Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni jemanje zdravila Spiriva

jemanje zdravila Spiriva

Spoštovani!

Sprašujem v imenu svojega očeta, ker on nima dostopa do interneta. Njegova dolgoletna KOPB emfizemske oblike se mu vztrajno slabša, tako da ima sedaj pri 87 letih samo še 46% FEV. Zdravilo Spiriva jemlje samo v zimskem času od novembra do marca (takrat ko ima najbolj oteženo dihanje), ker s tem želi spodbuditi organizem k samozdravljenju ali vsaj k zaviranju bolezni. Zanima ga dvoje:
1. ali ravna prav ali bi moral Spirivo jemati skozi vse leto
2. ali ima Spiriva poleg bronhodilatacijskega še kakšen drug učinek, npr. protivnetni.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovana,

ponovno odgovarjam, ker se je moj odgovor kot kaže nekje v internetu izgubil.
Sploh pa gre za zelo dobro vprašanje.
In sicer: “Ali imam KOPB le ob težavah, poslabšanjih, ali tudi, ko sem v redu?”
Tako vprašnje mi kar pogosto zastavijo bolniki s KOPB (in tudi z astmo). odgovor je jasen. KOPB imate -žal- vedno.
Zato je treba Spirivo prejemati redno. Vsak dan, preko celega leta. Spiriva namreč poleg tega, da širi bronhe tudi pomembno zmanjšuje pogostnost poslabšanj KOPB. Vendar le – kar je precej nova ugotovitev- če se jo jemlje redno. Vsak dan. Sicer glede preprečevanja poslabšanj ne deluje. Poslabšanja KOPB pa se še kako splača preprečevati, saj traja eno poslabšanje vsaj mesec dni, zaradi poslabšanja je treba tudi v bolnico in žal se prenekatero poslabšanje konča usodno. Potrebujete še več dokazov? Mislim, da ne.

lep pozdrav

prof.dr. Stansilav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close