Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija Jezik po operaciji

Jezik po operaciji

Spoštovani!

Pred dvemi leti so mi odstranili modrostni zob, vendar po operaciji še vedno ne čutim 1/3 jezika (na strani, kjer je bil zob). Doktor je rekel, da se bo z leti to izboljšalo. Zanima me, ali obstaja kakšna terapija ali kaj podobnega za lajšanje teh problemov, saj se vsak teden vsaj nekajkrat pošteno ugriznem!
Kaj mi predlagate?

Hvala za odgovor!
Marko

Dragi Marko,

žal ste vi eden tistih,pri katerem je prišlo pri operaciji do poškodbe živca,ki oživčuje jezik.Glede na to,da sta od posega minili že dve leti,menim,da kakšnega drastičnega izboljšanja ne bo,bi se bilo pa dobro o tem pogovoriti še s kakšnim specialistom nevrologom.
Za kakšno posebno terapijo jaz ne vem,verjamem pa,da je stvar zelo neprijetna.
Pogovorite se s svojim zobozdravnikom,prosite za napotnico,mogoče bo nevrolog povedal kaj več.
Lepo pozdravljeni!

Zahvaljujem se vam za odgovor!

Če dovolite, bi vas vparšal še eno stvar! Ali je doktor, ki mi je izvajal to operacijo dolžan informirati pacienta o možnih zapletih, saj v mojem primeru ni bilo bolečin, bil je le majhen “mešiček” nad zobom in so mi svetovali – čim prej, lažje bo!

Še enkrat najlepša hvala!

Marko

Dragi Marko,

po mojem mnenju mora zdravnik pacienta vedno informirati o posegu,ki ga bo opravil in tudi o možnih posledicah.V praksi pa je tako,da se to praviloma dogaja le pred operacijami,kjer mora pacient podpisati,da je seznanjen z vsemi možnimi zapleti.
Kar se tiče upravičenosti ekstrakcije zoba,vam na tem mestu ne morem dati željenega odgovora.Po vašem opisu sklepam,da je zob že izrasel in ga je prekrivala le dlesen na enem mestu ( ?? ).Potrebno bi bilo videti tudi rentgenski posnetek.Vsekakor pa je z modrostnimi zobmi tako,da je poseg manj neprijeten,če še ne pride do vnetja in ni tovrstnih težav – od tod izhaja “čim prej,tem lažje bo”.
Lepo pozdravljeni!

Spoštovani!
Prebrala sem o tem zapletu in me kar skrbi, saj tudi jaz grem izruvati še dva modrostna zoba čez teden dni. Dva sem si že dala pred nekaj meseci, sedaj pa bom prostovoljno še ostala dva. Spodnji mi raste že 5 let in mi še zdaj ni zrastel, zgornji pa je v redu in mi je zobar rekel, da je bolje, da hkrati še tistega izruva. Privolila sem, vendar me skrbi, da bodo kakšni zapleti, saj sem letos že imela neke težke zdravstvene težave.
Torej, prosila bi vas, da mi poveste, kakšni zapleti so možni, ter kako naj se jih obvarujem.
Hvala!

Spoštovana Sanja!
Koincidenca zapletov pri operatvinih posegih in extrakcijah sp. modrostnih zob je: možnost postoperativne infekcije, krvavitev ter poškodba živcev, kateri se nahajajo v kosti ali v okolnem mehkem tkivu. Zaradi posebnosti položaja modrostnih zob je možnost komplikacije večja kot pri drugih zobeh. V vsakem primeru ne skrbite. Za oralnega kirurga je poseg vsakdanje delo.
Lep pozdrav!
Korošec Hrvoje, dr.stom.

Živijo!

“Za oralnega kirurga je poseg vsakdanje delo.” HA, HA, HA !?

Kaj pa pacient, ki sploh ni seznanjen o možnosti, da bo naprimer ostal brez okusa (poškodovan – uničen živec), da se mu bo spremenil govor, zaradi trdega jezika ….

Kako sploh lahko podate tako izjavo. A smo pacienti izdelki na tekočem traku?

Lep pozdrav
Marko

Spoštovani gospod Marko!
Najprej naravnost: Po opisu vaših težav je med odstranitvijo spodnjega modrostnega zoba prišlo do resnejše poškodbe jezičnega živca, ki je “odgovoren” za občutek in okus na polovici jezika, prav nič pa za njegovo gibljivost. Zaplet je zaradi prostorskega odnosa med modrostnikom in živcem dobro poznan, a je k sreči relativno redek (od 0-5%; odvisno od kirurške tehnike, individualnih anatomskih odnosov, lege zoba, predhodnega vnetja…) .Žal za vas “relativno redek” najbrž ni prav nič pomembno. Kot prvo bi bilo treba poudariti, da je oralni kirurg ali maksilofacialni kirurg, ki poseg opravi, dolžan vsakega pacienta informirati o možnostih in posledicah zapletov. Kot drugo je dolžan poseg opraviti skrbno in natančno, o morebitni poškodbi med operacijo (ki pa resnici na ljubo, ni pogosto vidna ali očitna) pa pacienta informirati. Če gre za poškodbo zaradi odmika ali reztegnitve živca med posegom, se bo njegova funkcija resnično v nekaj tednih ali mesecih povsem povrnila, če pa je živec poškodovan resneje (natrgan…)je povrnitev manj verjetna; mogoče je le pričakovati relativno izboljšanje. V slednjem primeru je najbolje živec v 12.mesecih od poškodbe mikrokirurško pregledati in zašiti, saj kasneje kljub takšnemu posegu ni pričakovati pravega uspeha. Žal prave tolažbe za vas ne bo; a žal je tudi res, da noben medicinski (še posebej pa kirurški) poseg ni 100% uspešen! Prav pa je le, da pacient to dovolj natančno ve pred operacijo…
Lep pozdrav,
Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.

New Report

Close