vredno obupavati. Obstaja kar nekaj terapij, tudi biološka zdravila, seveda odvisno od vrste raka in drugih dejavnikov, zato se posvetuj in čim več vprašaj očetovega onkologa.
Držim pesti!
pOZDRAVLJENI,
moja sestra je izvedela da ima raka na mečih na levi nogi(na kosti). Metastaze so najdli na spodnjih dveh rebrih in vretencu. kar takoj bo zacela s kemoterapijami in obsevanjem. zdravnik ji je povedal da je rak zelo hitro napredoval in je v zadnjem stadiju. stara je komaj 29 let in ima sina starega tri mesece. povedali so ji da je zdravljenje ponavadi uspesno in da je odvisno od tega kako bo prenasala kemoterapije. ali je res v praksi uspesno zdravljenje? malo cudno je zakaj ji s kirurskih posegom ne odstranijo primarnega raka iz noge. drugace je zelo vesela in nasmejana, sin ji daje zelo veliko moc. tudi vsi mi ji stojimo ob strani. prosim napisite mi vase mnenje glede teh podatkov kar jih imamo. kaj sploh pomeni zadnji stadij raka? mi upamo na najboljse. lp
Upam, da bo glede stadija odgovoril kakšen strokovnjak. Kolikor pa jaz vem, pa zadnji stadij pomeni, da ima rak razširjene metastaze. Kar je točno to, kar se je pojavilo pri vaši sestri. Ocena ‘zadnji stadij’ nič ne govori o času do smrti in ne pomeni, da bo človek kar umrl. Če imajo učinkovita zdravila za zdravljenje te vrste raka in če zdravniki upajo na uspeh, potem ni razloga za obup, ampak je treba optimistično upati na najboljše. Če se bo pozdravila iz ‘zadnjega stadija’, zagotovo ne bo prva takšna pacientka.
Tako da vam želim pogum, vztrajnost, dovolj moči in veliko uspeha. Optimizem velja.
Lepo pozdravljeni!
Moja mama, ki je stara 51 let je pred dnevi dobila diagnozo :
Ca.oropharyngis dex.(Tonsillae dex.)T1
Meta colli i.o.
Status: ušesa so v redu,nos je prehoden,v ustni votlini tumorozno spremenjeno desno nebnico,sicer je ostalo žrelo in grlo b.p….na vratu ima v regiji IIIbezgovko,ki je velika 2,5×2 cm v premeru.
Pri pregledu je videti na desni strani spremenjeno nebnico,predvsem v zgornjem delu,spodnji del šeje vredu.
Tumor se širi tudi na zadnji nebni lok,približno do zgornje polovice,tumorjeomejen na samo nebnico in sega v globino v največjem primeru meri 18-20mm
Glasilki sta bledi,gladki,sluznica primerna,pri fonaciji sta čisti
2.ezofagoskopija: do 35 cmbrez sumljivih sprememb,sluznica je rožnata in gladka.pri pregledu pljuč je videtiprimerno karino,ki je ostra,glavna bronha sta prosta.
Lepo pozdravljeni!
Moja mama, ki je stara 51 let je pred dnevi dobila diagnozo :
Ca.oropharyngis dex.(Tonsillae dex.)T1
Meta colli i.o.
Status: ušesa so v redu,nos je prehoden,v ustni votlini tumorozno spremenjeno desno nebnico,sicer je ostalo žrelo in grlo b.p….na vratu ima v regiji IIIbezgovko,ki je velika 2,5×2 cm v premeru.
Pri pregledu je videti na desni strani spremenjeno nebnico,predvsem v zgornjem delu,spodnji del šeje vredu.
Tumor se širi tudi na zadnji nebni lok,približno do zgornje polovice,tumorjeomejen na samo nebnico in sega v globino v največjem primeru meri 18-20mm
Glasilki sta bledi,gladki,sluznica primerna,pri fonaciji sta čisti
2.ezofagoskopija: do 35 cmbrez sumljivih sprememb,sluznica je rožnata in gladka.pri pregledu pljuč je videtiprimerno karino,ki je ostra,glavna bronha sta prosta.
Zanima mevaše mnenje,ker se jaz kaj dosti iz tega ne spoznam!
Kakšne so po vašem možnosti in zdravljenje?
Najlepša hvala za odgovor!!!