kaj je bolje
Spoštovani!
V zadnjem času se intezivno proučuje delovanje številnih molekul, predvsem najrazličnejših antioksidantov v smislu preventivnega in kurativnega delovanja pri narazličnejših rakastih obolenjih, med drugim tudi pri melanoma. V povezavi z melanomom nekatere klinične študije sicer navajajo določene pozitivne učinke v primeru uporabe posameznih antioksidantov, uporabljenih v relativno visokih odmerkih. Vendar pa po drugi strani obstaja tudi precej študij, ki pa omenjenih pozitivnih učinkov niso potrdile.
Glede na to, da je zaenkrat na področju uporabe antioksidantov v primeru zdravljenja melanoma oz. njegove preventive še premalo podatkov, bi vam svetoval kvečjemu uporabo splošnih antioksidantov širokega spektra. Priporočam uporabo kombinacije antioksidantov (vitamin C, vitamin D, vitamin E, beta karoten, koencim Q10, selen, lahko tudi omega 3 maščobne kisline), pri čemer naj bo vsak antioksidant v odmerku blizu RDA (priporočen dnevni odmerek) oziroma v primeru da RDA ni določen, v odmerkih, ki se običajno zaužijejo s hrano.
Ker je zaenkrat premalo dokazov o pozitivnih učinkih za kateregakoli izmed zgoraj omenjenih posameznih antioksidantov, odsvetujem njihovo posamezno uporabo v visokih odmerkih, saj le-ti v visokih odmerkih v določenih primerih lahko dosežejo prav nasprotni učinek in delujejo celo prooksidativno.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
Pripravljam se za IVF postopek ,ker sem prejšnji imela zelo slabe celice ,odločila sem se vzeti malo vitamina in minerala.
Jemljem Q10, B-complex,bio cink in selen,vitamin C ,matični mleček,ter še tifol.
Zanima me kakšno je vaše mnenje o tem,a je to dovolj,preveč,ali pa vi še kaj boljšega nasvetujete???
Spoštovani!
Uravnotežena, zdrava prehrana je seveda še vedno tisto najpomembnejše in seveda tudi povsem zadostno za optimalno reprodukcijsko funkcijo organizma. Na žalost pa vemo, da je v današnjem času nemalokrat težko redno uživati zdravo in uravnoteženo prehrano, zato seveda zgolj s hrano velikokrat ne uspemo v telo vnesti ustreznih količin vseh potrebnih esencialnih sestavin. S tega stališča je seveda v določenih primerih dobrodošlo dodajanje v obliki različnih prehranskih dopolnil.
Uravnotežena prehrana je tista, ki je bogata z kakovostnimi beljakovinami, ima nizko vsebnost sladkorja, soli, kofeina in industrijsko predelanih trans maščob (trans-maščobnih kislin ali delno hidrogeniziranih olj). Pomembna je tudi odsotnost težkih kovin, nikotina, alkohola in drog.
Svetujem vam, da se o uživanju prehranskih dopolnil pogovorite z vašim ginekologom/ginekologinjo, načeloma pa se v teh primerih svetuje uživanje folne kisline, vitaminov B6, B12, C in E, koencima Q10, omega 3 maščobnih kislin, ter od mineralov: cink, selen, železo in magnezij.
Ne poznam sicer vašega načina prehranjevanja, vendar že iz napisanega lahko razberem, da že zgolj z dodatki, ki jih prejemate, pokrivate praktično vse esencialne snovi, ki lahko v pomembnejši meri vplivajo na plodnost. Ničesar ne bi dodajal v vašem primeru, o višini odmerkom pa se morate posvetovati z vašim ginekologom/ginekologinjo, saj vas on/ona veliko bolje pozna.
Lep pozdrav,